OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE Niedziela Palmowa – 14 kwietnia 2019 r.

1. Przed nami Wielki Tydzień, a w nim Triduum Paschalne. Zachęcamy do głębokiego przeżycia tego czasu, przez uczestnictwo w Liturgii.

WIELKI CZWARTEK – MSZA ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ o godz. 18.00. Po Mszy św. adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy – na Ołtarzu Adoracji do godz. 22.30. Po Mszy świętej nie będzie spowiedzi.

WIELKI PIĄTEK – od godz. 7.00 adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy – Ołtarzu Adoracji. Poranna modlitwa Jutrzni i Godziny Czytań z katechezą o Krzyżu o godz. 8.00. Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa o godz.15.00. LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ o godz. 18.00. Po Liturgii adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim do godz. 22.30. W tym dniu obowiązuje post ścisły.

WIELKA SOBOTA – od godz. 7.00 adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim. Poranna modlitwa Jutrzni i Godziny Czytań z katechezą o ciszy Wielkiej Soboty o godz. 8.00. W tym dniu błogosławieństwo pokarmów co pół godziny w godz. 9.00-14.00.O godz. 21.00 LITURGIA PASCHALNA zakończona Procesją Rezurekcyjną ulicami naszego Osiedla.Na Liturgię Paschalną prosimy przynieść świece. Po zakończeniu procesji zapraszamy na agapę do Domu Parafialnego.

2. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie Mszę św. o godz. 7.00 i o godz. 20.00.

3. W Poniedziałek Wielkanocny taca będzie przeznaczona na  potrzeby Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 20.00.

4. W Wielkim Tygodniu spowiedź święta będzie w poniedziałek, wtorek i środę w godzinach: 7.00 – 8.00 i 17.30 – 19.00 oraz w Wielki Czwartek od 8.00 do 9.00. W tym dniu nie będzie spowiedzi wieczorem. W czasie Triduum ze względu na liturgię i świętowanie, posługa spowiedzi będzie miała charakter nadzwyczajnego dyżuru. Bardzo prosimy o korzystanie ze spowiedzi w wyznaczonym czasie.

5. Program celebracji liturgicznych i spowiedzi świętej w Wielkim Tygodniu jest wywieszony w gablocie kościelnej i na stronie internetowej parafii oraz znajduje się w Dies Domini.

6. W tym tygodniu kancelaria parafialna czynna będzie tylko we wtorek.

7. Dzisiaj w drugą niedzielę miesiąca zbiórka na potrzeby inwestycyjne parafii.       Składamy gorące podziękowania za ofiary złożone w miesiącu lutym w kościele i przekazane na konto bankowe parafii w kwocie 5900 zł. Bóg zapłać wszystkim Ofiarodawcom.

Bliskość świąt c.d.

Trzeci dzień triduum zaczyna się w sobotni wieczór. Zaczyna się zmierzchem. W tym roku naprawdę poczekamy na zmierzch i zaczniemy najważniejsze nabożeństwo triduum paschalnego i całego roku liturgicznego o 21.00. Jest to nabożeństwo Wigilii Paschalnej. Dla niektórych może to być szokujące, ale bardzo proszę mi zaufać i zrozumieć taką jedną bardzo ważną rzecz – najważniejsze święto dla nas to Wielkanoc – Wielka NOC. Wielka Noc musi się dziać w nocy. Jeśli zapalimy na początku ogień i poświęcimy go, to ten ogień musi zajaśnieć na tle nocy – Panowie już suszą drewno, bo to musi być wielki ogień. Jeśli wniesiemy zapalony paschał do kościoła to musi być to ciemny kościół. Mamy świętować noc, w której Chrystus Zmartwychwstał. To ma być najważniejsza noc w roku, noc czuwania. Zapraszam na tę liturgię w sobotę wieczór, o godzinie 21.00 ale pamiętajmy, że będzie to już trzeci dzień triduum, będzie to już niedziela. To będzie długa liturgia i piękna liturgia. Postaramy się, aby każdy kto zechce, siedział, byśmy koncentrowali się na liturgii a nie na bolących nogach czy krzyżu. Będzie to długa liturgia – z dużą ilością czytań i obrzędów. W czasie tej liturgii święci się wodę chrzcielną, odnawia przyrzeczenia chrzcielne. Wiele modlitw mówi o chrzcie, wiele czytań nawiązuje do chrztu. Żałuję, że nie będzie wtedy chrztu. Może w przyszłym roku? Będzie w poniedziałek wielkanocny, ale zachęcam i w tym roku i na wieki wieków do chrztu w tę Wielką NOC. To najwłaściwszy w roku (dawniej jedyny) moment chrztu. Chcę by to był najpiękniejszy i najbardziej uroczysty chrzest, będący wzorcem dla wszystkich innych chrztów. Będziemy tej nocy śpiewać alleluja i „zmartwychwstał Pan”. Uwaga – nie będzie to próba zmartwychwstania przed „prawdziwym” zmartwychwstaniem w niedzielny poranek. Jezus zmartwychwstał w Wielką NOC a nie w Wielki PORANEK. Adoracja po Wigilii Paschalnej jest już inna. Z monstrancji zdejmuje się welon, zakrywa figurę leżącego w grobie Jezusa, wystawia się figurę zmartwychwstałego. Jezus zmartwychwstał w Wielką NOC. Procesja w niedzielny poranek, o świcie, jest ogłoszeniem tego światu. W niedzielę wieczorem jest już po świętach. To znaczy jest oktawa, jest pięćdziesiąt dni radości paschalnej, ale kończy się Triduum Paschalne. Trzy najważniejsze dni w ciągu całego roku.

Gorący apel

Dobre przeżycie triduum paschalnego zakłada wcześniejsze zrobienie porządków. Porządki robimy wcześniej. Do czwartku wszystko powinno być wytrzepane, umyte, wyprane. W czwartek zaczyna się święto. Porządki robimy wcześniej. Do czwartku powinniśmy „wytrzepać” także naszą duszę. Do spowiedzi idziemy PRZED świętami. Jeśli ktoś idzie w sobotę to idzie już prawie PO świętach. Dobre przeżycie triduum paschalnego to nasza obecność w kościele – w czwartek, w piątek, w sobotę na adoracji i w NOCY z soboty na niedzielę. Przychodzimy w nocy ze świecą, ale nade wszystko z właściwą intencją, z właściwym nastawieniem. Pascha to znaczy przejście. Właściwe nastawienie to pragnienie przejścia – ze śmierci do życia, z ciemności do światła, z grzechu do łaski. A wszystko to z Chrystusem, który cierpi, umiera i zmartwychwstaje. Jeśli poważnie traktujemy naszą wiarę, to Wielkanoc musi być czymś więcej nić koszykiem ze święconką. Myślę, że triduum paschalne jest terminem znanym, ale czasem jest on źle rozumiany. Ktoś może w triduum widzieć trzy dni przygotowania do Wielkanocy. I nawet nieźle wyjść może liczenie: Wielki Czwartek – raz, Wielki Piątek – dwa, Wielka Sobota – trzy. A potem Niedziela – Wielkanoc. Triduum Paschalne liczy się inaczej. Triduum zaczyna się w czwartek i kończy w niedzielę.