XXII Niedziela Zwykła – 1.09.2019 r.

  1. Rozpoczynamy dzisiaj miesiąc wrzesień poświęcony szczególnej czci Patronki naszej parafii NMP z La Salette. Nabożeństwa saletyńskie będą odprawiane codziennie o godz. 17.30. W środy będą połączone z Nowenną do Matki Bożej, a w piątki z Koronką do Bożego Miłosierdzia. 
  1. W poniedziałek 2 września rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Uczniom i Wychowawcom życzymy Bożego błogosławieństwa, Rodziców prosimy o troskę w katolickim wychowywaniu dzieci i czujność wobec treści przekazywanych w szkole. 
  1. We wtorek wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła. 
  1. We wtorek modlitwa Słowem Bożym metodą lectio divina po Mszy świętej wieczornej ok. 18.45.
  1. W środę, po przerwie wakacyjnej, Katecheza dla dorosłych w oparciu o KKK po Mszy świętej wieczornej ok. 18.45. Rozważając VII przykazanie dekalogu poszukamy związku chrześcijańskiej postawy m.in. z umowami handlowymi, grami hazardowymi, zakładami bukmacherskimi, z uczuciami wobec zwierząt. 
  1. W sobotę 7 września, w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu o godz. 10.30, dwóch alumnów WSD Misjonarzy Saletynów złoży zakonne śluby wieczyste. Zapraszając na tę uroczystość powierzamy ich Waszej modlitwie. 
  1. W przyszłą niedzielę 8 września XXVII Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

 

Rozpocząć w mocy Bożego Ducha

Wrzesień od zawsze kojarzy się z lekcjami, książkami i nowymi zeszytami. Pierwsze strony w zeszycie są eleganckie, dokładne i estetyczne. Bardzo ważne jest, aby zacząć dobrze i taki poziom utrzymywać. Dla nas świetną okazją do tego jest odpust parafialny i przygotowujący go Tydzień Wychowania. Nowy rok katechetyczny dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży, ale nas wszystkich, gdyż każdy chrześcijanin jest wezwany do katechizacji czyli wyjaśniania wiary, którą przyjął. Chodzi nie tylko o wyjaśnianie intelektualne, ale przede wszystkim egzystencjalne odpowiadające na aktualne problemy, z którymi spotykamy się we wrześniu 2019 roku. Podmiotem katechizacji jest każdy chrześcijanin powołany do dawania świadectwa wierze w każdych okolicznościach życia, w czasie wojny kulturowej, globalnego ocieplenia, kampanii wyborczej, wzrostu gospodarczego, klęsk żywiołowych, rewolucji obyczajowych, itp.

Nasza parafia zaprasza do korzystania z pomocy katechetycznych dostępnych dla wszystkich. Przestrzenią do odnajdywania własnego miejsca w życiu Kościoła, pogłębiania Słowa Bożego i sakramentów świętych są wspólnoty i grupy parafialne. Stwarzają one bliską, wspólnotową formację modlitewną, duchową, charytatywną, liturgiczną. Pośród nich możemy odnaleźć:

 

Żywy Różaniec

Od połowy XIX w. najbardziej popularną różańcową wspólnotę modlitewną stanowi Stowarzyszenie Żywego Różańca założone przez Paulinę Jaricot (1799-1862) w Lyonie w 1826 roku. Sługa Boża Paulina gorąco pragnęła uczynić różaniec modlitwą wszystkich, dlatego wpadła na genialny sposób organizowania piętnastoosobowych grup, nazwanych później „żywymi różami”. Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązała się do odmawiania codziennie jednej tajemnicy , czyli wspólnie odmawiano cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa, jakby odmówili cały różaniec. Nieodmówienie wyznaczonej dziesiątki nie oznacza grzechu, ale utratę zasługi. Tak więc młoda dziewczyna z Lyonu stała się pierwszą zapałką do rozpalenia wielkiego ognia, którym jest modlitwa róż Żywego Różańca. Papież Grzegorz XVI w 1832r. listem apostolskim zatwierdził stowarzyszenie Żywego Różańca i nadał mu liczne odpusty. Jego opiekunką ustanowił młodą rzymską męczenniczkę św. Filomenę.

Dzisiaj Żywy Różaniec jest najliczniejszą wspólnotą modlitewną w Polsce-liczy obecnie ponad milion członków. Obecny jest niemal w każdej parafii. Wspólnoty Żywego Różańca składają się z dwudziestoosobowych grup zwanych popularnie RÓŻAMI, których liczebność zgadza się z liczbą rozważanych tajemnic. Słowo – żywy – oznacza ożywianie wspólnoty codzienną modlitwą i rozważaniem tajemnic Jezusa i Maryi. Systematyczna modlitwa dwudziestu osób to ŻYWY RÓŻANIEC, a nie tylko drewniane paciorki. Ponadto jego żywotność podkreśla fakt, że osoby, które umierają bądź z niego odchodzą są zastępowane kolejnymi. Stąd potrzebujemy także Ciebie!

Każda Róża obiera sobie Patrona, od którego bierze nazwę. Na czele Róży stoi zelator, czuwający nad pełnym składem i wypełnianiem zadań apostolskich członków grupy. Duchową opiekę nad Żywym Różańcem pełni duszpasterz tzw. ksiądz Moderator, który przyjmuje nowych członków, prowadzi miesięczną zmianę tajemnic i rozwija we wspólnocie działalność duszpasterską. Szczegółowe zadania i obowiązki członków, zelatorów i Moderatora mieszczą się w CEREMONIALE ŻYWEGO RÓZAŃCA.

Od niedawna Żywy Różaniec w Polsce ma swój statut, delegata Konferencji Episkopatu Polski, którym jest ks. abp Wacław Depo i zarząd z krajowym moderatorem na czele. W Warszawie Rembertowie u sióstr loretanek mieści się siedziba zarządu stowarzyszenia i wydawane jest też pismo formacyjne – miesięcznik RÓŻANIEC.

 

Ruch Światło Życie – oaza młodzieżowa

Jest to wspólnota zrzeszająca młodych ludzi. Jej głównym celem jest formowanie młodzieży i wspieranie jej w dążeniu do Chrystusa. Co nas łączy? Odpowiedź jest prosta, choć dla tego świata może wydawać się głupstwem. JEZUS CHRYSTUS. To On sprawia, że możemy odkryć prawdę o nas samych. Przez formację w Ruchu Światło-Życie mamy szansę poznać Go osobiście, jako żywego i prawdziwego w naszym codziennym życiu. Ruch Światło Życie rozwija zainteresowania, przybliża do Boga, uczy odnajdywania tej najważniejszej Miłości w innych. Spotkania jest to wspaniała okazja, aby poznać innych ciekawych ludzi, ale przede wszystkim poznać samego siebie. ”Zaczynamy zawsze od modlitwy, choćby krótkiej, czasami któryś z naszych przystojnych chłopców zagra jakąś pieśń na gitarze. Często pracujemy w grupach, czytamy Słowo Boże, dyskutujemy na ważne dla nas, niekiedy trudne tematy”.  Spotkania Ruchu Światło-Życie, oazy młodzieżowej odbywają się w każdy piątek o godz. 18.45 w salce-kafejce. Opiekunem jest ks. Szymon MS.

https://www.facebook.com/OazaSaletyniKrakow/

 

Matulanki

Wspólnota młodych mam z dziećmi, żyjąca wartościami chrześcijańskim przez dzielenie doświadczeń, modlitwę pragnie twórczo wykorzystywać czas wychowywania dzieci. Zapraszamy na cotygodniowe spotkania dla mam będących na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych i dla mam w stanie błogosławionym. Spotkania odbywają się w salce parafialnej. http://www.facebook.com/groups/matulanki/

 

Schola dziecięca

W każdą niedzielę na Mszy świętej o godz. 12, swoim śpiewem pomaga przeżywać liturgię. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do naszej wspólnoty zapraszamy na próby w czwartki o godz. 19:00 oraz w niedzielę o godz.11.30. Opiekunem scholi jest ks. Szymon oraz Pan Artur. Rozwijajmy ogromny potencjał złożony w dzieciach!

 

Opracował: Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz