OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22.10. 2017r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIX NIEDZIELA   ZWYKŁA – 22.10. 2017r.

 

  1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny, czas naszej szczególnej troski o misje, misjonarzy i powołania misyjne. Zapraszamy do modlitwy w tych intencjach, szczególnie podczas nabożeństw różańcowych. W imieniu Ks. Jana Kaszuby – misjonarza saletyna z Madagaskaru dziękujemy za ofiary złożone na cele misyjne podczas jego wizyty pod koniec sierpnia.

 

  1. W tym tygodniu prosimy o prowadzenie modlitwy różańcowej grupy i wspólnoty parafialne:
  • poniedziałek – Siostry Kanosjanki – różaniec misyjny
  • wtorek – Apostolat Ratunku Konającym
  • środa – Dzieci
  • czwartek – Domowy Kościół
  • piątek- Dzieci
  • sobota – Róże Różańcowe
  • niedziela – Róże Różańcowe

 

  1. W tygodniu zapraszamy na spotkania duszpasterskie:
  • poniedziałek – spotkanie Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji z modlitwą uwielbienia o godz. 19.30
  • wtorek – modlitwa Słowem Bożym lectio divina o 18.45
  • środa – katecheza dla dorosłych o godz. 19.00
  • środa – kandydaci na ministrantów o godz. 19.00
  • piątek- młodzież Ruchu Światło-Życie godz. 18.45

 

  1. W sobotę święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.
  2. Przy wyjściu z kościoła są wyłożone kartki wypominkowe. Czytelnie wypełnione imionami naszych bliskich zmarłych kartki, można składać w zakrystii bądź w kancelarii parafialnej. Będziemy ich polecać Bożemu Miłosierdziu na nabożeństwach wypominkowych w listopadzie oraz w całym roku w niedzielę.
  3. Dzisiaj przeniesiona z drugiej niedzieli zbiórka na potrzeby inwestycyjne parafii. Składamy gorące podziękowania za ofiary złożone w miesiącu wrześniu. Kwota zebrana w kościele i przekazana na konto bankowe parafii wyniosła 5640 zł. Bóg zapłać wszystkim Ofiarodawcom.

 

  1. Przed i po każdej Mszy świętej w naszej parafii odbywa się zbiórka podpisów pod projektem ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Do podpisu potrzebny jest nr PESEL.

Projekt ustawy „Zatrzymaj Aborcję” zakazuje zabijania dziecka ze względu na podejrzenie niepełnosprawności bądź choroby.

 

Ołtarz relikwii św. Jana Pawła II

 

Z Janem Pawłem II jest zawsze inaczej. Świętych sprzed wieków, nawet przy dobrych chęciach, ledwo znamy. Czasem ich życie wydaje się tak nierealne, jak nieosiągalna wydaje się ich świętość. Tymczasem Jan Paweł II jest jednym z nas. Pamiętamy jego głos, jego sylwetkę, to, jak się śmiał, jak mu błyszczały oczy, gdy słyszał ulubione piosenki, znamy jego poczucie humoru i to, że potrafił być twardy, gdy chodziło o ważne sprawy. Dlatego gdy ktoś mówi o relikwiach św. Jana Pawła II, to ogarnia nas innego rodzaju uczucie, niż gdy wspomina się o relikwiach np. średniowiecznych świętych. A ucałowanie ich jest oddaniem czci osobie bliskiej, znanej i kochanej. Jakbyśmy chcieli powiedzieć: „dziękuję”. To chyba główny powód, dla którego ludzie garną się do miejsc z relikwiami św. Jana Pawła II.

Wszystko zaczęło się w Rzymie

Znamy nawet datę — 11 maja 2011 r. Właśnie zakończyły się uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Jeszcze pielgrzymi wypełniali Plac św. Piotra, jeszcze wokół Watykanu panował ścisk, gdy już w jednym z rzymskich kościołów wystawiono relikwie błogosławionego Papieża. Świątynia natychmiast wypełniła się wiernymi. Świadkowie opowiadali o tym, jaki tłok panował wokół relikwiarza, ludzie modlili się, śpiewali, głośno płakali. Kościół nawet na moment nie opustoszał. Wkrótce w całym Rzymie mówiono o dokonywanych za wstawiennictwem Błogosławionego cudach i uzdrowieniach. Oficjalnie relikwie Jana Pawła II wystawiono po raz pierwszy kilka miesięcy później w Madrycie, w związku z odbywającymi się tam Światowymi Dniami Młodzieży. Sytuacja się powtórzyła. Młodzi wręcz okupowali miejsce wystawienia relikwii.

Efekt śnieżnej kuli

Kult relikwii zaczął się więc spontanicznie, ale rósł lawinowo. Mówiono nawet o efekcie śnieżnej kuli. Wiadomo było, że zgodnie z wolą zmarłego Papieża depozytariuszami pamiątek po nim zostali dwaj kapłani, jego osobiści sekretarze: ks. Stanisław Dziwisz i ks. Mieczysław Mokrzycki. Jeden z nich wkrótce został metropolitą krakowskim, drugi — lwowskim. To do nich kierowano prośby o relikwie świętego Papieża. I dzieje się tak do dziś… Dziś relikwie św. Jana Pawła II znajdują się na całym świecie. Od Stanów Zjednoczonych, przez Kanadę, kraje Ameryki Łacińskiej, Nigerię, Honduras, po Rosję. Są miejsca specjalnie obdarowane, jak choćby Jasna Góra, Wadowice czy krakowskie Łagiewniki. Bywało, że relikwie kradziono, co miało miejsce kilka razy we Włoszech. Peregrynowały po domach, jak w podwarszawskim Legionowie, znalazły się przy łóżkach ludzi umierających w cierpieniu, czyli w hospicjach, szpitalach, ośrodkach charytatywnych. Dostał je od kard. Dziwisza przechodzący rekonwalescencję po ciężkim wypadku znany kierowca rajdowy Robert Kubica. Relikwie św. Jana Pawła II ma dziś ponad 100 kościołów w dużych miastach, małych miasteczkach i wioskach w całej Polsce, także nasza parafia. Relikwie stają się dzięki temu „ogólnodostępne” i aktywizują wspólnoty w miejscu ich wystawienia. Skracają dystans między nami a świętymi. Dlatego są tak popularne i przyciągają rzesze wiernych…Relikwie umieszczone są w podstawach ołtarzy, w specjalnie przygotowanych ołtarzach bocznych, w konstrukcjach, dzięki którym łatwiej je przenosić, gdy mają peregrynować.

Po co?

Wielu zada pytanie, czy współczesnemu światu potrzebne są relikwie. Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki mówi, że relikwie mają nam przypominać o nieustającej obecności wśród nas świętych i błogosławionych. Mają nam uświadamiać pewną więź między nami, możliwość bliskości ze świętym.

W tradycji Kościoła istotne jest przekonanie, że oni orędują za nami w niebie. Modlitwa przy ich relikwiach i zwyczaj ich całowania staje się wyrazem pokory, wdzięczności, ale i naszej pobożności — w ten sposób uświadamiamy sobie też, że jest to znak obecności innej rzeczywistości. W dojrzałej wierze kult relikwii jest proporcjonalny do kultu Jezusa Chrystusa, jedynego pośrednika miedzy człowiekiem a Bogiem. Tę proporcję doskonale widzimy w ilości miejsca poświęconego relikwiom w KKK.

Opracował: Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz