XXIII Niedziela Zwykła – 8.09.2019 r.

  1. Dzisiaj święto Narodzenia NMP, potocznie nazywane Matki Bożej Siewnej. W kalendarzu liturgicznym ustępuje ono miejsca świętowaniu niedzieli.  
  2. W poniedziałek wspomnienie bł. Anieli Salawy, dziewicy. 
  3. We wtorek spotkanie dla MAM z małymi dziećmi oraz w stanie błogosławionym we wspólnocie Matulanki o godz. 10.00. Tematykę wrześniowych spotkań, korzyści z udziału w nich oraz dodatkowe informacje znajdziemy na plakacie i ulotkach.
  4.  We wtorek modlitwa Słowem Bożym metodą lectio divina po Mszy świętej wieczornej ok. 18.45.
  5. W środę Katecheza dla dorosłych w oparciu o KKK po Mszy świętej wieczornej ok. 18.45. Tematem spotkania będzie VIII przykazanie dekalogu i odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo.
  6. W piątek wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła.
  7. W sobotę 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym dniu Diecezja Włocławska wraz z Fundacją Solo Dios Basta, znaną z organizacji „Wielkiej Pokuty” na Jasnej Górze i akcji „Różaniec do granic”, zaprasza do udziału w modlitewnej inicjatywie POLSKA POD KRZYŻEM. W naszej parafii w łączności z wiernymi spotykającymi się na podwłocławskim lotnisku w Kruszynie odbędzie się modlitewne spotkanie Pod Krzyżem. Rozpoczniemy o godz. 11.00 Mszą świętą. To wydarzenie rozpocznie w naszej wspólnocie parafialnej kolejny Tydzień Wychowania, przygotowujący nas duchowo do uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Saletyńskiej.
  8. Od czwartku do niedzieli w sanktuarium Matki Bożej z La Salette w Dębowcu, odbywają się doroczne Uroczystości odpustowe, na które zapraszają Misjonarze Saletyni.

 

 

„Coś” dla każdego

Początek roku formacyjnego pokrywającego się z rokiem szkolnym, jest czasem „rozruchu” naszej osobistej, wspólnotowej chrześcijańskiej formacji, której modelem – formą jest Jezus Chrystus. W naszej parafii miesiąc wrzesień obfituje w wiele wydarzeń duchowych związanych z przygotowaniem i przeżywaniem święta (imienin i urodzin) naszej Patronki – Matki Bożej z La Salette. Czynimy to w łączności z Kościołem w Polsce, zgodnie z zasadą życia duchowego: sentire cum Ecclesia (czuć z Kościołem).

 

Polska pod Krzyżem!

Skąd ta inicjatywa? – Krzyż w Polsce w tej chwili znajduje się w szczególnym momencie dziejów, w wyjątkowych okolicznościach. Trzeba być krótkowzrocznym, żeby nie zauważyć wyszydzania i znieważania świętych symboli, ostatnio nie ma już wątpliwości, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną w Polsce i w świecie. Dla nas, dla naszego Pana Jezusa Chrystusa, Krzyż jest symbolem zwycięstwa, innej drogi do zwycięstwa niż ta, która prowadzi przez Krzyż, nie ma. My chcemy bronić Krzyża, chcemy zmieniać, dzięki zatrzymaniu się pod nim, nasze myślenie, obyczaje, przyzwyczajenia, relację z Bogiem i ludźmi i chcemy to robić tu, we Włocławku, ale otwarci na cały nasz kraj – mówi Pasterz Diecezji Włocławskiej.

Jednym z podstawowych celów tego wydarzenia jest jedność w Kościele, jedność między kapłanami a świeckimi, ale też modlitwa o to, żebyśmy my, świeccy, nie dali się oderwać od źródła życia, jakimi są sakramenty święte – podkreślają przedstawiciele Fundacji Solo Dios Basta (Sam Bóg wystarczy). Kolejnymi celami są zawierzenie ukrzyżowanemu Jezusowi teraźniejszości i przyszłości narodu, ale też indywidualnego cierpienia. Osobiście chcemy zanieść pod Krzyż Chrystusa nasze rodziny, nasze życie, błagając o uzdrowienie, o łaski których potrzebujemy, aby być ludźmi świętymi. Czyli modlimy się o świętość i o łaskę wiary dla wszystkich Polaków.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w sobotę 14 września o godz. 11.00.

 

IX Tydzień Wychowania

Mottem tegorocznego Tygodnia Wychowania (15-21.09.) są słowa skierowane do Jezusa przez Jego przyszłych uczniów: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38). Prawdopodobnie nie spodziewali się tego, że konsekwencją postawienia takiego pytania będzie radykalna zmiana ich życia.

Jednym z celów, jakie stawiają sobie wychowawcy, jest pokazanie wychowankom, gdzie będą mogli znaleźć odpowiedzi na ważne dla nich pytania. Uczniowie rozpoczęli rozmowę z Jezusem i stało się to dla nich początkiem zupełnie nowej drogi. Jak doprowadzić naszych uczniów do tego, by kierowali swoje pytania do Jezusa i u Niego szukali rozwiązania swoich problemów? Nasza parafialna propozycja może stanowić pomoc w owocnym przeżyciu czasu modlitwy i refleksji wokół problemów związanych z wychowaniem dzieci i młodzieży. (Szczegółowy parafialny program Tygodnia Wychowania na plakacie).

 

Uroczystości odpustowe i piknik parafialny

Niektórzy Parafianie mają trudność z określeniem daty parafialnego odpustu. Mówią słusznie, że objawienie Matki Bożej w La Salette miało miejsce 19 września, a my świętujemy odpust w niedzielę 22 września? Aby nie wchodzić w długie liturgiczne i duszpasterskie wyjaśnienia, odpowiem krótkim porównaniem. Kiedy świętujemy imieniny, które wypadają w środę? Zwykle dwa razy: w środę i w sobotę lub niedzielę. Pierwszy dzień jest dla najbliższych, domowników, a drugi dla gości i domowników. Tak więc 19. świętujemy jako Parafianie, a w niedzielę wraz z gronem zaproszonych Gości. (W parafii, gdzie pracowałem poprzednio w wielu domach, obiad odpustowy gromadził przyjezdną rodzinę i znajomych). Zapraszam w dniu 19 września do rodzinnego – parafialnego świętowania wszystkich, którzy mogą, a szczególnie wszystkie wspólnoty i grupy parafialne. Bezpośrednim przygotowaniem do świętowania niech będzie celebracja pokutna (nabożeństwo wraz z indywidualną spowiedzią), a szczytem odpustowej radości niedzielny piknik parafialny, wspólnie przygotowany i przeżywany.

 

Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej (ARS)

Tworzą czciciele Matki Bożej Pojednawczyni grzeszników, którzy przejęci ideą pojednania i wynagrodzenia, troszczą się o rozwój dzieł wynikających z objawienia Pięknej Pani w La Salette, wpisując je w swoje własne życie. Codziennie odmawiają Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, 3 razy dziennie modlitwę „Matko Boża Saletyńska pojednawczyni grzeszników…” oraz modlitwę „Pomnij o Matko Boża Saletyńska”.

W naszej parafii spotykają się na modlitwie podczas środowej nowenny do MBS, a każdego 19. dnia miesiąca trwają na adoracji przed Najświętszym Sakramentem i uczestniczą w  procesji maryjnej.

 

Kręgi Domowego Kościoła

Stanowią rodzinną gałąź Ruchu Światło-Życie, który zgodnie ze swą nazwą dąży do tego, aby małżonkowie kształtowali swoje życie rodzinne zgodnie z planem Bożym, który jest gwarantem szczęścia, miłości i spełnienia. Centralnym punktem życia Kręgu jest spotkanie miesięczne, u jednej z rodzin w domu. Obecnie w naszej parafii istnieje 6 kręgów rodzin. Moderatorami są: ks. Proboszcz Zbigniew, ks. Szymon, ks. Marcin oraz ks. Grzegorz. Msza święta wspólnotowa dla kręgów naszej parafii, jest w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, o godz. 12.00. Zapraszamy wszystkie, nie tylko młode małżeństwa, do udziału. Kontakt dla zainteresowanych: Agnieszka i Jacek: 782 782 039.

Opracował: Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz