V Niedziela Wielkiego Postu – 21.03.2021 r.   

wpis w: Ogłoszenia parafialne | 0
  1.  Zgodnie ze starodawnym zwyczajem od V niedzieli Wielkiego Postu do Wielkiego Piątku w kościołach w Polsce zasłania się krzyże. 
  1. W poniedziałek 22 marca po Mszy świętej o godz. 7.00 nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II. 
  1. We wtorek po Mszy świętej wieczornej modlitwa Słowem Bożym. 
  1. W środę po nabożeństwie wieczornym (ok. 19.00) Katecheza dla dorosłych na temat: „Jaki system polityczny popierał Jezus?”. 
  1. W czwartek 25 marca Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to Dzień Świętości Życia. Podczas Mszy świętej o godz. 18.00 dokonamy aktu duchowej adopcji dziecka poczętego. Więcej na ten temat przeczytamy w Dies Domini. 
  1. W najbliższą niedzielę zwaną Palmową błogosławieństwo i procesja z palmami podczas Mszy świętej o godz. 10.30. Przy sprzyjającej pogodzie rozpoczęcie na placu kościelnym. 
  1. Wykorzystajmy ten tydzień na zgłoszenie osób, którym ofiarujemy Dar Paschalny oraz wolontariuszy, którzy go zaniosą potrzebującym. 
  1. Zgodnie z zapowiedzią, gościmy dziś w parafii wolontariuszy Fundacji Bezcenni, która ratuje dzieci przed aborcją oraz wspiera kobiety w godnym przeżywaniu macierzyństwa. Rozprowadzają przed kościołem dziesiątki różańca wykonanie przez ich Podopieczną oraz ulotki zachęcające do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – modlitwy w obronie życia nienarodzonego dziecka. Dobrowolna ofiara do puszek będzie wsparciem działalności Fundacji i zostanie przekazana na zakup wyprawek do porodu, pieluch, mleka i środków kosmetycznych dla Maluszków. Zachęcamy do włączenia się w to dzieło.

 

 

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

 

Pamiętam jak pierwszy raz usłyszałem o tym dziele – wtedy najbardziej ujęły mnie słowa: to modlitwa w intencji jednego, nienarodzonego dziecka, którego imię zna Bóg. Pomyślałem sobie – to coś wyjątkowego uczestniczyć w pewnej Bożej Tajemnicy, towarzyszyć w rozwoju konkretnego dziecka rosnącego gdzieś na świecie pod sercem mamy, wyobrażać sobie poszczególne etapy kształtowania się nowego człowieka. Dzisiaj, po wielu duchowych adopcjach patrzę na tę modlitwę z nieco innej perspektywy i muszę powiedzieć, że bardzo ją cenię. Jest konkretna, trwa dziewięć miesięcy, ma wyraźny początek i koniec. Uczy systematyczności i wierności. Nie jest trudna –  jedna tajemnica różańcowa dziennie, modlitwa codzienna Duchowej Adopcji i – jeśli  możliwy – dobrowolny dobry uczynek. No właśnie – modlitwa Duchowej Adopcji – wypowiadam ją dzisiaj z nową świadomością, stwierdzając jej wielką aktualność.

„Panie Jezu, za wstawiennictwem Twej Matki, Maryi, która urodziła Cię z miłością” – na początku odwołuję się do Matki Bożej. Ona nosiła Boże Słowo, które stało się Ciałem, doskonale wie, jak ważnej sprawy dotyczy ta modlitwa. Z pewnością jej patronuje wspierając zarówno mamę, jak i pomagając modlącemu się, by wytrwał. Spoglądam na zapłakaną twarz naszej Pięknej Pani z La Salette i myślę, że Jej łzy na pewno są też wynikiem dramatu aborcji o niewyobrażalnym wręcz, globalnym zasięgu. „Czy dobrze się modlicie moje dzieci?” Nie ma chyba pilniejszej potrzeby modlitwy, niż w tej intencji… Moim zadaniem jest duchowo urodzić powierzone mi dziecko z miłością – naśladując Maryję.

„oraz za wstawiennictwem świętego Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu” – uczestniczę w życiu Kościoła, któremu właśnie w tym roku patronuje święty Józef. Ten wielki święty wstawia się również za modlącymi się w dziele Duchowej Adopcji. Choć jest milczący na kartach Ewangelii, to Maryja ufała mu bezgranicznie. Patron od trudnych spraw, trudnych decyzji, jest opiekunem i podporą życia rodzinnego, był przecież Głową Najświętszej Rodziny. Prawdziwy mężczyzna. Jak będę przeżywał trudności w modlitwie, poproszę Go o pomoc.

„proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady.” Nie ma wątpliwości, że Nieprzyjaciel odsłonił karty – na świecie toczy się wojna, w której cichymi ofiarami są nienarodzone dzieci. Niewyobrażalna skala – żadna wojna, żaden totalitaryzm ze swoimi narzędziami terroru, nie pochłonęły tylu istnień ludzkich. Codziennie giną najsłabsi, najbardziej bezbronni, codziennie powstają rany w sercach kobiet, które zatruwają im całe życie. A na ulicach polskich miast wciąż powtarzane kłamstwa: „mój wybór”, „moja sprawa”, „mój brzuch”, „to nie jest człowiek”. Rozmywanie prawdy, relatywizm, chaos, pomieszanie pojęć – stare, sprawdzone metody Ojca kłamstwa. I choć wydaje się to małe, taką kroplą w morzu potrzeb – to właśnie podejmę się tej modlitwy, wierząc, że pomogę uratować choć jedno dziecko.

„Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.” Podejmując się Duchowej Adopcji codziennie modlę się też za rodziców „mojego” dziecka, ufając, że je pokochają, że zmienią swe błędne decyzje, że spotkają wartościowych ludzi, lekarzy, położne, którzy pokażą prawdę, pomogą uratować zagrożone istnienie, którzy być może podejmą się opieki nad nim po urodzeniu. Modlę się, by mama „mojego” dziecka nie pozostała w tej sytuacji sama. Panie to Ty jesteś Dawcą życia, każde powołane do istnienia dziecko jest przez Ciebie chciane i kochane. Obdarzyłeś człowieka odpowiedzialnym darem wolności, proszę uchroń jak najwięcej ludzi przed aborcją. Ja naprawdę wierzę, że ta modlitwa Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego ratuje ludzkie istnienia, ratuje dusze matek i ojców. Wierzę Panie, że Ty w swej wielkiej miłości i hojności to czynisz. Ufam, że powołujesz wielu by włączyć się w to dzieło. Jestem powołany…