III Niedziela Wielkanocna 26.04.2020r.

  1. Dzisiaj rozpoczyna się 12. Tydzień Biblijny. Inauguracji tego wydarzenia duszpasterskiego miało towarzyszyć IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które nawiązuje do przeżywanej niedawno 1050-tej rocznicy Chrztu Polski i proklamacji Ewangelii, która stała się kamieniem węgielnym polskiego narodu i państwa oraz polskiej kultury. Do wspólnotowej lektury na czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego została wybrana Ewangelia według św. Mateusza. W naszych ograniczonych warunkach, gorąco zachęcamy do rodzinnego czytania Ewangelii według świętego Mateusza. Więcej na ten temat w notce na stronie internetowej parafii.
  2.  W środę 29 kwietnia święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy.
  3.  W piątek 1 maja rozpoczynamy nabożeństwa majowe. Przez cały miesiąc od godz. 17.15 będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, a o godz. 17.45 będziemy śpiewać litanię loretańską.
  4.  W sobotę 2 maja liturgiczna Uroczystość NMP Królowej Polski, obchodzona dzień wcześniej ze względu na przepisy liturgiczne. Msze święte 2 maja o godz. 7.00, 9.00 i 18.00.
  1. W przyszłą niedzielę Światowy Dzień Modlitw o Powołania. 
  1. Przypominamy, że zgodnie z przepisami państwowymi, w nabożeństwach liturgicznych w naszym kościele może uczestniczyć 60 osób. Istnieje obowiązek zasłonięcia nosa i ust oraz zachowanie minimum 2 metrów odległości od innych osób. Bardzo prosimy, aby zajmować miejsca w ławkach według zasady tzw. szachownicy. Osoby z tej samej rodziny są proszone o zachowanie dwumetrowego dystansu, a także osoby podchodzące do przyjęcia Komunii świętej. Zachęcamy do przyjmowania Eucharystii na rękę.

 

 

Panie Jezu daj nam zrozumieć Pisma

Papieska inicjatywa

26 stycznia 2020 po raz pierwszy obchodzona była Niedziela Słowa Bożego, ogłoszona przez Franciszka w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis” i ma ona służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”. Inicjatywa ta ma sprowokować wszystkich wiernych, aby Biblia nie była dla nich jedną z wielu książek z zakurzonej biblioteki domowej, lecz słowem, które budzi nasze sumienia. “Uczyńmy miejsce dla Słowa Bożego! Czytajmy codziennie kilka wersetów z Biblii. Zacznijmy od Ewangelii: trzymajmy ją otwartą na stoliku nocnym w domu, nośmy ją ze sobą w kieszeni, wyświetlajmy na telefonach komórkowych, pozwólmy, by inspirowała nas każdego dnia” – zachęcił papież podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Dzisiaj Jezus powtarza także tobie: „Odwagi, jestem blisko ciebie, zrób dla mnie miejsce, a twoje życie się zmieni! Dlatego Pan daje ci swoje Słowo, abyś je przyjął jak list miłosny, który napisał dla ciebie, abyś poczuł, że On jest obok ciebie” – powiedział Franciszek zaznaczając, że Słowo Boga pociesza, dodaje otuchy, prowokuje do nawrócenia, wstrząsa nami, uwalnia nas od paraliżu egoizmu, zmienia nasze życie i sprawia, że przejdziemy z ciemności do światła. Papież zwrócił uwagę, że Jezus zaczął przepowiadać w regionach, które uważano wówczas za „mroczne”. “Galilea Pogan – region, w którym Jezus zaczął przepowiadać, był tak nazywany, ponieważ zamieszkiwały go różne ludy i był prawdziwą mieszanką narodów, języków i kultur” – przypomniał Franciszek. Ojciec Święty stwierdził, że “Słowo zbawcze nie idzie szukając miejsc chronionych, wysterylizowanych, bezpiecznych”, ale “wchodzi w nasze zawiłości, w nasze ciemności”. Przestrzegł przed zamykaniem się w sobie, trzymaniem w ukryciu naszego poczucia zakłopotania, nieprzejrzystości, dwulicowości, modlitwą formalną, która jest odmawiana tak, by “Jego prawda nie wstrząsnęła naszym wnętrzem”.

Kontynuacja duszpasterskiej działalności Kościoła w Polsce

Pierwsza Niedziela Słowa Bożego nie została odpowiednio „nagłośniona” w naszej parafii. Niektórzy wprost zwracali się do mnie jako proboszcza z zapytaniem, dlaczego? Odpowiedź przychodzi dzisiejszej niedzieli, kiedy już po raz dwunasty Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Biblijny jako czas dziękczynienia za Słowo, które od Boga pochodzi. W tym roku łączymy go z upamiętnieniem setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Dziękujemy Jezusowi Chrystusowi, który będąc Słowem Wcielonym przyniósł pełnię Objawienia Bożego i nakazał swoim apostołom i uczniom, aby je głosili jako Ewangelię – Dobrą Nowinę wszystkim narodom. W Niedzielę Biblijną zostało zaplanowane IV Narodowe Czytanie Biblii. Tekstem wyznaczonym do wspólnego czytania jest Ewangelia św. Mateusza. Ponieważ w obecnym czasie trudno jest zrealizować narodowe czytanie, możemy z niego uczynić czytanie rodzinne. Gorąco zachęcam, aby każdego dnia karmić się słowem Bożym, a zwłaszcza w tym tygodniu. Wierzę w twórczą inwencję dzieci, młodzieży i rodziców w zorganizowaniu rodzinnego czytania. Jezus powiedział, że nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym Słowem, które pochodzi z ust Bożych. Zadbajmy, aby tak jak trzy razy dziennie karmimy nasze ciało, tak samo karmić Słowem Bożym naszego ducha. A może zalecenie lekarzy, aby w czasie pandemii spożywać małe posiłki z owoców i warzyw pięć razy dziennie, odnieść także do karmienia się Słowem Bożym.

Konkretne świadectwo

W Boże Narodzenie mogliśmy poznać w Wiadomościach telewizyjnych historię przemiany Grzegorza Czerkwickiego. Główną rolę odegrało w niej Pismo święte, które doprowadziło go do wiary w Misterium życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przemiana ta i zjednoczenie przez wiarę z żyjącym Jezusem dokonało się w roku 2015. Życie pełne łamania prawa z powodu biedy i alkoholizmu obojga rodziców doprowadziło go do całkowitego zagubienia, bezdomności i próby samobójczej. Do więzienia trafił w wieku 18 lat. Dwanaście lat spędził w zakładzie karnym. A w swoim wyznaniu mówi: „Kolega z celi polecił mi kiedyś Pismo Święte. (…). Na początku się opierałem. Mówiłem, że różaniec mnie parzy, a Kościół to samo zło. Miałem żal do Pana Boga, że nie pomógł mi w dzieciństwie, jak chodziłem głodny, jak nie miałem się w czym wykąpać czy w co ubrać. Ale w końcu zabrałem się za czytanie. Pochłonął mnie szczególnie Nowy Testament. Zainteresował mnie Jezus Chrystus. Zacząłem zgłębiać jego życie. Jak uzdrawiał. Na początku to wyśmiewałem, później sam zacząłem się modlić o uzdrowienie, że jeśli jest, to niech zabierze ode mnie wszystkie nałogi. I ku zdziwieniu wszystkich, tak też się stało. Coś dziwnego zaczęło się ze mną dziać i z dnia na dzień rzuciłem palenie, nie chciałem pić alkoholu, nie ciągnęło mnie do narkotyków. (…). Po wyjściu na wolność „codziennie chodziłem na Eucharystię, umacniała mnie. Chciałem być uczciwym człowiekiem. Zauważałem, że są ludzie, którzy mają gorzej ode mnie. Rozmawiałem z bezdomnymi, pomagałem innym”. (…).Teraz widzę, że Opatrzność cały czas była przy mnie. Mówię innym, że nieważne, gdzie jesteś, nawet z bagna jesteś w stanie wystawić głowę. Zawsze jest nadzieja. Ale trzeba się natrudzić” – wyznał w rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia (całość rozmowy-świadectwa na stronie: https://tygodnik.tvp. pl/38939755/kradl-bil-byl-liderem-gangu-strach-ludzi-bral-za-szacunek-wwiezieniu-spotkal-duchowego-dziadka). Zaczął całkowicie nowe życie, które jest dosłownym przykładem, że nie ma takiego dna, z którego nie można wyjść. Dziś trwa 4 rok nowego życia byłego więźnia, który nie tylko „wytrwał”, ale wciąż idzie do przodu rozwijając siebie i pomagając innym. Jest żywym przykładem dla wszystkich, że można żyć inaczej, dobrze, nawet mając koszmarnie trudne początki. Cała przemiana zaczęła się od tego, czego dokonało w jego duszy słowo Boże. Rozpaliło w nim ogień wiary w Jezusa – żyjącego Pana, który jest dla nas obecny w Eucharystii. I to z całym swoim Misterium – Misterium chwalebnego życia, śmierci i zmartwychwstania.

Opracował: Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz