OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XX Niedziela Zwykła – 20. 08. 2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XX Niedziela Zwykła – 20. 08. 2017 r.

 

  1. Dzisiaj parafialny Caritas zbiera ofiary na pomoc dla potrzebujących Parafian.
  2. W sobotę 26 sierpnia Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Msze święte o godz. 7.00 i 18.00. 
  1. W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii Ks. Jana Kaszubę, saletyna, który od 30 lat pracuje jako misjonarz na Madagaskarze. Jego świadectwo będzie duchowym wprowadzeniem w przeżywany w październiku Tydzień Misyjny, a dla nas możliwością materialnego wsparcia misji.
  1. Zapraszamy do udziału w trzydniowej pielgrzymce autokarowej w dniach 15 – 17 września 2017r. Na szlaku pielgrzymkowym znajdują się: Leżajsk, Łańcut, Kalwaria Pacławska, Solina, Myczkowce, Dukla, Dębowiec (udział w uroczystościach odpustowych), Jodłowa. Koszt z noclegiem, śniadaniem i obiadokolacją 300 zł. Więcej szczegółów i zapisy w zakrystii do 3 września. 
  1. Wspomnienia liturgiczne tygodnia:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Piusa X, papieża
  • wtorek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Królowej
  • czwartek – święto św. Bartłomieja, apostoła

 

Odpust parafialny zbliża się

 

Za miesiąc będziemy przeżywać dzień odpustu parafialnego. Aby się dobrze do niego przygotować, przypomnijmy sobie jego genezę, znaczenie i sposoby jego przeżywania. W czasach dewaluacji wielu zwyczajów, które kiedyś były bardzo żywe, warto zastanowić się jakie jest znaczenie odpustu parafialnego.

W ciągu roku liturgicznego każda parafia przynajmniej raz przeżywa uroczystość odpustową. W tym dniu w sposób szczególny czci się patrona parafii, czyli są to jakby imieniny parafii. W naszej wspólnocie w tym roku uroczystość Matki Bożej Płaczącej objawionej w La Salette odbędzie się 24 września. Duchowym przygotowaniem do tej uroczystości będzie przeżywanie VII Tygodnia Wychowania od niedzieli 17 września. Poprzez proponowane modlitwy, nabożeństwa, konferencje i warsztaty chcemy zwrócić uwagę na te aspekty życia chrześcijańskiego, o których mówiła Patronka naszej parafii w czasie objawienia w La Salette 19 września 1846 roku.

Odrobina historii

Odpust parafialny jest świętem patronalnym kościoła parafialnego. W pierwszych wiekach chrześcijanie nie budowali kościołów do sprawowania kultu. Eucharystię sprawowano w prywatnych domach, które nazywano Domus Ecclesiae, czyli Kościoły Domowe. Od IV wieku, po uzyskaniu wolności, chrześcijanie zaczęli budować kościoły. Były to przede wszystkim bazyliki i tzw. aedicula (mały budynek, kościółek) lub po grecku tropaion (znak zwycięstwa). Te ostatnie wznoszono na grobach lub w miejscach męczeńskiej śmierci chrześcijan. Z czasem małe pomniki i ołtarze stawały się budynkami kościelnymi. Wybór miejsca nie był więc przypadkowy. Budowano kościoły w miejscach, gdzie istniał kult świętych, zwłaszcza męczenników. Dzięki temu kościoły otrzymywały swoich świętych patronów. Troszczono się także, aby w nowym kościele znajdowały się relikwie świętego. Pierwsze kościoły przyjmowały za swoich patronów zwłaszcza Apostołów i świętych męczenników. Potem dedykowano nowe kościoły Najświętszej Maryi Pannie, a w wiekach późniejszych także Jezusowi Chrystusowi, Duchowi Świętemu oraz odwoływano się do przymiotów boskich (np. Opatrzności Bożej, Miłosierdzia Bożego) i wydarzeń zbawczych. Dzień nadania tytułu kościołowi stawał się świętem kościoła i parafii.

Dzień, w którym wspominano w liturgii świętego patrona stał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. W parafialne święto, oprócz uroczystej Mszy św., organizowano procesje, przedstawienia obrazujące życie czczonego świętego, urządzano wspólne zabawy i uczty. W późniejszych wiekach uczestnictwo w święcie patrona kościoła dawało możliwość uzyskania odpustów. Wtedy też święto patronalne kościoła zaczęto nazywać odpustem parafialnym. Możliwość uzyskania odpustów zmieniła charakter parafialnego święta. Podkreślano konieczność pokuty i nawrócenia. Przed uroczystością odpustową organizowano specjalne przygotowania, gdzie ważne miejsce zajmowała spowiedź.

Aktualne wskazania Kościoła

Po Soborze Watykańskim II sprawę parafialnych odpustów regulują zwykle synody poszczególnych diecezji. Zwykle podkreślają one, że święto patronalne kościoła parafialnego należy obchodzić uroczyście, zachowując dotychczasowe zwyczaje parafialne. Należy także dążyć do wyrobienia właściwego zrozumienia odpustu u wiernych. Wymaga to skierowania całej uwagi duszpasterskiej na przeżycie duchowe święta patronalnego parafii. Zachęca się do korzystania z Sakramentu Pokuty, uczestnictwa we Mszy św., procesji oraz innych modlitwach dziękczynnych i błagalnych. Została zachowana praktyka udzielania odpustu związana z uczestnictwem w uroczystościach parafialnych. Dla uzyskania odpustu wymagane są zwykłe warunki, czyli stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania nawet do najmniejszego grzechu, odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Wszystkie inne zwyczaje i praktyki zewnętrzne związane z parafialnym odpustem mają znaczenie drugorzędne. Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. W końcu daje okazję poznania świętego patrona parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo i opiekę. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina.

U nas

W niedzielę 24 września, w którą będziemy wspominać objawienie NMP na górze La Salette zapraszamy na Uroczystą Sumę Odpustową wraz z procesją eucharystyczną o godz. 12.00.  Prosimy o włączenie się wspólnot parafialnych, rodzin w przeżywanie uroczystości: m. in. dzieci do sypania kwiatów; dzieci pierwszokomunijne w strojach, Liturgiczną Służbę Ołtarza, osoby niosące figurę Matki Bożej, feretron i baldachim. Zachęcamy do udziału przede wszystkim w Sumie odpustowej. Jednak na każdej Mszy św. będzie można zyskać odpust zupełny.

Po południu, w godzinach 15 – 19 zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego osiedla i całe rodziny do udziału w Pikniku parafialnym. Podstawowym jego celem jest wspólna zabawa, odpoczynek dające możliwość lepszego poznania Orędzia z La Salette, wspólnot i grup parafialnych oraz zawiązanie bliższych relacji między parafianami. Jeżeli, dzięki darczyńcom i zaangażowaniu parafian uda się uzyskać środki finansowe, chcemy je przeznaczyć na cele formacyjne parafii. Serdecznie zapraszamy do angażowania się w konkursy, zabawy i inne atrakcje, o których szczegółowo poinformujemy w późniejszym terminie.

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz