OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE III NIEDZIELA Wielkanocna 5.05.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
III NIEDZIELA Wielkanocna
5.05.2019r.

1. W naszej parafii rozpoczynamy dziś „Dni Nadziei”, czas intensywnego i radosnego karmienia się i dzielenia z innymi Ewangelią. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w ewangelizacyjne wydarzenia. Całotygodniowy program znajduje się na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej.

2. Przez pięć kolejnych niedziel na placu przed kościołem, w godzinach od 16.00 do 17.00, odbywać się będzie ewangelizacja prowadzona przez wspólnoty neokatechumenalne. W tym czasie będzie można wysłuchać krótkich świadectw, modlić się przez śpiew i taniec, a także porozmawiać o życiu i wierze.

3. W poniedziałek 6 maja święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.

4. W środę Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej.

5. W przyszłą niedzielę procesja św. Stanisława BM z Wawelu na Skałkę o godz. 8.30. Przepraszamy za błędną informację na ten temat podaną tydzień temu.

6. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych odprawianych codziennie o godz. 17.30.

7. Informujemy, że w dniu 14 maja podczas Mszy świętej o godz. 18.00, Ks. Bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko – żywieckiej udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej. Zapraszamy do udziału w tej uroczystości.

8. Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj przed kościołem odbywa się kwesta na rzecz Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa w Krakowie.

9. We wtorek 7 maja o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania z klas ósmych szkoły podstawowej.


Dni Nadziei – czas ewangelizacji

W tym tygodniu w naszej parafii będzie miała miejsce 3. edycja wydarzenia nazwanego Dni Nadziei. Czym są, skąd się wzięły, i do kogo są skierowane? Trzy lata temu dyskutując we wspólnocie seminaryjnej o propozycjach duszpasterskich jakie parafia kieruje do Parafian, padło pytanie o propozycje skierowane do tych, którzy nie chodzą do kościoła, nie utrzymują żadnych więzi z parafią, może nawet są zniechęceni do Kościoła, nie patrzą przyjaźnie na tych, którzy nie tylko w niedzielę, ale każdego dnia angażują się w życie religijne parafii?. Wówczas zrodziła się idea wydarzenia o charakterze ewangelizacyjnym, zorganizowanego wyjścia z Ewangelią na teren parafii, poza kościół. Znaczną część wysiłku tego przedsięwzięcia podjęła wspólnota klerycka Misjonarzy Saletynów, współpracując z Parafianami.
Czas sposobny
Rozpoczęliśmy od poszukiwań najwłaściwszego czasu do przeprowadzenia ewangelizacji. Czas paschalny wydawał się najlepszy z punktu widzenia teologicznego. Stąd rozpoczęliśmy w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, kiedy Jezus kieruje do swoich uczniów polecenie: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody…” i kończyliśmy w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, kiedy Kościół Apostolski wyszedł z Wieczernika aby głosić Ewangelię wszystkim narodom. Rok temu, nasza działalność apostolska była włączona w misje parafialne, przeżywane także w czasie paschalnym. Tegoroczna edycja Dni Nadziei wpisana jest w przeżywany w Kościele w Polsce Tydzień Biblijny. Stosując się do duchowej zasady sentire cum Ecclesia (czuć z Kościołem), wybraliśmy to samo hasło naszych Dni Nadziei. Zakończenie intensywnej ewangelizacji nastąpi w niedzielę Dobrego Pasterza, rozpoczynającą Tydzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
Tydzień biblijny
W dniach 5-11.05.2019 w Kościele w Polsce przeżywamy XI Tydzień Biblijny pod hasłem: „Głosili ewangelię mocą Ducha Swiętego” (1 P 1,12). Nawiązujemy także do Pierwszej Pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Tydzień Biblijny otworzy Trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego, nad którym patronat honorowy sprawuje: Ks. Abpa Stanisław Gądecki, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, oraz Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów RP. Wspólnie będziemy czytać w naszych kościołach i na lekcjach religii Ewangelię według św. Jana. Uroczystej celebracji Narodowego Czytania Pisma Świętego w dniu 5 maja o godz. 7.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego będzie przewodniczył Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, a na Jasnej Górze o godz. 13ej Ks. Abp Wacław Depo. Obydwie te uroczystości będą transmitowane na żywo: w TVP 1 i TVP Polonia.
Ewangelizacyjne Dni Nadziei pięknie korespondują z XI Tygodniem Biblijnym, który, „ma pomóc wiernym w lepszym zaprzyjaźnieniu się z Pismem Świętym. Chodzi tutaj o wskazanie na święte księgi jako na źródło wiary chrześcijańskiej i naszej kultury europejskiej. Nasza inicjatywa jest swego rodzaju zachętą, by wierni w parafiach tworzyli kręgi biblijne, by regularnie spotykali się na lectio divina i by żyli Słowem Bożym w swojej codzienności”. Wszak ewangelizacja to dzielenie się z innymi tym, czym sam się żyje. Skupienie się na Piśmie Świętym jest jednym ze sposobów adoracji żywego Boga. W Biblii poznajemy objawiającego się nam Boga, w nim odczytujemy Jego wolę. Ono nie jest wyłącznie zapisem historycznych wydarzeń, ale wciąż aktualną nauką dla nas współczesnych. Lektura Pisma Świętego pozwala nam spojrzeć na życie z perspektywy celu ostatecznego, jakim jest spotkanie ze Zbawicielem. „W tegorocznym Tygodniu Biblijnym proponujemy wiernym głębsze zapoznanie się z Ewangelią św. Jana. Podejmując analizę narracyjną należy skupić się na postaciach. Opisani w Piśmie Świętym ludzie ukazują duchowy rozwój i rozterki, które nie są obce nam, współczesnym wiernym. Ważne jest by z Pismem Świętym zapoznawać dzieci. Z orędziem bożym trzeba docierać do najmłodszych i uwrażliwiać ich, że nie jest to opowieść baśniowa, ale rzeczywistość zbawcza, od której zależy charakter naszego życia duchowego” (Ks. prof. Henryk Witczyk).
Ewangelizacja potrzebuje nas wszystkich
Skoro ewangelizacja podczas Dni Nadziei skierowana jest przede wszystkim do „nieobecnych”, to „gorliwi” są z niej zwolnieni? Nic z tych rzeczy. Każda osoba jest potrzebna, aby dokonywało się dzielenie Ewangelią – Dobrą Nowiną o zmartwychwstaniu Jezusa. Program tych dni jest tak ułożony, że przewiduje ewangelizację ewangelizatorów, modlitwę o owoce tego dzieła, które zależą nie od nas, ale od Boga, posłanie przez Kościół, przygotowanie miejsc i klimatu spotkań z innymi, wyjścia i przyjęcia bliźniego. Jest więc „robota” dla wszystkich. „Żniwo jest wielkie, ale robotników mało…”
Ks. Zbigniew Pałys MS
proboszcz