OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE VI Niedziela zwykła – 17.02.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

   VI Niedziela zwykła – 17.02.2019 r.   

 

  1. We wtorek z racji 19 dnia miesiąca po Mszy świętej o godz.18.00 Czuwanie Saletyńskie.

 

  1. W środę o godz. 19.00 zapraszamy na Katechezę dla dorosłych w oparciu o KKK, na temat praworządności w państwie Bożym, czyli o prawie naturalnym, starotestamentalnym i ewangelicznym.

 

  1. W piątek 22 lutego święto Katedry św. Piotra Apostoła. Po Mszy świętej o godz. 7.00 nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II.

 

  1. Spotkanie Rady Parafialnej w piątek o godz. 19.00.

 

  1. W sobotę wspomnienie św. Polikarpa, biskupa i męczennika.

 

  1. Zapraszamy na katechezy Drogi neokatechumenalnej, które są głoszone w kaplicy, w poniedziałki i czwartki o godz. 19.00.

 

  1. Saletyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na Mszę świętą z Modlitwą Uwielbienia 25 lutego o godz. 19.30. Szczegóły na plakacie.

 

  1. Dzisiaj parafialny Caritas zbiera ofiary dla najbardziej potrzebujących Parafian.

 

Kolędowe rozmowy niedokończone

Dwa tygodnie temu, zakończyliśmy wizytę duszpasterską zwaną kolędą. Jest ona jedną z wielu działalności parafialnych, w trosce o dusze parafian. Ponieważ w sprawozdaniu o stanie parafii, wydarzenie to nie znalazło odpowiednio dużo miejsca, dlatego chcemy poświęcić mu trochę naszej uwagi. Kolęda to czas intensywny dla duszpasterzy (4 – 5 godzin dodanych do normalnych obowiązków), owiany wieloma legendami i mitami krążącymi w opinii publicznej. Osobiście bardzo lubię „chodzić po kolędzie”. Dla mnie jest to posługa, która daje największe poznanie parafian. Fizyczna bliskość, posłuchanie o sukcesach, kłopotach i troskach, rozmowa, wyrażenie uczuć, to wszystko może przyczynić się do zmiany często „zakodowanych” wyobrażeń, nastawień. Zasadniczym celem wizyty duszpasterskiej jest błogosławieństwo mieszkań, modlitwa wstawiennicza o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców oraz rozmowa przyczyniająca się do wzajemnego poznania osób i spraw dotyczących życia parafialnego.

Różnorodność spraw

W czasie rozmowy poruszaliśmy wiele tematów, co stwarzało atmosferę spontaniczną. Zastanawiam się, czy zaproponowanie każdorazowo tematu wiodącego rozmowy nie byłoby formą szerokiej konsultacji na konkretny temat. Z drugiej strony może „zabić” spontaniczność i lekkość spotkania. Poruszane w czasie rozmowy zagadnienia dotyczące życia i funkcjonowania parafii mają charakter ogólny, dotykający większą grupę, jak również indywidualny, subiektywny będący osobistymi wrażeniami, odczuciami, czasami przeciwstawnymi.

Przedstawiając zapamiętane „sprawy dyskusyjne”, będę się często posługiwał pytajnikiem i wielokropkiem, aby pozostawić tematy otwartymi, do dyskusji i wymiany myśli.

Udział dzieci w Mszach świętych

Chodzi oczywiście o dzieci „nadpobudliwe”, biegające po kościele, płaczące. Wobec tych faktów następuje zdecydowana polaryzacja postaw. Jedne można streścić w stwierdzeniach: „w naszych czasach tak nie było”, „myśmy także byli dziećmi” itp. Natomiast rodzice małych dzieci (tych ruchliwych) mówią: „nasze dziecko jest bardzo ruchliwe, często boimy się, bo nie możemy już wytrzymać tych karcących, potępiających spojrzeń”. Jak rozwiązać ten problem? Wszyscy wiemy, że czasy się zmieniły, człowiek się zmienił, że dzieci „sprawiające problemy” można nie przyprowadzać na Mszę świętą do kościoła, ale… kościoły mogą przypominać domy gdzie nie ma dzieci, ściany są czyste, nieporysowane, ale w domu jest smutno. Z drugiej strony czy można dopuszczać do tego, że jedna osoba zakłóca trzystu innym możliwość usłyszenia Słowa Bożego? Jakie są granice, których nie należy przekraczać? Nie mam doświadczenia w tych sprawach, bo nie jestem rodzicem, ani psychologiem, pedagogiem znającym prawa rozwoju dziecka. Dobrze by było usłyszeć, przeczytać ich głos. A może po wymianie opinii na ten temat wypracujemy wspólne zasady, które usatysfakcjonują obydwie strony?

Homilia dla dzieci

Dlaczego na Mszy świętej o godz. 12.00, nie głosi się homilii dla dzieci? To pytanie rodziców mających dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Najprostszą odpowiedzią jest stwierdzenie: ze względu na dorosłych uczestniczących w tej Mszy świętej. Struktura uczestników tej Eucharystii rozkłada się w proporcjach: 90% dorośli, 10 % dzieci. Msza święta o tej godzinie jest najchętniej wybierana przez dorosłych. Czy mają oni całe życie słuchać homilii w dziecinnym wydaniu? Próbą rozwiązania tego dylematu bywa wyprowadzanie dzieci do kaplicy na liturgię słowa przeznaczoną dla nich. Nie jest to czynione zawsze, także ze względu na ograniczenia personalne duszpasterzy. Jednak i ta forma dzieli nas w podejściu do przeżywania Eucharystii. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Argumentów za i przeciw jest wiele. Najlepiej niech zainteresowani przedstawią je sami. Co zrobić, aby dzieci były w większości odbiorcami przepowiadania adresowanego dla nich?

Zajmowanie miejsc w ławkach

Z Mszą świętą wiąże się także sposób zajmowania miejsc w ławkach. Niektórzy są zbulwersowani zajmowaniem miejsc od stron zewnętrznych przez przychodzących wcześniej, co związane jest z koniecznością albo wychodzenia z ławek, albo „przepychania się” przez siedzących. Tym czynnościom towarzyszą często gesty i uczucia dalekie od ewangelicznej miłości. Wyjściem wydaje się zajmowanie miejsc od środka ławek, albo ćwiczenie się w miłości w wymiarze krzyża, albo …

 

Oczekuję na włączenie się w dyskusję na te i inne tematy. Adres do korespondencji: krakow@saletyni.pl; zbyszekpalys@gmail.com

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz