XXXII Niedziela Zwykła – 10.11.2019 r.

  1. Przeżywamy dzisiaj w Kościele w Polsce XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku pragniemy zatrzymać się wraz ze Stowarzyszeniem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” nad sytuacją chrześcijan zamieszkujących najmłodsze państwo świata – Sudan Południowy. Tam cierpienie ma twarz milionów umierających z głodu naszych braci i sióstr. To twarz ludzi, którzy nieustannie obawiają się o swoje życie w związku z ciągle trwającymi wewnątrz kraju konfliktami zbrojnymi. 
  1. W poniedziałek 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu przypada wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa. Naszemu solenizantowi Ks. Marcinowi życzymy Bożego błogosławieństwa i świętości. 
  1. Klub Seniora zaprasza w poniedziałek 11 listopada o godz. 16.00 na kolejne spotkanie z cyklu Miejsca święte i nieświęte. Będziemy kontynuować naszą podróż po Meksyku, a głównym celem są ruiny trzech miast imperium Majów: Palenque, Uxmal i Chichen Itza. Wcześniej zobaczymy potężny wodospad Aqua Azul. Ponadto wstąpimy do nietypowego kościoła w Chamuli. 
  1. We wtorek 12 listopada modlitwa Słowem Bożym lectio divina o 18.45. Spotkanie Przyjaciół i Sympatyków Koła Radia Maryja także we wtorek po Mszy świętej wieczornej o godz. 19.00. 
  1. W środę wspomnienie Świętych Benedykta, Jana, Mateusza i Krystyna, pierwszych męczenników Polski. Katecheza dla dorosłych o godz. 19.00. Jej tematem będą różne formy modlitwy i ich klasyfikacja ważności. 
  1. W niedzielę 17 listopada odbędzie się spotkanie formacyjne dla rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. Początek o godz. 12:00 Msza św, a następnie konferencja.

 

 

Zaduma i refleksja

Solidarność to słowo, które w życiu społecznym, politycznym jest używane, może nadużywane bardzo często. Jesteśmy świadkami sporów o solidarność europejską, polską. Światowe problemy, o których donoszą media i którymi ekscytują się mieszkańcy Europy i Polski to m.in. Brexit, oscary, osoby marszałków, kandydaci na prezydentów…. Można odnieść wrażenie, że życie człowieka zamyka się w obrębie tych spraw. Dobrze, że jest taki miesiąc jak listopad, gdyż pozwala nam spojrzeć na życie, jego sens, śmierć z innej perspektywy. Punktem naszej zadumy może też być dzisiaj DSzKP.

Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r. podjęła decyzję, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W dzisiejszą niedzielę, 10 listopada 2019 r. przeżywamy 11. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Głównym organizatorem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie, którego podstawowym celem jest szeroko pojęta pomoc prześladowanemu Kościołowi w świecie, wspieranie nowej ewangelizacji i udzielanie duchowej siły kościołom lokalnym w ugruntowywaniu wiary. Tematem tegorocznego Dnia Solidarności jest

Sudan Południowy – Przemilczane cierpienie!

60,5% mieszkańców Sudanu Południowego to chrześcijanie z czego niemal 40% to katolicy. To najmłodsze państwo świata, które 9 lipca 2019 r. obchodziło osiem lat istnienia. Wg najnowszego raportu ONZ, ponad połowa mieszkańców tego kraju (7 mln ludzi) głoduje. Nieprzerwanie w Sudanie Południowym trwa katastrofa humanitarna. Eksperci alarmują, że głód i niedożywienie grożą w sumie 45 mln mieszkańców kilkunastu krajów wschodniej Afryki. Powodem jest głównie susza oraz ciepły prąd morski El Nino, który dotknął region po raz drugi w ciągu trzech lat. Trwający kryzys żywnościowy w Afryce jest jednym z najpoważniejszych od lat. Jego skutki mocno odczują nie tylko mieszkańcy Sudanu Południowego, ale również Somalii, Etiopii czy Madagaskaru.

Sudan Południowy odłączył się terytorialnie od Sudanu w 2011 r. Prezydentem został wtedy Salva Kiir z plemienia Dinka, który do teraz sprawuje tę funkcję. Wewnętrzny konflikt w państwie przybrał na sile w 2013 roku, kiedy miał miejsce nieudany zamach stanu przeprowadzony przez politycznego rywala Salva Kiira – wiceprezydenta Rieka Machara z plemienia Neurów. Wojna domowa o głównie podłożu etnicznym i plemiennym zabrała ze sobą dziesiątki tysięcy istnień ludzkich. W jej wyniku 4 mln mieszkańców musiało opuścić swoje domy, a kraj pogrążył się w kryzysie. 31 maja 2018 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła projekt rezolucji przedłużającej wcześniejsze sankcje względem Sudanu Południowego. Dodatkowo zagrożono wprowadzeniem embarga na dostawy broni do tego państwa. W tej sytuacji w czerwcu obie strony konfliktu rozpoczęły rozmowy pokojowe. Dokładnie 30 czerwca 2018 roku ogłoszono zawieszenie broni. Następnie 6 lipca w Chartumie podpisano rozejm, na mocy którego skonfliktowane wojska rządowe i rebelianckie zostały wycofane z obszarów miejskich. Rozejm został jednak szybko zerwany. Do podpisania porozumienia pokojowego ostatecznie doszło we wrześniu.

Konflikt wewnętrzny w Sudanie Południowym, który zakończył się teoretycznie 12 września 2018 r. nie tylko pociągnął za sobą wiele ofiar, ale również odbił się na psychice dzieci. Większość byłych bojowników ma obecnie od piętnastu do dziewiętnastu lat. Jedną trzecią tej grupy stanowią dziewczynki. Większość z nich nie zaciągnęła się dobrowolnie, ale została uprowadzona w drodze do szkoły lub pracy i przymusowo wcielona do grup paramilitarnych. Wiele dzieci przyznaje że brało bezpośredni udział w walkach. U około 35% zdiagnozowano zespół stresu pourazowego. Poważną chorobą bardzo często dotykającą dzieci-żołnierzy jest też depresja. W kwietniu 2019 r. papież Franciszek spotkał się z przywódcami Sudanu Południowego, aby prosić ich o trwały pokój. – Pamiętajcie, że wraz z wojną traci się wszystko – mówił Franciszek i dodał „z serca pragnę, aby zakończyły się działania wojenne i by rozejm był szanowany”.

W Sudanie Południowym mieszka ok. 12 mln ludzi. Szacuje się, że dziś ponad 3,5 miliona pozbawionych jest dachu nad głową, dodatkowo 2 miliony błąka się po bezdrożach, ukrywając się przed pewną śmiercią, a 1,5 miliona już opuściło kraj. W samej Ugandzie Sudańczyków jest ponad milion. Dziennie dociera ich ponad dwa tysiące. UNICEF informuje, że w Sudanie Południowym niemal milion dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych. Śmierć głodowa grozi 50 tysiącom z nich. W Sudanie Południowym jest jedna metropolia, w której skład wchodzi 1 archidiecezja (Dżuba) z 6 diecezjami.

Zachęta papieża Franciszka

W przekazie do Polaków papież Franciszek zachęcił do modlitwy, a także wsparcia dla chrześcijan, którzy cierpią tylko za to, że wyznają wiarę w Chrystusa. Na audiencji ogólnej papież przypomniał o tym ważnym dniu: „Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, w najbliższą niedzielę Kościół w Polsce będzie obchodził XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Papieskie Stowarzyszenie «Pomoc Kościołowi w Potrzebie» i Konferencję Episkopatu Polski. W tym roku pomoc duchowa i materialna w sposób szczególny jest kierowana do chrześcijan w Sudanie Południowym. Wasza modlitwa i konkretne dzieło solidarności niech przynosi wytchnienie i wsparcie braciom i siostrom, którzy cierpią dla Chrystusa w różnych częściach świata. Z serca wam błogosławię”.

Pamiętajmy, że średnio co 5 minut na świecie ginie chrześcijanin za wiarę. Rocznie ok. 105 tys. chrześcijan ginie za wiarę w Chrystusa. Pamiętajmy w modlitwie o naszych prześladowanych braciach, szczególnie tych z Sudanu Południowego.

ING Bank Śląski o/Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990
Prosimy o wpłaty z dopiskiem „DSzKP”

Opracował: Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz