Uroczystość Najświętszej Trójcy – 7.06. 2020 r.

  1. Dzisiejszą uroczystością Najświętszej Trójcy kończy się czas wielkanocnej Komunii świętej. Dzisiaj o godz. 20.45 Uwielbieniem prowadzonym przez zespół Matula kończymy Dni Nadziei przeżywane w naszej parafii przez ostatni tydzień. Dziękujemy wspólnocie WSD Misjonarzy Saletynów za pilotowanie tego wydarzenia.
  1. W poniedziałek wspomnienie św. Jadwigi, królowej i patronki UPJP II. 
  1. We wtorek po Mszy świętej o godz. 18.00 Modlitwa Słowem Bożym.
  1. W środę po Mszy świętej wieczornej katecheza liturgiczna. Będziemy rozważać postawy ciała podczas Mszy świętej w oparciu o OWMR. 
  1. W czwartek 11 czerwca będziemy przeżywać UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA (Boże Ciało). Msze św. w naszym kościele będą odprawiane według porządku niedzielnego. Nie będzie jedynie Mszy św. o godz. 20.00.

Po Mszy św. o godz. 18.00 wyruszy procesja do 4 ołtarzy. Będzie to publiczne wyznanie wiary w prawdziwą obecność Pana Jezusa pod postacią chleba i wina. Ołtarze będą w tych miejscach co w ubiegłym roku. Prosimy Parafian o pomoc w ich przygotowaniu. Dzieci w strojach pierwszokomunijnych oraz wszystkie inne chętne dzieci, zapraszamy do sypania kwiatów, po rozenaniu możliwości przez rodziców. Nabożeństwo czerwcowe będzie w trakcie procesji. Tych, którzy nie wezmą udziału w procesji, zapraszamy do Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy od godz. 17.00.

  1. Przez całą OKTAWĘ BOŻEGO CIAŁA nabożeństwo czerwcowe będzie w czasie procesji eucharystycznej, po Mszy świętej o godz. 18.00, a Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17.30. 
  1. W piątek wspomnienie bł. Piotra Dańkowskiego, prezbitera i męczennika.
  1. W sobotę wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła.

 

 

 

Odmrażanie parafii

 

W ostatnim czasie słowo „odmrażanie” stało się bardzo popularne w naszym życiu społecznym, w związku z przywracaniem „nowej normalności” po pandemii koronawirusa. Odmraża się wszystko związane z gospodarką, handlem, rekreacją, itp. Odmrożeniu poddane jest także życie parafialne, związane z duchowym wymiarem człowieka.

Kryzys zagrożeniem i szansą

Tak jak każdy kryzys stanowi z jednej strony zagrożenie, a z drugiej jest szansą, tak stało się z pandemią koronawirusa w odniesieniu do życia duchowego człowieka. W związku z wciąż trwającą pandemią, nie na miejscu jest kuszenie się o całościowe podsumowanie tego wydarzenia w odniesieniu do życia wiarą, ale można pewne refleksje podawać na żywo, aby nie umknęły nam w przyszłości.

Przemilczane wydarzenie

W dotychczasowej praktyce duszpasterskiej, miesiąc maj był zdominowany przez uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Środki społecznego przekazu wiele miesięcy wcześniej „nakręcały” wydarzenie, nadając mu komercyjny i medialny charakter. Niestety, tej atmosferze ulegali niektórzy rodzice, inni w swojej bezradności i mniejszości rezygnowali z priorytetowego religijnego charakteru uroczystości. Sam, jako proboszcz zwątpiłem w możliwość  powstrzymania tego „pogańskiego szaleństwa”, powstałego wokół wydarzenia tak bardzo ważnego dla religijnego rozwoju dzieci, rodzin, parafii. I oto mały, niewidoczny wirus, całkowicie wyciszył media i komercyjne show, uspokoił rodziców ogarniętych gorączką przygotowania przyjęcia, zmusił duszpasterzy do twórczego poszukiwania dróg wyjścia w zorganizowaniu tak bardzo ważnego wydarzenia wiary. Wydaje się, że wszystkim nam wyszło to na dobre.

Pierwsza Komunia Święta w naszej parafii

Po rozmowach rodziców i duszpasterzy uwzględniających wytyczne władz państwowych i kościelnych nadaliśmy temu wydarzeniu bardzo osobisty i rodzinny charakter. Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej odbywała się dla pojedynczych dzieci, w małych grupach, a dla tych, którzy woleli poczekać na sposobniejszy czas, odbędzie się na początku października. To co można już zauważyć w przeżywaniu uroczystości pierwszokomunijnej w nowych warunkach, to kształtowanie się właściwej hierarchii ważności poszczególnych jej elementów. W centrum znalazło się przeżycie religijne dziecka, zaangażowanie rodziny w przygotowanie liturgii (czytania, śpiew, itp.), rodzinne otoczenie zdjęło z dzieci zbędny stres, nieobecność profesjonalnych filmowców i fotografów uspokoiła liturgię (zdjęcia wykonane przez członków rodziny, mniej profesjonalnie, będą miały większą wartość emocjonalną), przygotowanie świątyni przez rodzinę uczyniło liturgię „naszą”. Zachęcam rodziców do podzielenia się z innymi swoimi refleksjami, na temat przeżywania tej uroczystości.

Roztropne przywracanie normalności

Bardzo nas cieszy, że wraz z luzowaniem ograniczeń epidemicznych, życie naszej parafii powraca do stanu normalności. Funkcjonowanie wspólnot i wydarzeń parafialnych przywracamy spokojnie, licząc się z dalszym istnieniem zagrożenia wirusem oraz różnym poziomem lęku wobec zagrożenia u uczestników życia parafialnego. Gorąco prosimy wszystkich, aby szczególnie w tym czasie, przyjąć jako dewizę postępowania słowa świętego Pawła z Listu do Filipian: „ Niech każdy ma na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich! (2,4). Kiedy kierowane są do nas zachęty do zachowania dystansu społecznego, zakrywania nosa i ust, przyjmowania Komunii świętej, uszanujmy wrażliwość lękową innych, i w imię miłości bliźniego zrezygnujmy z własnych, słusznych postaw. Zapraszam do włączania się w życie parafii, na miarę naszych różnorodnych możliwości.

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz