OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE VI NIEDZIELA Wielkanocna – 6.05.2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VI NIEDZIELA Wielkanocna – 6.05.2018 r.

 

  1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych odprawianych codziennie o godz. 17.30.

 

  1. We wtorek Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej.

 

  1. W tym zapraszamy na spotkania:

       

        Poniedziałek – SSNE o godz. 19.30

        Wtorek – Matulanki o godz. 10.00

        Wtorek – modlitwa Słowem Bożym o godz. 18.45

        Wtorek – Kandydaci do bierzmowania z klas VII i II gimnazjalnych o godz. 19.00

        Środa – Klub Seniora o godz. 15.30

        Środa – Katecheza dla dorosłych o godz. 19.00

        Piątek – Rada Parafialna o godz. 19.30

 

  1. Dzisiaj ostatni dzień zapisów na pielgrzymkę autokarową do Dębowca i innych sanktuariów.

 

  1. Informujemy, że rocznica I Komunii świętej odbędzie się 20 maja podczas Mszy świętej o godz. 12.00. Natomiast uroczystość I Komunii świętej przeżywać będziemy 27 maja podczas Mszy świętej o godz. 10.00 i 12.00. Prosimy o wybranie innych godzin uczestniczenia we Mszy świętej w tym dniu, aby ułatwić przeżycie tej uroczystości zainteresowanym rodzinom i gościom.

 

  1. W niedzielę 27 maja o godz. 14.00 Ks. Piotr Grudzień MS odprawi Mszę świętą Prymicyjną. Wszystkich Parafian serdecznie zapraszamy.

 

  1. W dniach 8 – 10 czerwca organizowany jest wyjazd na VI Saletyńskie Spotkanie Dzieci do Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance. Zapisy i bliższe informacje do 14 maja u Ks. Marcina. Potrzebne dokumenty i formularze do odbioru w zakrystii.

 

Zamiast narzekać budzić świadomość

 

Miesiąc maj to nie tylko miesiąc maryjny, ale także miesiąc, w którym dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. W ostatnich latach można zaobserwować, że „pogubiliśmy się” w przeżywaniu tego ważnego wydarzenia. Nie zauważyliśmy, że chcąc uczynić z niego jak najbardziej uroczysta chwilę, przysłoniliśmy najważniejszy wymiar duchowy, drugorzędnymi sprawami. Śledząc dyskusje na temat pierwszokomunijnych uroczystości, można odnieść wrażenie, że wielu zorientowało się w jakiej znaleźliśmy się pułapce. Jeżeli wystarczyło kilkanaście lat do zamiany przeżycia duchowego w wydarzenie zewnętrzne, „komercyjne”, to można żywić nadzieję, że tak samo można odwrócić sposób przeżywania Pierwszej Komunii Świętej. Zależy to także od nas, od tego, na ile zaproponowane poniżej wskazania przyjmiemy jako możliwe do zrealizowania, a nie oderwany od życia idealizm.

Świadomość

„Gdyby ludzie znali wartość Eucharystii, służby porządkowe musiałyby kierować ruchem u wejścia do kościołów” (św. Teresa z Lisieux). Pierwsza Komunia Święta to dla dziecka i dla jego rodziców szansa na przeżycie wielkiego święta miłości Boga do człowieka. Los każdego z nas w dużej mierze zależy od tego, czym się karmimy na co dzień. Ważna jest zdrowa żywność dla naszego ciała, ale jeszcze ważniejsze jest to, czym karmimy nasz umysł i nasze serce.

Niska kultura i toksyczny pokarm

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dominująca obecnie kultura proponuje dorosłym i dzieciom wyjątkowo marny pokarm w wymiarze duchowym. Zdecydowana większość środków społecznego przekazu oraz czasopism dla dzieci i młodzieży usiłuje „karmić” w nas głównie to, co dotyczy instynktów i popędów oraz cielesności i emocji. Panuje obecnie moda na ochronę środowiska, a jednocześnie niemal nikt nie protestuje przeciwko zaśmiecaniu człowieka. Tymczasem na niewiele zda się nam to, że oddychamy czystym powietrzem czy że pływamy w czystym jeziorze, jeśli my sami jesteśmy zaśmieceni poprzez toksyczne bodźce, przeżycia czy substancje. Prawdziwa ekologia zaczyna się od ochrony człowieka i przejawia się szczególną troską o to, aby osoby w wieku rozwojowym karmiły się miłością i prawdą, dobrem i pięknem, szlachetnością i świętością. Podstawą ekologii jest ochrona człowieka przed zanieczyszczeniami fizycznymi, psychicznymi, moralnymi i duchowymi. Tymczasem obecnie dzieci i młodzież są zatruwani toksycznymi bodźcami, ideologiami i obyczajami. Są też zatruwani fałszywymi „idolami”, którzy nie radzą sobie z własnym życiem.

Komunia święta: pokarm świętości

W obecnym kontekście społecznym i kulturowym, pogłębione przygotowanie i przeżywanie I Komunii Świętej stwarza wyjątkową szansę na umocnienie w dobru zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Komunia święta przypomina nam o tym, że nie samym chlebem żyje człowiek, gdyż nikt z nas nie jest samym tylko ciałem. Komunia święta jest też potwierdzeniem niezwykłej godności człowieka. Przypomina nam o tym, że każdy z nas jest ukochanym dzieckiem Boga. Tak, jak kochająca matka karmi swoje dziecko własną piersią, tak jeszcze bardziej kochający Bóg karmi nas w komunii świętej samym sobą! To chyba najbardziej niezwykły przejaw wyobraźni Bożej miłości względem człowieka. I tak, jak nie istnieje żaden zdrowszy pokarm dla niemowlęcia, jak mleko matki, tak nie istnieje żaden zdrowszy pokarm duchowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak karmienie się Bogiem: Jego obecnością, miłością i prawdą.

Komunia święta jest pokarmem bogatszego człowieczeństwa. Jest umocnieniem na drodze dorastania do świętości. Nie jest w stanie postępować w sposób godny człowieka ktoś, kto karmi się tym, co uwłacza jego godności i świętości. Komunia święta jest bezcennym pokarmem dla tych ludzi, którzy mają ewangeliczną mentalność zwycięzcy, czyli zgodnie z pragnieniem Jezusa, chcą czynić jedynie to, co dobre.

I Komunia Święta i życie Ewangelią

Pierwsza Komunia Święta dziecka to dla całej rodziny szansa na pogłębienie przyjaźni z Bogiem oraz na odnowienie życia zgodnie z zasadami Ewangelii. Jeżeli rodzice i dzieci nie żyją na co dzień mądrością Ewangelii, jeżeli w niedziele i święta nie spotykają się z Bogiem w Eucharystii, to Pierwsza Komunia Święta stanie się jedynie epizodem i miłym wspomnieniem, które powiększy wprawdzie zasób rodzinnych fotografii, ale nie wpłynie na jakość wychowania dziecka ani na sposób jego postępowania. Pierwsza Komunia Święta to dla rodziców przypomnienie o tym, że powinni oni karmić swoje dziecko tymi samymi wartościami i prawdami, którymi karmi nas Bóg. I Komunia Święta to okazja do tego, by wraz z dzieckiem wspomnieć i ponownie przeżyć chrzest święty, czyli pierwszy sakrament, który przyjęło ich dziecko. Chrzest to bowiem sakrament, w którym Bóg zawierzył rodzicom dziecko, które On kocha i które jest Jego przybranym dzieckiem. Prosząc o chrzest, rodzice zobowiązali się do tego, by codziennie karmić swojej dziecko Bożą prawdą o człowieku i Bożą miłością do człowieka.

Innym ważnym zadaniem rodziców w okresie bezpośredniego przygotowania do I Komunii Świętej jest prowadzenie dziecka na duchową głębię. Chodzi tu zwłaszcza o wyjaśnianie dziecku, że to, co najważniejsze, jest ukryte przed naszym wzrokiem. To, co decyduje o naszym życiu i o naszym losie, opiera się bowiem na miłości i na zaufaniu.

Święto religijne a nie świeckie przyjęcie

Dopełnieniem przeżyć, które mają miejsce w kościele w czasie uroczystej Eucharystii jest święto, które rodzice organizują w domu. Święto to powinno być tak pomyślane, by stało się dla dziecka radosnym przedłużeniem przeżyć religijnych, a nie konkurencją dla tych przeżyć. Powinien to być zatem skromny poczęstunek, a nie huczne przyjęcie. Tego dnia powinno być w domu wyjątkowo dużo radości, a niekoniecznie dużo jedzenia, gości i gwaru. Posiłek powinien zacząć się uroczystą modlitwą, którą rodzice i rodzice chrzestni mogą ułożyć w sposób spontaniczny.

Oczywistą jest rzeczą to, że poczęstunek powinien być bez alkoholu, a na honorowym miejscu powinno siedzieć dziecko, bo to jest jego uroczystość. Sam posiłek nie powinien trwać zbyt długo, a w ramach duchowego „deseru” warto przygotować krótki, ale głęboki w treściach program, który może być dopełnieniem przeżyć z porannej Eucharystii. W ramach tego programu warto wspomnieć chrzest święty dziecka a także przeczytać i w prostych słowach skomentować fragment Ewangelii, w którym Jezus bierze dzieci w ramiona i je błogosławi. Warto także urządzić mały konkurs wiedzy biblijnej i poezji religijnej z udziałem dzieci, których zwykle jest sporo pośród zaproszonych gości. Rodzice powinni też poprosić gości o to, by ewentualne prezenty wręczyli dziecku dopiero przy pożegnaniu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przekazanie tych prezentów rodzicom, aby oni sukcesywnie wręczali je dziecku dopiero w kolejnych dniach po zakończeniu uroczystości.

Cennym elementem uroczystości jest rodzinny spacer po posiłku i rozmowy z dzieckiem o tym, jak przeżywa spotkanie z Jezusem w swoim sercu oraz jakie ma marzenia na dorosłe życie. Dopełnieniem tego dnia powinna być wieczorna rozmowa rodziców z dzieckiem po to, by podsumować wszystkie przeżycia i by dziecko miało jeszcze jedną okazję ku temu, aby opowiedzieć o swoich przeżyciach i myślach związanych z tym niezwykłym dniem.

Na podstawie artykułu Ks. Marka Dziewieckiego Pierwsza Komunia Święta i wychowanie

opracował Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz