XXV Niedziela Zwykła – 22.09.2019 r.

  1. Przeżywamy dzisiaj Odpust parafialny czyli szczególną sposobność do darowania przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Skorzystajmy z okazji, by za pośrednictwem Kościoła otrzymać owoce odkupienia i zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych. Odpust pozwala nam też głębiej wniknąć w orędzie Matki Bożej z La Salette i jego aktualność w naszym życiu. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli nam przeżywać tę uroczystość parafialną. Dopełnieniem uroczystości odpustowej jest Piknik Parafialny na który zapraszamy od godz. 15.00. 
  1. W poniedziałek wspomnienie św. Pio, prezbitera. W tym dniu spotkanie Rady Parafialnej o godz.19.00. 
  1. We wtorek, 24 września o godzinie 19.00 odbędzie się w naszym kościele spotkanie dla młodych przygotowujących się do bierzmowania. Inaugurujemy alternatywny do dotychczasowego, regularny, poszerzony tryb przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania, prowadzony w formie duszpasterstwa młodzieży. Spotkanie poprowadzi Włoch, ks. Antonio Panaro, odpowiedzialny za tę formę formacji w Polsce. Zapraszamy młodzież (klas 7, 8 i szkół średnich) z rodzicami na spotkanie wprowadzające. 
  1. We wtorek rejonowe spotkanie Kręgów Domowego Kościoła o godz. 19.30    
  1. W środę o godz.18.45 Katecheza dla dorosłych na temat IX i X przykazania dekalogu. 
  1. W piątek wspomnienie świętego Wincentego a Paulo, prezbitera. 
  1. W sobotę wspomnienie świętego Wacława, męczennika. 
  1. W przyszłą niedzielę 29 września, rozpoczynamy parafialne przygotowanie dzieci i ich rodziców do I Komunii świętej, która odbędzie się 31 maja 2020 roku. Zapraszamy dzieci i rodziców na Mszę świętą o godz. 12.00, a następnie na spotkanie formacyjne. 
  1. Za tydzień odbędzie się doroczna kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza.

 

Parafialny Dzień Matki

Kościół – Matka i Wychowawczyni

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „W Kościele, wspólnocie wszystkich ochrzczonych, chrześcijanin wypełnia swoje powołanie. Od Kościoła przyjmuje słowo Boże, które zawiera pouczenia Prawa Chrystusowego (Ga 6,2). Od Kościoła otrzymuje łaskę sakramentów, która podtrzymuje go „w drodze”. Od Kościoła uczy się przykładu świętości; rozpoznaje jej wzór i źródło w Najświętszej Maryi Dziewicy; zauważa ją w autentycznym świadectwie tych, którzy nią żyją; odkrywa ją w duchowej tradycji i długiej historii świętych, którzy nas poprzedzili, a którą liturgia celebruje we wspomnieniach świętych” (2030). Parafa będąca określoną wspólnotą wiernych, Kościołem partykularnym „jest wspólnota eucharystyczną i ośrodkiem życia liturgicznego rodzin chrześcijańskich. Głosi zbawczą naukę Chrystusa; praktykuje miłość Pana w dobrych i braterskich uczynkach” (KKK 2179, 2226).

Odpust parafialny

W Kościele katolickim to uroczystość patrona danego kościoła. W pierwszych wiekach ze względu na brak wolności religijnej chrześcijanie nie budowali świątyń, lecz spotykali się w domach. Od IV w. zaczęły pojawiać się kościoły, często w miejscach męczeńskiej śmierci chrześcijan lub nad ich grobami, a więc gdzie istniał kult świętych. Jeśli to nie było możliwe, troszczono się, by w kościele znajdowały się przynajmniej relikwie. W ten sposób kościoły zyskiwały swoich patronów. Dzień, w którym w liturgii wspominano owego patrona, stawał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. Wraz z rozwojem nauki o odpustach dołączono możliwość ich zyskiwania w dzień święta patronalnego danego kościoła, a sama uroczystość zyskała miano odpustu parafialnego.

Współcześnie odpusty to uroczystości specyficzne dla Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce; poza granicami kraju praktycznie niespotykane. Obecnie odpusty parafialne kojarzą się z zewnętrzną otoczką, na którą składają się wydarzenia religijne (suma odpustowa, strojenie kościoła, procesja), ale także cała otoczka w postaci festynu, kramów z zabawkami i słodyczami itp. Jest to w pewnym sensie nawiązanie do pochodzenia owego święta, tym niemniej często zatraca ono charakter duchowy. W czasach dewaluacji wielu zwyczajów, które ongiś były bardzo żywe, warto zastanowić się jakie jest  duchowe znaczenie odpustu parafialnego?.
Odpust parafialny jest doroczną uroczystością rodziny parafialnej związaną ze świętem patronalnym parafii lub kościoła. Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Przez grzech bowiem zaciągamy winę wobec Boga i ponosimy karę, która ma pomóc przezwyciężyć zło jaki grzech w nas posiał i wyrządził. Karę można odpokutować w doczesności np. przez uczynki pokutne, uczynki miłosierdzia, inne dobre uczynki czy modlitwy. Kościół dając możliwość zyskania w uroczystość odpustową odpust zupełny, wyznacza warunki jakie trzeba spełnić do jego zyskania. Zwyczajne warunki to spowiedź sakramentalna, ( może być w okolicy odpustu, a nie w sam dzień) Komunia święta, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz odmówienie modlitw: Ojcze nasz, Wierzę… i dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Możliwość zyskania odpustu sprawiała, że na odpust ściągała cala okolica, a dla rodziny odpust był okazją do spotkania wielu pokoleń. Centralnym wydarzeniem jest suma odpustowa, którą prowadził specjalnie zaproszony kapłan, a kazania odpustowe głosił też kaznodzieja na tę okoliczność zaproszony. Zechciejmy duchowo przeżyć ten czas łaski dany nam przez Boga. Prośmy Patronkę naszej Parafii, Naszą Panią i Królową, Maryję z La Salette o opiekę i wstawiennictwo przed Bożym Tronem.

Wdzięczność

Staje się zwyczajem naszej parafii, że z racji odpustowego święta naszej Matce (parafii oraz Patronce – NMP z La Salette) dzieci – parafianie składają dary w przeróżnej formie. W imieniu nas wszystkich, pragnę podziękować wszystkim ofiarodawcom za modlitwę, pracę i dary materialne. Dzięki nim, nasza wspólnota parafialna może korzystać z tego wszystkiego, co służy głębszemu przeżywaniu liturgii i poczuciu braterskiej bliskości.

Opracował: Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz