OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 8.10.2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVII NIEDZIELA   ZWYKŁA – 8.10.2017 r.

  

  1. Przeżywamy dzisiaj XVII Dzień Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Przed kościołami w całym kraju zbierane są stypendia dla uzdolnionych uczniów z niezamożnych środowisk.

 

  1. W miesiącu październiku zapraszamy na Nabożeństwa Różańcowe, które są odprawiane codziennie o godz. 17.30. W tym tygodniu prosimy o prowadzenie modlitwy różańcowej grupy i wspólnoty parafialne:
  • poniedziałek – Domowy Kościół
  • wtorek – Neokatechumenat
  • środa – Dzieci
  • czwartek – Koło Przyjaciół Radia Maryja i Caritas
  • piątek- Dzieci
  • sobota – Róże Różańcowe
  • niedziela – Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej

 

Zachęcamy także do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach.

 

  1. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania duszpasterskie:
  • poniedziałek – spotkanie Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji z modlitwą uwielbienia o godz. 19.30
  • wtorek – modlitwa Słowem Bożym lectio divina o 18.45
  • wtorek – kandydaci do bierzmowania z II klas gimnazjalnych o godz. 19.00
  • środa – katecheza dla dorosłych o godz. 19.00
  • środa – kandydaci na ministrantów o godz. 19.00
  • piątek- młodzież Ruchu Światło-Życie godz. 18.45

 

  1. W sobotę Dzień Edukacji Narodowe

 

  1. Ze względu na Dzień Papieski, zbiórkę na potrzeby inwestycyjne parafii, przenosimy na czwartą niedzielę miesiąca tj. 22 października.

 

  1. Wspomnienia liturgiczne tygodnia:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Wincentego Kadłubka, biskupa
  • piątek- wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera

 

Ratujmy Dzień Papieski

 

Zaniepokojenie w świetle genezy

Od 2001 roku przeżywany jest w Kościele w Polsce Dzień Papieski – dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada w niedzielę przed 16 października – rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.

Niepokoić może fakt, że dla wielu osób i niektórych środków społecznego przekazu, dzień ten ogranicza się tylko do zbierania pieniędzy. Idea pomocy finansowej młodzieży jest szczytna i ogromnie potrzebna, ale nie może zdominować celów, które zamierzyli pomysłodawcy Dnia Papieskiego.

Ich przykład nas pobudza, ich słowa nas pouczają, a ich wstawiennictwo wyprasza nam łaskę…

Powyższe słowa zaczerpnięte z prefacji Mszy świętej o świętych pasterzach przypominają nam kierunek przeżywania dnia wdzięczności za dar świętego Jana Pawła II. Są też okazją do promocji jego nauczania. W podejściu do świętego, który jest bohaterem tego dnia, nie wystarczy napuszona duma, dodające wzniosłe przymiotniki przy jego imieniu, szczycąca się wspólnymi fotografiami, stawiająca tysiące pomników, pozostająca na poziomie silnych, przemijających emocji. Nie tego nas uczył. A czego? To właśnie jest naszym wyzwaniem. Tak bardzo miotamy się w wielu dziedzinach życia osobistego, małżeńskiego, kapłańskiego, społecznego, a jasne, choć nie łatwe wskazówki zapisane są w jego przemówieniach, homiliach, katechezach i innych dokumentach. Oto najważniejsze: Papież napisał 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji oraz 43 listy apostolskie. Encykliki: Redemptor Hominis (1979), Dives in Misericordia (1980), Laborem Exercens (1981), Slavorum Apostoli (1985), Dominum et Vivificantem (1986), Redemptoris Mater (1987), Sollicitudo Rei Socialis (1987), Redemptoris Missio (1990), Centesimus Annus (1991), Veritatis Splendor (1993), Evangelium Vitae (1995), Ut Unum Sint (1995), Fides et ratio (1998), Ecclesia de Eucharistia (2003). Nie podaję tytułów adhortacji, bo wielość nie służy wyborowi. Ratujmy więc, Dzień Papieski.

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz