Niedziela Miłosierdzia Bożego – 11.04.2021 r.   

wpis w: Ogłoszenia parafialne | 0
  1. Dziś, w II Niedzielę Wielkanocną obchodzone jest Święto Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia(Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).
  2. Dzisiejsza Niedziela Miłosierdzi Bożego rozpoczyna 77. Tydzień Miłosierdzia (przeniesiony z października). Niech ten czas będzie dla nas inspiracją do odkrywania i praktykowania miłosierdzia, którego źródłem jest Boże miłosierdzie. Do szczególnej modlitwy w tej intencji zapraszamy w piątek 16 kwietnia, podczas Mszy świętej o godz. 18.00.
  3. Z racji patronalnego święta Caritas wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim, którzy swoimi ofiarami i posługą wobec potrzebujących wspierają działalność charytatywną naszej wspólnoty parafialnej. Dzięki Waszym ofiarom i zaangażowaniu wolontariuszy podczas ostatnich świąt zostało przygotowanych 50 „Darów paschalnych” i 47 paczek z żywnością długoterminową i środkami czystości o wartości ponad 7 500 zł. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat działalności charytatywnej Kościoła w Polsce, które znajdują się w Dies Domini oraz o możliwości uzyskania wielorakiej pomocy od różnych organizacji w naszym mieście, o czym informują plakaty i ulotki znajdujące się przy wyjściu z kościoła.
  4. W czwartek 15 kwietnia spotkanie Rady Parafialnej w kościele, o godz. 19.30.
  5. Dzisiaj w drugą niedzielę miesiąca zbiórka na potrzeby inwestycyjne parafii. Składamy gorące podziękowania za ofiary złożone w miesiącu marcu. Kwota zebrana w kościele i przekazana na konto bankowe parafii wyniosła 7720 zł. Bóg zapłać wszystkim Ofiarodawcom.

 

 

Posługa charytatywna Kościoła w Polsce

Posługa charytatywna (caritas) stanowi część podstawowej misji Kościoła (diakonii) oraz działalności społecznej Kościoła, do której zalicza się również edukację oraz kulturę. Jedna z definicji określa posługę charytatywną Kościoła katolickiego jako „zespół zadań i czynności wynikających z Bożego przykazania miłości oraz adekwatnych do potrzeb ludzi cierpiących z powodu materialnego lub duchowego ubóstwa, mających na celu zmniejszenie i usuwanie wszelkiego niedostatku z życia ludzi oraz udzielanie im pomocy niezbędnej do zaspokojenia podstawowych potrzeb materialnych i osiągnięcia odpowiedniego rozwoju osobowego”. W praktyce posługa charytatywna Kościoła katolickiego w Polsce realizowana jest przede wszystkich na dwóch, stosunkowo niezależnych poziomach:

  • Instytucji charytatywnych (diecezjalnych oraz zakonnych), które podejmują różnego typu działalność (tzw. dzieła charytatywne)
  • Organizacji parafialnych.

Działalność charytatywna

Uwzględniając braki danych w ewidencji, można zakładać, że w Polsce działa 835 kościelnych instytucji charytatywnych, w tym 430 instytucji prowadzonych przez zakony żeńskie, 249 instytucji prowadzonych przez zakony męskie oraz 156 instytucji diecezjalnych. Przy tym należy pamiętać, że w strukturach diecezjalnych pod jedną instytucją charytatywną (Caritas diecezjalna) kryje się niejednokrotnie wiele dzieł.

835 instytucji charytatywnych prowadzi około 5 tys. różnych dzieł charytatywnych. W podziale na diecezje dzieła charytatywne rozkładają się nierównomiernie. Wyraźnie dominują duże ośrodki miejskie oraz diecezje, w których skupiają się zgromadzenia zakonne.

Beneficjenci

Z działalności instytucji charytatywnych Kościoła korzysta łącznie około 2,9 miliona beneficjentów, których nie należy jednak mylić z jednostkowymi osobami . Pod względem liczby prowadzonych dzieł, najwięcej służy dzieciom i młodzieży (1372). Są to przede wszystkim różnego rodzaju świetlice oraz kluby młodzieżowe. Również pomoc bezdomnym (897) oraz pomoc doraźna (861 dzieł), na którą składają się przede wszystkim różnego rodzaju noclegownie oraz jadłodajnie stanowi istotną kategorię działalności charytatywnej Kościoła. Biorąc pod uwagę beneficjentów, największy segment posługi charytatywnej stanowi pomoc doraźna, z której korzysta 1 116 tys. beneficjentów oraz pomoc żywnościowa , z której korzysta 650 tys. beneficjentów. Znacznie mniej beneficjentów korzysta z wymagających rozwiniętej infrastruktury usług medycznych (442 tys.). Posługa charytatywna Kościoła katolickiego docierała do 286 tys. beneficjentów z grupy dzieci i młodzieży, 203 tys. beneficjentów z grupy bezdomnych, 121 tys. beneficjentów z grupy niepełnosprawnych, 91 tys. beneficjentów z grupy osób starszych, 23 tys. beneficjentów z grupy uzależnionych, 6 tys. beneficjentów z grupy bezrobotnych oraz 5 tys. beneficjentów z grupy migrantów i uchodźców.

Źródła finansowania

Najliczniejszą kategorię przychodów instytucji charytatywnych Kościoła katolickiego stanowią środki przekazane ze źródeł administracji samorządowej (24%). Równie często instytucjonalna działalność charytatywna Kościoła korzysta ze środków niepublicznych (np. darowizny i zbiórki) (23%). 15% źródeł przychodów stanowią środki pochodzące bezpośrednio z administracji rządowej (ministerstwa, urzędy wojewódzkie, NFZ). 14% źródeł przychodów stanowią środki z odpisu od podatku (tzw. 1%), 7% zbiórki publiczne. 4% stanowią środki z działalności gospodarczej, 2% z funduszy europejskich.

Dzieła charytatywne w parafii

W 11 tysiącach parafii w Polsce działa ponad 60 tys. organizacji parafialnych. W ciągu ostatnich lat liczba tych organizacji wyraźnie wzrastała. Organizacje te prowadzoną różnorodną działalność. Większość z nich ma charakter wyłącznie modlitewny i duchowy. Około 12% podejmowanej przez organizacje działalności to pomoc charytatywna. Organizacje parafialne poza młodzieżą adresują swoją działalność przede wszystkim do osób potrzebujących pomocy: ubogich (16%), osób w wieku emerytalnym (14%), osób niesamodzielnych i chorych (12%), osób samotnie wychowujących dzieci (10%), bezrobotnych (9%), wychodzących z uzależnienia (7%) oraz bezdomnych (6%).

Wśród organizacji świadczących pomoc doraźną największą jest Parafialny Zespół Caritas i Szkolne Koło Caritas, które działają łącznie w 4,9 tys. parafii i zrzeszają 63 tys. członków. Świadczona przez organizacje parafialne pomoc charytatywna trafia do ponad 600 tys. osób. Organizacje charytatywne pomagają przede wszystkim w sposób doraźny, jako grupy wsparcia oraz w zakresie pomocy psychologicznej. Opierają one swoją działalność niemal całkowicie na wolontariuszach.

Podsumowując , nasuwa się istotny wniosek, że Kościół katolicki można bez wątpienia uznać za największą instytucję charytatywną w Polsce.