OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 7.10.2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVII NIEDZIELA   ZWYKŁA – 7.10.2018 r.

 

 

 1. Przeżywamy dzisiaj wspomnienie NMP Różańcowej, ustanowione po zwycięstwie chrześcijańskiej floty morskiej nad Turkami pod Lepanto 7 października 1571 roku.

 

 1. Zapraszamy na Nabożeństwa Różańcowe, które są odprawiane codziennie o godz. 17.30, a w środę połączone z nabożeństwem Nowenny także o 17.30. Zachęcamy do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach. W tym tygodniu prosimy o prowadzenie modlitwy różańcowej grupy i wspólnoty parafialne:
 • poniedziałek – Dzieci szkolne
 • wtorek – Neokatechumenat
 • czwartek – Domowy Kościół
 • piątek- Oaza młodzieżowa
 • sobota – Róże Różańcowe
 • niedziela – SSNE

 

 1. Zapraszamy na spotkania duszpasterskie według ustalonego harmonogramu.

 

 1. Wspomnienia liturgiczne tygodnia:
 • wtorek – święto bł. Wincentego Kadłubka, biskupa
 • sobota – wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego

 

 1. W przyszłą niedzielę obchodzimy XVIII Dzień Papieski.

 

 1. Również w przyszłą niedzielę  (14 października), zapraszamy dzieci pierwszokomunijne i rodziców na spotkanie formacyjne w kościele. Początek o godz. 12.00. Msza św. i katecheza.  W czasie tego spotkania dzieci otrzymają różańce.

 

Żywy Różaniec

Czym jest Żywy Różaniec?
Żywy Różaniec jest modlitewnym łańcuchem 20 osób. Każda z nich modli się codziennie odmawiając dziesiątkę różańca, rozważając przydzieloną sobie tajemnicę. Tak, że codziennie jest odmawiany cały różaniec stanowiący modlitwę Kościoła. Idea takiego podziału różańca między wieloma osobami narodziła się w dziewiętnastym wieku w Lyonie, pod wpływem młodej kobiety Pauline – Marie Jaricot. W wielu krajach parafie organizują Żywy Różaniec dla swoich członków.
Czy także Ty pragniesz uczestniczyć?
Aby stać się członkiem Żywego Różańca należy: – odmawiać codziennie dziesiątkę różańca i rozważać przydzieloną tajemnicę – prosić Pana w specjalnej intencji.
ŻYWY RÓŻANIEC oznacza:
a. Życie według Ewangelii, która jest fundamentem i źródłem życia chrześcijańskiego. Różaniec jest modlitwą ewangeliczną, ponieważ zawiera Modlitwę Pańską i Pozdrowienie Anielskie oraz ewangeliczne Tajemnice naszego odkupienia. Z tego też powodu Różaniec nazywamy streszczeniem lub zbiorem najważniejszych prawd Ewangelii.
b. Oznacza jakby ELEKTROWNIE DUCHOWĄ, która zasila wiernych mocą Bożą i pobudza ich do czynu apostolskiego, czyli do praktycznej działalności apostolskiej jak praca wśród ubogich, chorych, rodzin wielodzietnych, rodzin alkoholików, zaniedbanych religijnie i moralnie, dbałość o dom Boży, o szaty liturgiczne, krzewienie cnot moralnych, zwłaszcza czynnej miłości bliźniego i sprawiedliwości społecznej.
c. Żywy Różaniec jest jakby niezdobyta TWIERDZĄ OBRONNĄ, albowiem broni jednostkę, rodzinę i społeczeństwo przed śmiercią duchową, mianowicie przed ateizmem i laicyzmem, przed indyferentyzmem religijnym, przed zepsuciem obyczajów, zwłaszcza w życiu małżeńskim i rodzinnym, przed alkoholizmem.
d. Żywy Różaniec składa się z ŻYWYCH RÓŻ. Każda Róża posiada dwadzieścia osób, z których każda odmawia codziennie jeden dziesiątek różańca czyli jedną tajemnicę, połączoną z rozważaniem. W ten sposób odmawiany jest w Róży codziennie cały Różaniec – dwadzieścia tajemnic. Jest to jakby wieniec różany składany u stóp Królowej.
MIESIECZANA ZMIANA TAJEMNIC RÓŻAŃCOWYCH
Raz w miesiącu, członkowie Żywego Różańca dokonują zmiany tajemnic różańcowych. Istnieje podwójny system zmiany tajemnic, mianowicie przez losowanie i przez ciągłą kolejność tajemnic. Drugi system jest praktyczniejszy, ponieważ z góry wiadomo, jaką tajemnicę otrzyma się w następnym miesiącu, zachowany jest większy porządek i łatwiej jest nauczyć się wszystkich tajemnic. Zelator prowadzi w zeszycie wykres miesięcznej zmiany.
Zmiana tajemnic różańcowych następuje w naszej parafii po Mszy świętej o godz. 10.30, w pierwszą niedzielę miesiąca.
OBOWIĄZKI W ŻYWYM RÓŻAŃCU
Obowiązki członków Żywego Różańca:
– Zasadniczym obowiązkiem jest zapisanie imienia w Księdze i odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca.
– Udział w miesięcznej zmianie tajemnic rożańcowych.
– Częste przystępowanie do Sakramentów świętych oraz udział w procesjach maryjnych.
– Rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską.
– Odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór św. Dominika.
– Udział w pogrzebie zmarłego członka Żywego Różańca oraz w modłach za spokój jego duszy.
UWAGA: Święta Penitencjaria, na mocy specjalnego i wyraźnego indultu Stolicy Apostolskiej, z dnia 25 października 1967 roku, udzieliła członkom Żywego Różańca odpustu zupełnego osiem razy w roku, mianowicie: W dniu przyjęcia do Żywego Różańca, Narodzenia Pana Jezusa, Zmartwychwstania Pańskiego, Zwiastowania Najśw. Maryi Pannie, Wniebowzięcia Matki Bożej, Królowej Różańca świętego, Niepokalanego Poczęcia Maryi, Ofiarowania Pańskiego.

Jeżeli czujesz się wezwany do tej formy modlitwy, zgłoś swoją gotowość!