I NIEDZIELA ADWENTU – 1.12.2019 r.

1. Adwent, który dzisiaj rozpoczynamy jest czasem radosnego oczekiwania razem z Maryją na przyjście Pana. Msza św. roratnia będzie odprawiana w naszym kościele codziennie w dni powszednie o godz. 6.30, a dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Pamiętajmy o przyniesieniu świec i lampionów.

Od poniedziałku do piątku Msza święta wieczorna o godz. 17.00 i 18.00 będzie odprawiana w kaplicy (wejście przez kościół), natomiast spowiedź odbywać się będzie w kościele od godz. 17.15 do 18.00.

Przez okres adwentu, od poniedziałku do piątku, zapraszamy do modlitwy Jutrzni i Godziny czytań o godz. 5.30 w Sali pod kaplicą. Wejście od ul. Odrzańskiej.

2. We wtorek modlitwa Słowem Bożym lectio divina o 18.45.

3. W środę Katecheza dla dorosłych o godz. 19.00. na temat modlitwy Liturgii Godzin, Liturgii Słowa Bożego oraz Liturgii pokutnej.

4. W tym tygodniu przeżywamy pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca. W czwartek po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzi wspólnota „Margaretka” w intencji kapłanów pracujących w naszej parafii oraz o nowe powołania do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego. W piątek nabożeństwo do Serca Pana Jezusa po Mszy świętej o godz. 6.30, natomiast spowiedź pierwszopiątkowa od 16.30 do 18.30. W sobotę nabożeństwo do niepokalanego Serca NMP po Mszy świętej o godz. 6.30. Chorych w domach z posługą sakramentalną, odwiedzimy wyjątkowo w dniu 21 grudnia.

5. Spotkanie ze św. Mikołajem odbędzie się w piątek 6 grudnia o godz. 17.45 w Sali pod kaplicą. Prezenty wyraźnie podpisane składamy w zakrystii.

6. W przyszłą niedzielę Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Podczas Mszy świętej o godz. 12.00 będziemy przeżywać tzw. „Godzinę łaski”. Matka Boża, objawiając się w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech, powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata”.

7. Odpowiadając na zalecenie naszego Pasterza, przez cały rok liturgiczny o godz. 17.30 w naszym kościele będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu w ramach modlitewnego maratonu za Kościół i Ojczyznę. Z wyjątkiem miesiąca maja, czerwca, września i października odbywać się ona będzie w ciszy.

8. W zakrystii oraz przy wyjściu z kościoła można nabyć opłatki i świecę, którą zapalimy na Wieczerzy Wigilijnej.

9. Osobę, która zamówiła intencję Mszy świętej na dzień 9 grudnia (śp. Marian), prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty.

10. We wtorek 3 grudnia o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania z klas 7 i 8 SP.

 

 

Adwent radosnym i aktywnym oczekiwaniem

Adwent należy do tzw. mocnych okresów w roku liturgicznym Kościoła, ponieważ jako czas graniczny otwiera nowe możliwości przemyśleń i działań w życiu chrześcijanina. Słowo Boże, liturgia i cały nastrój adwentowy pobudza do aktywności wiary, daje szanse na nowe otwarcie, daje impuls do zaangażowania się w życie Kościoła. Nasza wspólnota parafialna zaprasza do przeżywania tego czasu na różnych poziomach.

…Aby nas zastał czuwających na modlitwie…

Jedna z prefacji adwentowych wzywa nas do czuwania na modlitwie. Czuwanie jest znakiem walki z sennością, rutyną i podążaniem utartymi drogami. Modlitwa Liturgią godzin o 5.30 to jedna z adwentowych propozycji. Liturgia godzin, zwana też oficjum (od łacińskiego officium divinum) lub popularnie brewiarzem, jest modlitwą, która przedłuża celebrację tajemnicy obecności Chrystusa w Eucharystii. Kształtuje ona dzień chrześcijański, nadając mu rytm i równowagę między zaangażowaniem zewnętrznym a wejściem w obecność Bożą, razem z całym Kościołem. Liturgia godzin odprawiana była w różnych formach od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Jej istotą jest nieustanne trwanie na modlitwie. Na początku odmawiano po prostu psalmy, według kolejności biblijnej. Stopniowo dodawano kolejne elementy – czytania, hymny, responsoria, antyfony. Obecna forma brewiarza ukształtowała się w późnym średniowieczu (XIII w.). Do tego momentu do sprawowania liturgii godzin używano wielu ksiąg, co było mało praktyczne i niedostosowane do ówczesnych wymagań duszpasterskich. Potrzebna była forma „skrócona” tej modlitwy, którą można było odmawiać korzystając z jednej księgi. Stąd pochodzi nazwa „brewiarz” (od łacińskiego brevis, czyli krótki). Warto choć raz w niej uczestniczyć, aby mieć jej doświadczenie.

Roraty to nabożeństwo, które jest bardzo popularne przede wszystkim w Polsce. To jeden z bardziej charakterystycznych zwyczajów adwentowych. Co to są roraty? To tak naprawdę Msza święta. Jest odprawiana o wschodzie słońca i jest to msza wotywna, co oznacza, że nie odprawia się jej zgodnie z formularzem przypisanym danemu dniu, ale według formularza, który odpowiada szczególnej okazji bądź też pobożności wiernych. Roraty to Msza święta o Najświętszej Maryi Pannie. Nazwa „roraty” pochodzi od pieśni śpiewanej na początku tej mszy świętej – „Rorate caeli desuper”, czyli „Spuśćcie rosę niebiosa”.

Jak już wspomnieliśmy, roraty to szczególne nabożeństwo, które jest odprawiane wyłącznie w adwencie. Oznacza to zatem, że roraty zaczynają się wraz z tym okresem liturgicznym. Ale uwaga! Adwent rozpoczyna się w niedzielę (która jest jednocześnie pierwszą niedzielą adwentu i pierwszą niedzielą nowego roku liturgicznego), natomiast roraty zaczynają się od poniedziałku po tej niedzieli. Roraty trwają przez cały adwent od poniedziałku do soboty – nie ma ich w niedziele. Są także w wigilię (o ile nie wypada ona w niedzielę), ponieważ wigilia nie jest dniem świąt Bożego Narodzenia, ale jest ostatnim dniem adwentu. Zgodnie z tradycją roraty odbywają się zawsze wczesnym ranem (w większości kościołów zaczynają się pomiędzy 6:00 a 6:30), ale z biegiem czasu coraz więcej parafii decyduje się odprawiać roraty po południu, co może mieć związek ze słabą frekwencją o poranku bądź umożliwianiem uczestnictwa w Mszy świętej roratniej większej liczbie parafian. Dlaczego roraty powinny odbywać się o świcie? Ma to związek z tym, że adwent jest okresem czuwania i oczekiwania na przyjście Bożego Dzieciątka – nabożeństwo odprawiane o tak wczesnej porze jest wyrazem tego czuwania.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Odpowiadając na zalecenie naszego Pasterza do podjęcia modlitewnego maratonu za Kościół i Ojczyznę w roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, codziennie przez cały rok liturgiczny będziemy trwać w adoracji przed Najświętszym Sakramentem o godz. 17.30. Z wyjątkiem miesiąca maja, czerwca, września i października odbywać się ona będzie w ciszy, w pozostałe miesiące połączona będzie z okolicznościowymi nabożeństwami. Natomiast każdego dnia po Mszy świętej porannej będzie odmawiana modlitwa różańcowa i litania do św. Jana Pawła II w intencjach Ojczyzny, miasta Krakowa i naszej Archidiecezji.

Rekolekcje

W refleksji nad celem i sensem życia chrześcijańskiego pomogą nam rekolekcje ewangelizacyjne – Kurs Filipa (6-8 XII) i rekolekcje parafialne (15-18 XII).

Uczynki miłosierdzia

Oczekiwane powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów związane będzie z sądem, którego podstawą będą czyny miłości wobec bliźnich. Kształtowaniu wyobraźni miłosierdzia w tegorocznym adwencie mogą nam pomóc przeżywane w naszej parafii: spotkanie ze świętym Mikołajem (6 XII), Wigilia dla Seniorów i Samotnych (21 XII) oraz pomoc duchowa i materialna Kościołowi na Wschodzie (8 XII). W każdym z tych wydarzeń możemy mieć aktywny udział.

Przeżyjmy ten adwent tak, aby przychodzący Pan, zastał nas czuwających na modlitwie, pełnych wdzięczności i gotowości do służenia braciom.

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz