I NIEDZIELA ADWENTU –  29.11.2020 r.

wpis w: Ogłoszenia parafialne | 0

1. Adwent, który dzisiaj rozpoczynamy jest czasem radosnego oczekiwania razem z Maryją na przyjście Pana. Msza św. roratnia będzie odprawiana w naszym kościele codziennie w dni powszednie o godz. 30, a dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Pamiętajmy o przyniesieniu świec i lampionów.

Od poniedziałku do piątku Msza święta wieczorna o godz. 17.00 i 18.00 będzie odprawiana w kościele.

Przez okres adwentu, od poniedziałku do piątku, zapraszamy do modlitwy Jutrzni i Godziny czytań o godz. 5.30 w Sali pod kaplicą. Wejście od ul. Odrzańskiej.

 

2. W poniedziałek 30 listopada święto św. Andrzeja Apostoła.

 

3. W czwartek 3 grudnia wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera.

 

4. W tym tygodniu przeżywamy pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca. W piątek nabożeństwo do Serca Pana Jezusa po Mszy świętej o godz. 6.30, natomiast spowiedź pierwszopiątkowa od 16.30 do 18.30. W sobotę nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP po Mszy świętej o godz. 6.30. Chorych w domach z posługą sakramentalną, odwiedzimy na wyraźną prośbę.

 

5. W związku z utrudnieniami związanymi z pandemią, opłatki i świecę, którą zapalimy na Wieczerzy Wigilijnej można będzie nabyć 13 i 20 grudnia przy wyjściu z kościoła. W nadzwyczajnych przypadkach można to uczynić w zakrystii.

 

 

…Każdemu wyznaczył zajęcie…”

Jak to dobrze, że w swojej liturgii Kościół posiada takie okresy, które wręcz zmuszają człowieka do zatrzymania się w codziennym pościgu za sprawami doczesnymi, do zastanowienia się nad celem istnienia. Takim właśnie błogosławionym okresem jest rozpoczynający się Adwent. Jest on czasem należącym do tzw. mocnych. To znaczy, jest szczególną okazją do dokonywania zasadniczych zwrotów, wzbudzania nowej gorliwości, dokonywania reform i renowacji. Pomaga w tym liturgia i różne inicjatywy duchowe. Nasza wspólnota parafialna zaprasza do przeżywania tego czasu na różnych poziomach.

…Aby nas zastał czuwających na modlitwie…

Jedna z prefacji adwentowych wzywa nas do czuwania na modlitwie. Czuwanie jest znakiem walki z sennością, rutyną i podążaniem utartymi drogami. Modlitwa Liturgią godzin o godz. 5.30 to jedna z adwentowych propozycji. Liturgia godzin, zwana też oficjum (od łacińskiego officium divinum) lub popularnie brewiarzem, jest modlitwą, która przedłuża celebrację tajemnicy obecności Chrystusa w Eucharystii. Kształtuje ona dzień chrześcijański, nadając mu rytm i równowagę między zaangażowaniem zewnętrznym a wejściem w obecność Bożą, razem z całym Kościołem.

Roraty to Msza święta o Najświętszej Maryi Pannie. Nazwa „roraty” pochodzi od pieśni śpiewanej na początku tej mszy świętej – „Rorate caeli desuper”, czyli „Spuśćcie rosę niebiosa”. Zgodnie z tradycją roraty odbywają się zawsze wczesnym ranem (w większości kościołów zaczynają się pomiędzy 6:00 a 6:30. Dlaczego roraty powinny odbywać się o świcie? Ma to związek z tym, że adwent jest okresem czuwania i oczekiwania na przyjście Bożego Dzieciątka – nabożeństwo odprawiane o tak wczesnej porze jest wyrazem tego czuwania.

Uczynki miłosierdzia

Oczekiwane powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów związane będzie z sądem, którego podstawą będą czyny miłości wobec bliźnich. W kształtowaniu wyobraźni miłosierdzia w tegorocznym adwencie może nam pomóc Zaproszenie skierowane przez sekcję charytatywną Rady Parafialnej.

„Drodzy Parafianie!

Sytuacja pandemii koronawirusa zmieniła nasze życie i dotknęła nas wszystkich. Dla osób starszych, chorych, samotnych i żyjących w niedostatku ostatnie miesiące są szczególnie trudne. Wyrazem naszej miłości i życzliwości i dostrzegania w każdej osobie Jezusa Chrystusa, jest zadbanie na miarę naszych możliwości o osoby, które tego potrzebują. Mamy świadomość, że potrzeby są różne – od konkretnego wsparcia materialnego, poprzez ofiarowanie czasu, uwagi, życzliwości, po modlitwę. Bez włączenia się kolejnych osób w działalność charytatywną, trudno będzie realizować w naszej parafii inicjatywy, które odpowiedzą na przynajmniej niektóre z potrzeb. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią, nie możemy w tym roku urządzić tradycyjnej Wigilii dla osób samotnych, ale możemy ofiarować osobom, które tego potrzebują, Dar wigilijny (posiłek wigilijny przygotowany i dostarczony). Od nas wszystkich będzie zależało, jaki on będzie i czy będzie miał kto ten dar zanieść. Prosimy wszystkie osoby, które znajdują w sobie gotowość i możliwość podzielenia się swoim czasem o kontakt osobisty z Ks. Proboszczem, w zakrystii albo telefonicznie lub mailowo (numery telefonów i adres e – mail znajdziemy na stronie internetowej parafii).

Pomoc może dotyczyć przedświątecznej inicjatywy , ale też zapraszamy osoby, które mogłyby zaangażować się w inne dzieła charytatywne. Szczegóły Daru wigilijnego i innych inicjatyw podamy w najbliższym czasie. Jednocześnie wszystkich prosimy o rozeznanie, czy w Waszym sąsiedztwie są osoby, którym moglibyśmy sprawić radość, pomóc materialnie, które potrzebują innej formy pomocy, na którą możemy odpowiedzieć. Prosimy w miarę możliwości upewnić się, czy ta osoba życzy sobie naszej pomocy. Każdy parafianin również sam może zgłosić swoją potrzebę. (osobiście Ks. Proboszczowi, w zakrystii, kancelari albo telefonicznie lub mailowo. Numery telefonów i adres e – mail znajdziemy na stronie internetowej parafii). Każdy który pozwala sobie pomóc  obdarza innych. Jest to bardzo ważne. Dlatego  liczymy na otwartość , pomoc i zrozumienie społeczności parafialnej.

Jeżeli ktoś zechciałby wspomóc materialnie dzieła charytatywne w naszej parafii, to zachęcamy do wpłat na konto bankowe z dopiskiem działalność charytatywna. Można również zostawić pieniążki w skarbonie Św. Antoniego, albo w skarbonie Caritasu. Nawet najmniejsza kwota przyczynia się do realizacji dobrych celów. Ofiary złożone na ten cel można również odpisywać od podatku przy rozliczeniu rocznym.

Mamy nadzieję, że wspólnie sprawimy, że dobro w naszej parafii będzie się pomnażało”.

 

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz