XXVIII Niedziela Zwykła – 13.10.2019 r.

  1. Przez cały październik zachęcamy do udziału w nabożeństwie różańcowym codziennie o godz. 17.30. W tym tygodniu modlitwę prowadzą:

poniedziałek – Dzieci

wtorek – Ruch Światło-Życie

środa – Rodzina Radia Maryja

czwartek – Róże różańcowe

piątek – Dzieci

sobota – Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej

niedziela – Saletyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji

 

  1. W poniedziałek 14 października Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim Nauczycielom i Wychowawcom życzymy Bożego błogosławieństwa w pełnieniu ich posługi. 
  1. W poniedziałek 14 października o godz. 16.00 Klub Seniora zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Miejsca święte i nieświęte”. Tym razem odwiedzimy Meksyk ze wspaniałym sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe.
  1. We wtorek 15 października o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas 1 szkół średnich.
  1. W sobotę 19 października zapraszamy wszystkich Parafian, a szczególnie wspólnoty i grupy parafialne do udziału w comiesięcznym Wieczorze Saletyńskim. Początek o godz. 17.30 nabożeństwo różańcowe, następnie Msza św. Adoracją wynagradzająca i procesja światła.
  1. W liturgii w tym tygodniu: we wtorek – wsp. św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła; w środę – wsp. św. Jadwigi Śląskiej; w czwartek – wsp. św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika, w piątek – święto św. Łukasza, Ewangelisty. 
  1. Przy wyjściu z kościoła są już dostępne kartki wypominkowe: listopadowe i roczne. Kartki z wypisanymi imionami zmarłych można składać w zakry­stii lub kancelarii. W intencji tych zmarłych będziemy modlić się we wszystkie niedziele o godz. 10:10, a przez listopad codziennie o godz. 17.30.
  1. Dziś przed kościołem odbywa się kwesta na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Bóg zapłać za złożone ofiary. Jednocześnie informujemy, że zbiórka na potrzeby inwestycyjne parafii odbędzie się w czwartą niedzielę miesiąca.

 

 

Nasza ostatnia troska

Zaskoczenie

Wszystko się starzeje, nawet dach naszego kościoła. Pierwsze objawy jego starości ujrzeliśmy już latem ubiegłego roku, kiedy po większej ulewie pojawiła się woda wewnątrz świątyni. Udało się wówczas dokonać doraźnej naprawy, a jednocześnie przeprowadzić przegląd całego poszycia dachu. Wynik przeglądu nie napawał optymizmem, a my wszyscy mogliśmy od czasu do czasu zobaczyć na posadzce miski, wiadra i inne naczynia do zbierania przeciekającej wody. Trzeba było zacząć działać.

Analiza

Zaczęliśmy od dokonania solidnego przeglądu dachu, sporządzenia ekspertyzy i uzgodnienia sposobu skutecznej naprawy dachu. Dach naszego kościoła ma dość skomplikowaną konstrukcję, nad nawą środkową jest dachem dwuspadkowym pokrytym blachą trapezową, natomiast nad każdą nawą boczną – dachem jednospadkowym ze kierunkiem spadku od ścian zewnętrznych do środka kościoła. Te fragmenty dachu pokryte są w części blachą, a w części papą. U samego podnóża dachu dwuspadkowego nad nawą środkową znajdują się kanały odprowadzające wodę opadową do rur umiejscowionych koło wieżyczek. Te rury z kolei są ukryte w ścianach kościoła i odprowadzają deszczówkę do kanalizacji deszczowej.

Przebieg prac

Na podstawie ustalonej technologii naprawy dachu przystąpiliśmy w czerwcu do prac remontowych. Najpierw zakonserwowaliśmy i pomalowaliśmy dach nad nawą środkową i dachy wieżyczek. Później przystąpiliśmy do najtrudniejszych prac – naprawy przeciekających dachów nad nawami bocznymi. Po demontażu dotychczasowego pokrycia papowego ukazał się bardzo nieciekawy obraz – znaczne fragmenty zbutwiałego deskowania i zdegradowanych podwalin drewnianych. Każdy materiał budowlany ma swoją określoną żywotność. A w latach, kiedy nasz kościół był budowany po pierwsze dostęp do materiałów budowlanych była bardzo trudny, po drugie – nie było takich technologii materiałowych jak dziś. Było to główną przyczyną degradacji pokrycia papowego naszego dachu. W ramach prac remontowych wymienione zostały wszystkie uszkodzone elementy drewniane, wykonaliśmy też nowe deskowanie dachu przy użyciu płyt OSB, stanowiące swoisty podkład pod warstwy papy. Całe pokrycie dachowe wykonaliśmy stosując systemowe rozwiązanie dostarczone nam przez polską firmę IZOLACJA Jarocin. Najpierw dokładnie zaimpregnowaliśmy podkład, na którym należało ułożyć papę. Impregnacja ta wykonana została przy użyciu specjalnego gruntującego środka bitumicznego. Na tym podkładzie ułożyliśmy najpierw pierwszą warstwę papy mocowaną w sposób mechaniczny, potem drugą warstwę papy termozgrzewalnej. Obie zainstalowane warstwy wykonane zostały z wysokiej jakości papy. Po ułożeniu papy dokonano uszczelnienia połączeń pokrycia papowego z pokryciem blachą. W ramach remontu wymieniliśmy również najważniejsze elementy odprowadzenia wody z dachu, stosując systemowe kielichy odprowadzające wodę do rur spustowych. Kielichy te będą w okresie zimowym podgrzewane, aby nie dopuścić do zamarzania wody i powstawania zacieków.

Wdzięczność i nadzieja

Koszt wykonanych prac, spójny z kosztorysem naprawy to 128 tysięcy złotych. Przez cały czas prac remontowych cieszyliśmy się opieką Matki Bożej Saletyńskiej – uniknęliśmy wypadków przy pracy, prawie cały czas aura nam sprzyjała. Ufamy, że wykonane prace skutecznie zabezpieczą nasz kościół na kolejne, długie lata.

Marcin Chełkowski,

Inspektor nadzoru inwestorskiego,

przedstawiciel Rady Parafialnej