OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IX Niedziela zwykła – 3.06.2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IX Niedziela zwykła – 3.06.2018 r.

 

  1. Przez całą OKTAWĘ BOŻEGO CIAŁA nabożeństwo czerwcowe będzie w czasie procesji eucharystycznej, po Mszy świętej o godz. 18.00, natomiast w pozostałe dni czerwcowe o godz. 17.30.

 

  1. W tym tygodniu spotkania grup i wspólnot parafialnych według ustalonego porządku.

 

  1. W czwartek zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Na zakończenie procesji błogosławieństwo wianków i ziół.

 

  1. W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W tym dniu wspominamy także św. Jadwigę, królową, patronkę UPJP II

 

  1. W sobotę 9 czerwca, w godzinach 10 – 14 na terenie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 im. Juliana Aleksandrowicza w Krakowie, przy ul. Strąkowej 3a odbędzie się IV Piknik dla Zdrowia, w trakcie którego zostaną przeprowadzone akcje: rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych oraz honorowego oddania krwi. Można będzie również skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy oraz uczestniczyć w licznych atrakcjach. Spełniając prośbę społeczności szkolnej SP nr 158, gorąco zachęcamy do udziału.

 

Kościelny dress code czyli strój bazylikowy

 

Do podjęcia tego tematy nie zainspirowały mnie panujące upały i  używanie dostosowanego do nich stroju, niestety także w kościele. Inspiracją było wysłuchanie audycji radiowej na temat dresscodu. Pojęcie nie było dla mnie zbyt znane, ale poruszane w audycji problemy bardzo bliskie z doświadczenia kościelnego. Zabrałem się więc do pracy, szukając, czytając artykuły i wypowiedzi na ten temat. Problem aktualny i „palący”, podejmowany chętnie, niejednokrotnie z dużym ładunkiem emocji, czasem inwektyw. Po co o tym pisać? Moją intencją jest wywołanie refleksji, dyskusji w rodzinach, pośród przyjaciół, aby strój uczestników kościelnych nabożeństw był integrujący wspólnotę, a nie rozdrażniający. Ponieważ temat jest rozległy, a możliwości pisania ograniczone, posłużę się wybranymi myślami uczestników publicznej dyskusji.

Dress code jako pojęcie ogólne to zbiór zasad dotyczących sposobu doboru garderoby dostosowanych do danych okoliczności, określonego miejsca i czasu. Dress code jest więc częścią etykiety – czyli ustalonych norm zachowania w sytuacjach towarzyskich jak i zawodowych.

Wbrew pozorom kościelny dress code nie jest tak luźny jak traktuje go coraz więcej parafian, ale nie jest również tak skomplikowany by sobie z nim nie poradzić. Jest jedno słowo, które oddaje całą filozofię stroju do Kościoła- godnie. Strój powinien pokazywać nasz szacunek do miejsca, okazji w jakiej się znajdujemy. Nie jest ważne jakiej jesteśmy wiary, odwiedzając świątynię stosujemy się do zasad w niej panujących.

Dlatego wybierając się do kościoła trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jeśli chodzi o kobiety – należy unikać:

  • sukienek i bluzek odsłaniających ramiona i plecy; • mini spódniczek i i krótkich sukienek (niezakrywające kolana);
  • bluzek i sukienek ze zbyt dużym dekoltem; • krótkich spodni, czy też szortów; • bluzek odsłaniających brzuch; • wąskich ubrań, które opinają ciało ujawniając szczegóły sylwetki (np. legginsy); • ubrań przezroczystych i prześwitujących; • strojów niezasłaniających bieliznę osobistą, czy też jej elementy, jak np. ramiączko stanika;            • swobodnego i nieeleganckiego obuwia typu klapki czy japonki.

Najlepszym strojem do kościoła dla mężczyzn jest oczywiście garnitur, jednak dobrym pomysłem jest także koszula, długie spodnie i półbuty.

Mężczyźni muszą pamiętać przede wszystkim o tym, że:

  • nie należy zakładać koszulek bez rękawów; • nie należy ubierać spodenek i szortów, które nie zakrywają kolana;
  • nie należy zakładać obuwia typu klapki, japonki.

W Polsce te zasady nie są jeszcze zbyt restrykcyjnie egzekwowane, chociaż zaczyna się to już powoli zmieniać. Natomiast w innych krajach europejskich (jak np. Włochy, czy Chorwacja) sytuacja wygląda inaczej, ponieważ w przypadku, gdy nasz ubiór nie spełnia norm, możemy po prostu zostać niewpuszczonym do świątyni, a w najlepszym przypadku zostanie nam zaproponowany zakup specjalnej chusty służącej do okrycia ramion. Obowiązuje tzw. strój bazylikowy.

Powyższy „dress code” dotyczy oczywiście zarówno dorosłych, jak i dzieci, o czym często zapominamy, przez co kształtujemy u młodzieży nieodpowiednie nawyki. Dlatego trzeba o tym pamiętać wychowując dzieci od ich najmłodszych lat i najlepiej mieć w garderobie specjalny strój na wyjścia do kościoła.

Przy okazji przypominamy plakat, jaki kilka lat temu stworzyła Akcja Katolicka, w ramach akcji informacyjnej odnośnie odpowiedniego ubioru w kościele: „W progi Boże w godnym ubiorze”. Obyśmy tylko plakaty, które rozwiesza się w kościołach, nie odczytali jako „wstecznictwo” i „czepiactwo”. I może porozmawiali o problemie z własnymi dziećmi (zarówno dziewczętami jak i chłopcami). Ogólny temat rozmowy: dbać o siebie, dobrze wyglądać, nie oznacza szokować, być wyzywającym i wulgarnym.

Wiele osób pomyśli, że to „przesada” przecież większość ludzi chodzi ubrana „normalnie”. Tak, większość ludzi nie stosuje się do etykiety, to jednak nas nie usprawiedliwia. Oddajmy się refleksji nad tym czy nasz ubiór naprawdę nie ma znaczenia. To jak się ubierzemy pokaże jaki mamy stosunek do miejsca i ludzi tam przebywających.

Magdalena Mielcarek zachęca gorąco: „poznajmy zasady kościelnego dresscodu, by w najbliższą niedzielę nie popełnić ubraniowego faux pas!”. Przytoczone zasady stanowią część ogólnie przyjętych, niepisanych norm etykiety. Zainteresowanych tematem zachęcam do poznania zawartości bloga Stanisława Krajskiego, autora kilku książek z dziedziny savoir vivre, m.in. „Savoir vivre w Kościele. Podręcznik dla świeckich”. Adres strony: http://www.savoir-vivre.com.pl

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz