XVI Niedziela Zwykła – 21.07.2019 r.

  1. W Kościele w Polsce rozpoczynamy XX Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa. Modlitwa i wydarzenia tego czasu łączą troskę o bezpieczeństwo podróżujących z odpowiedzialnością misyjną. 
  1. W poniedziałek święto św. Marii Magdaleny. Z racji 22. dnia miesiąca, po Mszy świętej o godz. 7.00 nabożeństwo do św. Jana Pawła II.
  1. We wtorek święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy. 
  1. W środę wspomnienie św. Kingi, dziewicy. 
  1. W środę 24 lipca firma Green Office Ecologic we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeprowadza w naszej parafii zbiórkę elektroodpadów. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie zakupu kolejnych Inkubatorów do Szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej prowadzonego przez Siostry Orionistki. Elektroodpady można składać jak zwykle na parkingu w środę do godz. 10.00. 
  1. W czwartek święto św. Jakuba, apostoła. W tym dniu także kierowcy i podróżujący czczą swego patrona św. Krzysztofa. Z tej racji po Mszach świętych o godz. 7.00 i 18.00 błogosławieństwo pojazdów mechanicznych. 
  1. W piątek wspomnienie Świętych Joachima i Anny, rodziców NMP.
  1. Ostatnie w tym roku zaproszenie do udziału w XXXIX Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę w dniach 6-11 sierpnia 2019r. Zapisy w zakrystii. 
  1. Dzisiaj Parafialny Caritas zbiera ofiary na pomoc dla najbardziej potrzebujących Parafian.

 

Chrześcijańskie cnoty Kierowców

Od roku 1975 na polskich drogach wydarzyło się prawie 2 mln wypadków, w których zginęło ok. 235 tysięcy osób, a 2,4 mln zostało rannych. Unia Europejska ma jedne z najbezpieczniejszych dróg na świecie. Niemniej jednak ponad 25 tysięcy osób rocznie traci życie na drogach Unii Europejskiej, a wiele innych jest poważnie rannych. W Polsce w 2018 roku na drogach zginęło 2843 osoby, o 12 więcej niż w roku poprzednim. Dla chrześcijanina nie może to być obojętne. Warto więc w XX Tygodniu św. Krzysztofa przywołać niektóre fragmenty dokumentu Papieskiej Rady ds. Migrantów i Podróżnych: Duszpasterska troska o użytkowników drogi, 2007 i przypomnieć Dekalog Kierowcy.

Miłość i służba bliźniemu

Już w 1956 roku Papież Pius XII wołał do zmotoryzowanych: „Nie zapominajcie o szacunku dla innych użytkowników drogi, bądźcie uprzejmi i uczciwi w obchodzeniu się z innymi kierowcami i pieszymi i okazujcie im życzliwe usposobienie. Szczyćcie się umiejętnością opanowywania często wynikającej z natury niecierpliwości, poświęcając niekiedy nieco swojego poczucia dumy, aby mogła zwyciężyć uprzejmość, która jest znakiem prawdziwej miłości. W ten sposób będziecie mogli uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, ale także sprawicie, że samochód stanie się bardziej użytecznym narzędziem dla was i dla innych, dającym więcej prawdziwej satysfakcji”. (n. 49).

Echo tego papieskiego przesłania w późniejszym czasie znajdujemy w nauczaniu belgijskich biskupów, którzy zwrócili się do kierowców z prośbą, „o pokazywanie dowodów swojej uprzejmości i miłości, poprzez postawę wyrozumiałości wobec nieporadnych manewrów w sytuacjach ze strony uczących się kierowców, zwracając uwagę na starszych, dzieci, rowerzystów i pieszych panując nad sobą w przypadku naruszeń przepisów popełnionych przez innych ludzi”. (n. 50).

Praktykowanie miłości przez Kierowców ma podwójny wymiar. Pierwszy odnosi się do troski o swój pojazd, co oznacza zapewnienie, że jest on bezpieczny z technicznego punktu widzenia, żeby w sposób świadomy nie wystawiać własnego życia i życia innych na ryzyko. Drugi wymiar odnosi się do okazywania miłości wobec podróżujących, których życia nie można wystawiać na niebezpieczeństwo przez niepoprawne i beztroskie manewry, mogące spowodować szkodę zarówno pasażerów jaki pieszych. Słowo miłość oznacza wiele form, a mianowicie szacunek, uprzejmość, rozwagę, itp. Dobrzy kierowcy uprzejmie potrafią ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie czują się urażeni, gdy są wyprzedzani, ustępują drogi komuś, kto chce jechać szybciej i nie są mściwi. (n. 51).

Cnota roztropności

Inna cnota, której nie można przeoczyć to roztropność. Jest ona wezwaniem do zachowania marginesu ostrożności, aby poradzić z nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą wystąpić w każdym czasie. Istotnie, ci którzy pozwalają na rozpraszanie uwagi podczas prowadzenia pojazdu przez używanie telefonu komórkowego czy telewizji, nie zachowują się zgodnie z wymaganiami roztropności. Użytkownicy drogi nie powinni jeździć zbyt szybko, i winni oni wkalkulować szeroki margines czasu, który jest teoretycznie i psychologicznie konieczny, aby zahamować. Nie powinni przeceniać swoich umiejętności i refleksu, i powinni zawsze monitorować swoją uwagę i rozmowy. W tym względzie także osoby towarzyszące w podróży powinny być świadome swojej odpowiedzialności. (n. 52-53).

Cnota sprawiedliwości

Sprawiedliwość wymaga, by kierowcy posiadali pełną i dokładną wiedzę z Kodeksu Ruchu Drogowego. Kierowcy mają obowiązek wykazywać się właściwą dyspozycją fizyczną i psychologiczną. Szanując sprawiedliwość użytkownicy drogi powinni zadośćuczynić za każdą szkodę spowodowaną innym. Jeśli zgodnie z ich sumieniem, są oni odpowiedzialni za takie szkody, powinni uczynić, co w ich mocy, aż ich ofiara, lub też bliscy krewni, otrzyma stosowną rekompensatę. Powinniśmy także zachęcać rodziny poszkodowanych, aby przebaczyli swoim winowajcom, jako znak, jakokolwiek niełatwy, swojej ludzkiej i chrześcijańskiej dojrzałości. (n. 54-56).

 

Dekalog Kierowcy – MIVA Polska

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

  1. Nie będziesz egoistą na drodze
  2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszam – umiej też podziękować
  4. Szanuj pieszych
  5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy
  6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwa
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze
  10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji

 

Opracował: Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz