Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 24.11.2019 r.

  1. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest ostatnią niedzielą w roku liturgicznym. Dzisiaj za publiczne odmówienie aktu poświęcenia można zyskać odpust zupełny. Za tydzień rozpoczynamy okres adwentu.
  2. We wtorek modlitwa Słowem Bożym o godz. 18.45.
  3. W środę Katecheza dla dorosłych o godz. 19.00. Jej tematem będzie modlitwa liturgiczna i jej pierwszeństwo przed innymi formami modlitwy.
  4. W czwartek 28 listopada nasza parafia będzie czuwać przy Jezusie Eucharystycznym w kaplicy Wieczystej Adoracji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Adoracja nocna będzie od godz. 21.00 do 6.00,
    w ciszy w godz. 23 – 23.30, 1.30 – 2.00 oraz 4 – 4.30. W niektórych godzinach będzie ona prowadzona przez wspólnoty parafialne: Róże Różańcowe, Caritas, ARS, Koło Przyjaciół Radia Maryja – od 21 do 22, SSNE od 22 do 23. Modlitwa Liturgii Godzin – Godzina czytań o godz. 1.00 i Jutrznia o godz. 5.00.
    Gorąco zachęcamy wszystkich Parafian do włączenia się w modlitewne czuwanie.
    5. W sobotę 30 listopada święto św. Andrzeja, apostoła. O godz. 17.30 zapraszamy do modlitwy Nieszporów, którymi rozpoczniemy okres adwentu.
  5. Zgodnie ze starym zwyczajem, naszą parafię odwiedzi św. Mikołaj, który spotka się przede wszystkim z dziećmi, w piątek 6 grudnia o godz. 17.30 w Sali pod kaplicą.
  6. Wszystkich, którzy pragną odnowić, pogłębić i umocnić swoją wiarę oraz dojrzale przyjąć Chrystusa jako Pana i Zbawiciela swojego życia zapraszamy na ewangelizacyjny Kurs św. Filipa, który w naszej parafii odbędzie się w dniach
    6-8 grudnia. Poprowadzi go ks. Marcin Libera MS ze świeckimi z Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Więcej informacji na plakatach oraz stronie internetowej SSNE (sne.krakow.saletyni.pl).

 

Myśląc o nowym roku

Nowy program

Pośród różnych form działalności parafii „żadna nie ma tak żywotnego znaczenia i tak silnego wpływu formacyjnego na wspólnotę, jak niedzielna celebracja dnia Pańskiego połączona z Eucharystią” (św. Jan Paweł II). Te słowa współczesnego proroka wyznaczają kierunki działalności naszej parafii na przełomie roku liturgicznego. Za tydzień adwentem rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, czas i przestrzeń naszej chrześcijańskiej formacji. Jak co roku, pomaga nam w tym program duszpasterski Kościoła w Polsce, opracowany przez Komisję Duszpasterstwa Ogólnego KEP, z przyjętą tematyką programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 z hasłem „Eucharystia daje życie”. W pierwszym roku będzie obowiązywał temat: „Wielka tajemnica wiary” z mottem biblijnym: „[…] abyście uwierzyli w Tego, którego [Bóg] posłał” (J 6,29). W drugim roku programu tematem będą słowa: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” z mottem biblijnym: „[…] Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J 6,32). Tematem trzeciego roku programu będą słowa: „Posłani w pokoju Chrystusa” z mottem: „ten, kto mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57).

Eucharystia jest centrum życia Kościoła, jest źródłem i jednocześnie szczytem. Dlatego będziemy chcieli przeżywać ją jako tajemnicę wyznawaną, przeżywaną i świętowaną, która jest źródłem misji. Sprawując bowiem Mszę świętą idziemy później do świata, żeby głosić Chrystusa, żeby dawać o Nim świadectwo.

Pierwszy rok trzyletniego nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który rozpoczniemy wraz z pierwszą niedzielę adwentu, będzie poświęcony ukazaniu Jezusa Chrystusa jako źródła życia. Fundamentalnym założeniem programu jest zaproszenie do bardziej świadomego udziału w tajemnicy Wieczernika; do ustanowienia przez Chrystusa wielkiej tajemnicy naszej wiary. To wymaga wysiłku katechetycznego, homiletycznego i liturgicznego. Chcemy pogłębić wiedzę katechizmową o Eucharystii. Jeśli bowiem wierzymy, to trzeba jeszcze wiedzieć, w co wierzymy. Choć msza święta stanowi tajemnicę wiary, to jednak rozum ludzki może coś o niej powiedzieć na podstawie źródeł biblijnych, a zwłaszcza Ewangelii według św. Jana. Trzeba nam głębiej zrozumieć, że Eucharystia jest spotkaniem z Jezusem Chrystusem w sakramentalnych znakach i te znaki dobrze rozumieć.

Praktyczna realizacja celów i założeń programu duszpasterskiego w naszej parafii

Aby wzniosłe duchowe idee nie pozostały jedynie na poziomie myśli i słów, potrzebna jest systematyczność i integralność we wdrażaniu programu duszpasterskiego oraz zaangażowanie wszystkich możliwych środowisk w tworzenie i wdrażanie programu duszpasterskiego na poziomie parafialnym. Żywię głęboką nadzieję, że w naszej parafii w program włączą się wszystkie wspólnoty parafialne, ruchy oraz stany wiernych, że podejmiemy wspólną drogę w poznawaniu, przeżywaniu i w organizowaniu tego, co wyraża Eucharystia. Dotychczas borykaliśmy się z takim wyzwaniem, zarówno księża, wspólnoty, inni wierni chcieli wyłącznie otrzymywać pewien materiał, czyli byli biernymi odbiorcami. Chcemy na poziomie parafialnym stworzyć możliwość współtworzenia programu, a później bardzo zależy nam na wspólnym kroczeniu całej wspólnoty według tych samych wskazań. Zdajemy sobie sprawę, że takie programy są potrzebne i choć ich wykorzystywanie w codziennej pracy wygląda różnie, należy skoncentrować się na ciągłym ich doskonaleniu i promocji. Fundamentalne pytanie jakie trzeba sobie postawić dotyczy celów jakie chcemy osiągnąć i sposobu osiągnięcia tych celów. Jeśli podejmujemy określone działanie, a nie potrafimy odpowiedzieć na proste pytanie o cel i środki, to może się okazać, że nakładamy na siebie i na grono współpracowników spory wysiłek, który będzie pozbawiony efektów.

Każdy jest potrzebny

Wraz z Radą Parafialną zaplanujemy działania związane z wdrażaniem ogólnopolskiego programu duszpasterskiego o Eucharystii na poziomie parafii. Chcemy, żeby obejmowały one katechetyczne pogłębianie treści eucharystycznych, pomagały w ich  duchowym przeżywaniu, a także przedstawiały jednolite, organizacyjne rozwiązania ułatwiające uczestnictwo w Eucharystii. Będą to więc tematy teologiczne, historyczne, duchowe oraz bardzo praktyczne, m.in. zwrócenie uwagi na przygotowanie do I Komunii świętej dzieci oraz katechezę dla rodziców dzieci, tak, aby sami przekazywali dzieciom wiedzę na temat Eucharystii; poszerzenie przeżywania uroczystości Bożego Ciała, przygotowanie w rodzinie do Mszy świętej niedzielnej, zorganizowanie rekolekcji parafialnych skoncentrowanych na temacie Eucharystii, będącej streszczeniem i podsumowaniem całej naszej wiary, jak naucza papież Benedykt XVI: „Wiara Kościoła jest istotowo wiarą eucharystyczną i karmi się ona w szczególny sposób przy stole Eucharystii. (…) Dlatego też sakrament Ołtarza pozostaje zawsze w Centrum życia Kościoła; dzięki Eucharystii Kościół odradza się ciągle na nowo!. Im żywsza jest wiara eucharystyczna w Ludzie Bożym, tym głębsze jest jego uczestnictwo w życiu kościelnym poprzez świadome przylgnięcie do misji, jaką Chrystus powierzył swoim uczniom” ( Sacramentum Caritatis).

Opracował: Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz