II NIEDZIELA ADWENTU – 8.12.2019 r.

1. Przeżywamy dzisiaj XX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W naszej parafii możliwość materialnego wsparcia przekładamy na czas Wielkiego Postu, aby lepiej przygotować wsparcie konkretnej wspólnoty.

2. Gorąco zapraszamy do udziału w Mszach św. roratnich odprawianych w naszym kościele codziennie o godz. 6.30, a dla dzieci od poniedziałku do piątku w kaplicy o godz. 17.00. W czasie adwentu podczas Mszy wieczornych spowiedź odbywa się w kościele od 17.15 do 18.00. W tym czasie możliwość adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

 3. Klub Seniora zaprasza 9 grudnia, w poniedziałek, o godz. 16.00, do sali św. Jana Pawła II, na spotkanie z cyklu Miejsca święte i nieświęte. Po Meksyku przenosimy się na kilka spotkań do Peru i Boliwii. W pierwszej części pojedziemy z Nazca, miejsca słynnego z naskalnych rysunków, przez Arequipę do Colca, najgłębszego kanionu świata i ostoi potężnych kondorów. W Arequipie zobaczymy między innymi wyjątkowy klasztor św. Katarzyny.

4. Modlitwa Słowem Bożym we wtorek o godz. 18.45, a Katecheza dla dorosłych w środę o godz. 19.00.

5. Adwentowe rekolekcje parafialne odbędą się w dniach 15 – 18 grudnia. Nauki rekolekcyjne będą głoszone przez O. Ireneusza Byczkiewicza, proboszcza parafii OO. Redemptorystów w Krakowie, w niedziele podczas wszystkich Mszy świętych, a w dni powszednie o godz. 6.30, 17.00 i 18.00. We wtorek 17.12. będzie dodatkowa Msza święta dla chorych i starszych. Składka zbierana we wtorek i środę przeznaczona będzie na potrzeby rekolekcyjne.

6. W najbliższą niedzielę 15.12. zapraszamy rodziców i dzieci z klas III na kolejne spotkanie. Początek o godz. 12.00 Msza św. i katecheza formacyjna.

7. Serdecznie zapraszamy na dwa rodzaje warsztatów świątecznych dla dzieci i dorosłych:

a) warsztaty robienia kartek świątecznych, które odbędą się w czwartek, 12. grudnia, o godzinie 18.00 w świetlicy (sala św. Stanisława Kostki).

b) natomiast warsztaty robienia stroików bożonarodzeniowych odbędą się w następnym tygodniu, we wtorek, 17. grudnia, w dwóch turach: o godz. 16.00 i 18.00, również w świetlicy. Koszt warsztatów: 10 zł za jeden stroik (cena za materiały). Zapisy w zakrystii. Ilość miejsc ograniczona.

8. W przyszłą niedzielę Harcerze z Podgórskiej Drużyny Harcerskiej będą rozprowadzać „pierniczki świąteczne”. Zebrane środki chcą przeznaczyć na dofinansowanie wyjazdu na ferie.

9. W zakrystii oraz przy wyjściu z kościoła można nabyć opłatki i świecę, którą zapalimy na Wieczerzy Wigilijnej.

10. Seniorów i Osoby samotne zapraszamy na spotkanie wigilijne w sobotę 21 grudnia o godz. 16.00 w Sali pod kaplicą.

11. Zwracamy się z prośbą do Parafian o składanie do Caritasu albo do zakrystii produktów żywnościowych i chemicznych, które będą przeznaczone dla najbardziej potrzebujących w formie paczek świątecznych.

12. Wspomnienia liturgiczne tygodnia:

  • piątek – wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy
  • sobota – wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

13. Dzisiaj w drugą niedzielę miesiąca zbiórka na potrzeby inwestycyjne parafii. Składamy gorące podziękowania za ofiary złożone w miesiącu listopadzie. Kwota zebrana w kościele i przekazana na konto bankowe parafii wyniosła 7930 zł. Bóg zapłać wszystkim Ofiarodawcom.

 

 

Co zrobimy z programem duszpasterskim?

Oto wielka tajemnica wiary

Te słowa, które wypowiadamy podczas Mszy świętej po przeistoczeniu są hasłem pierwszego roku tryptyku programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce w roku 2019/2020.  One też wyznaczają kierunek refleksji i duszpasterskiego działania wspólnoty parafialnej. Co robić, aby Eucharystia będąca tajemnicą wiary była lepiej rozumiana, celebrowana i miała większy wpływ na codzienne życie chrześcijańskie? Św. Jan Paweł II, podczas homilii wygłoszonej w Warszawie w 1999 r. na zakończenie II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego, zauważył, że „jeżeli Kościół ma się umocnić jako wspólnota ludzi wierzących, to może się to dokonać tylko poprzez świadome uczestnictwo wszystkich w jego życiu”.  Kształtowanie takiej świadomości eklezjalnej należy do podstawowych zadań duszpasterstwa w Polsce. Bez tej świadomości nie będzie prawdziwych chrześcijan, ale będą tylko ludzie mniej lub bardziej religijni, co nie oznacza, że będą prawdziwie wierzący w Boga, Jemu ufający, odczytujący swoje życie w świetle wiary i wypełniający w nim wolę Bożą. „Chodzi o to, żeby Kościół i każda parafia przemieniała się we wspólnotę braci i sióstr, którzy razem podejmują czynną odpowiedzialność za Kościół i za sprawę Ewangelii … Klucz do odnowy Kościoła leży zapewne w kształtowaniu nowego stylu bycia katolikiem” (Jan Paweł II, Olsztyn 1991.06.06). W naszej parafii służyć temu będą najpierw Katechezy liturgiczne głoszone w drugie środy miesiąca o godz. 19.00. Zapraszam wszystkich, którzy pragnę lepiej rozumieć Mszę świętą, a przede wszystkim tych, którzy pełnią podczas jej celebracji różne posługi.

Liturgiczne przypomnienia

Ojciec święty Benedykt XVI, jako Kardynał Joseph Ratzinger, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów katolickich, od roku 1981 pełnił urząd prefekta rzymskiej Kongregacji Nauki Wiary, powołanej do czuwania nad integralnością doktryny katolickiej. W swej twórczości od lat daje dowody szczególnego umiłowania tradycji liturgicznej Kościoła i przestrzega przed jej naruszaniem. Jego książka „Duch liturgii” została przyjęta w świecie jako szkic odbudowy liturgii katolickiej. Rzeczywista liturgia zakłada, iż Bóg odpowiada i objawia, jak mamy go czcić. Dla liturgii rzeczą zasadniczą jest „ustanowienie”. Liturgia nie może wypływać z naszej fantazji bądź kreatywności, gdyż wówczas pozostawałaby wołaniem pozbawionym odzewu lub też byłaby jedynie samopotwierdzaniem. Zakłada ona konkretną „drugą Osobę”, która ukazuje się nam i wytycza kierunek naszemu życiu. Liturgia, która jest „robiona”, opiera się na opinii i słowie człowieka; jest zbudowana na piasku i pozostaje pusta niezależnie od tego, jakim ludzkim kunsztem będzie się ją ozdabiać. Jedynie szacunek dla odgórności i zasadniczej niedowolności liturgii może zapewnić nam to, co jest naszą nadzieją: święto, w którym zbliża się do nas to, co wielkie, to, czego nie robimy sami, lecz otrzymujemy jako dar. Oznacza to zatem, że „kreatywność” nie może być autentyczną kategorią liturgiczną. Liturgia nie karmi się pomysłami jednostki czy jakichkolwiek grup planistycznych. Wprost przeciwnie, jest ona wtargnięciem Boga w nasz świat; wtargnięciem, które jest prawdziwym wyzwoleniem. Im pokorniej kapłani i wierni poddadzą się temu wtargnięciu Boga, tym bardziej „nowa”, tym bardziej osobista i prawdziwa będzie liturgia. Liturgia będzie osobista, prawdziwa i nowa nie dzięki banalnym grom słownym, czy wynalazkom, lecz dzięki odwadze wyruszania w drogę do tego, co wielkie, co poprzez rytuał zawsze nas poprzedza i czego nigdy nie możemy całkowicie uchwycić.

Eucharystia – źródło i znaczenie

Tajemnica eucharystyczna jest prawdziwie ośrodkiem świętej Liturgii, a nawet całego życia chrześcijańskiego. Toteż Kościół pouczony przez Ducha Świętego usiłuje coraz bardziej ją pogłębiać i coraz intensywniej z niej żyć. W naszych czasach święty Sobór Watykański II uwydatnił różne ważne aspekty tej tajemnicy. Przez Konstytucję o świętej Liturgii przypomniał on niektóre rzeczy dotyczące natury i doniosłości Eucharystii; ustanowił dalej zasady rewizji obrzędów najświętszej ofiary Mszy św., by sprawowanie tej tajemnicy sprzyjało czynnemu i pełnemu uczestnictwu wiernych. Z tego względu ostatnimi czasy niektóre aspekty tradycyjnej nauki o tej tajemnicy usilniej rozważa się tu i ówdzie w Kościele i z nową gorliwością przedstawia się pobożności wiernych, przy współudziale również studiów czy inicjatyw, głównie liturgicznych i biblijnych. Konieczną jest więc rzeczą, aby z całej nauki zawartej w tych dokumentach brać normy praktyczne, celem pokazania, w jaki sposób lud chrześcijański winien odnosić się do tej tajemnicy, by zdobyć tę znajomość, którą Sobór ukazał Kościołowi. Chodzi bowiem o to, by tajemnica eucharystyczna, w pełni rozważana w różnorakich swoich aspektach, ukazała się oczom wiernych w należytym sobie blasku a stosunki, które w myśl nauki Kościoła zachodzą wedle obiektywnego rozeznania między różnymi aspektami tej tajemnicy, torowały sobie drogę w życiu i umysłowości wiernych.

Opracował: Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz