OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 4.03.2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 4.03.2018 r.

 

 1. Przeżywamy dzisiaj dzień pamięci i modlitewnej wdzięczności za 35 lat istnienia naszej parafii.

 

 1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych:
 • Droga Krzyżowa piątek:
  17:15 – prowadzi Apostolat Ratunku Konającym
  20.00 – prowadzi WSD i SSNE
 • Gorzkie żale w niedzielę o godz. 17:15 
 1. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania:

        Poniedziałek – SSNE godz. 19.30

        Wtorek – spotkanie wspólnoty „Matulanki” godz. 10.

        Wtorek – modlitwa Słowem Bożym godz. 18.45

        Środa – spotkanie Klubu Seniora godz. 15.30.

        Środa – katecheza dla dorosłych o godz. 19.00.

        Czwartek – Schola Dziecięca o godz. 19.00.

 

 1. Kolejny raz będziemy przeżywać w łączności ze Stolicą Apostolską i Kościołem Powszechnym wydarzenie, które Papież Franciszek nazwał „ 24 godziny dla Pana”. W odpowiedzi na inicjatywę Papieża w czterech wybranych Kościołach Krakowa przez cała dobę z 9 na 10 marca będzie trwała adoracja, spowiedź i czuwania modlitewne. Szczegóły na plakacie i ulotkach. Również nasza parafia na miarę naszych możliwości włącza się w tę inicjatywę Kościoła. Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie w kaplicy w piątek 9 marca od godz. 21.00 do 24.00 oraz w sobotę 10 marca od godz. 7.30 do 17.30. Natomiast spowiedź będzie w piątek od 21.00 do 24.00 i w sobotę od 7.30 do 12.00.
 1. W przyszła niedzielę 11 marca zapraszamy rodziców i dzieci pierwszokomunijne na Mszę świętą o godz. 12.00, a następnie na spotkanie formacyjne. 
 1. Zachęcamy do zapoznania się z użytecznymi informacjami dotyczącymi przeżywania Świąt wielkanocnych w naszej parafii, które znajdują się na pierwszej stronie dzisiejszego „Dies Domini”.
 2. W dniach 16 – 18 marca br. zapraszamy do udziału w rekolekcjach ewangelizacyjnych tzw. Kursie Filipa. Szczegóły na ulotkach.

 

Przygotować Paschę

 

Jezusowe pragnienie

Ewangeliści notują pytanie uczniów Jezusa: „Gdzie chcesz, abyśmy poszli i przygotowali Ci do spożycia Paschę?”. Posłał więc dwóch uczniów z poleceniem: „Idźcie do miasta … i powiecie gospodarzowi: <Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie pokój, w którym spożyję Paschę z moimi uczniami?>. On wskaże wam na górze dużą salę, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas”. (…) I przygotowali Paschę.

Kłopot ze świętowaniem

Nie jest wielkim odkryciem stwierdzenie, że mamy problem ze świętowaniem osobistych i rodzinnych wydarzeń. Najczęściej jest to spowodowane tempem życia, ogromem spraw, brakiem czasu. To samo dotyczy życia religijnego.

U Ciebie chcę spożywać Paschę

Świadomy chrześcijanin wie, że Święta Paschalne to centrum życia chrześcijańskiego, jego źródło i szczyt. Dlatego czyni wszystko, żeby jak najlepiej się do nich przygotować. Okres Wielkiego Postu jest tak ważny w naszym życiu ze względu na fakt przygotowania nas do tej najważniejszej Uroczystości. „Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego. Takie znaczenie, jak niedziela ma w tygodniu, uroczystość Wielkanocy ma w roku liturgicznym” (Kal. Rz.,18).

Kiedy rozpoczynamy świętowanie?

Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej  i kończy się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. W Wielki Piątek Męki Pańskiej, a jeżeli to możliwe także w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej, zachowuje się święty post paschalny.

„Wigilię Paschalną obchodzoną w świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego uważa się za <matkę wszystkich świętych wigilii>. Kościół czuwając, oczekuje zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentach. Dlatego cały obchód tej świętej Wigilii powinien odbyć się w nocy, to znaczy rozpocząć się po zapadnięciu nocy albo skończyć przed świtem dnia niedzielnego” (Kal. Rz., 21).

Idąc za wskazaniami Kalendarza Rzymskiego bardzo serdecznie zapraszam wszystkich Parafian do udziału w przeżyciu Triduum Paschalnego. Jest ono celebracją trzech zbawczych wydarzeń, które dokonały się w określonym czasie i są też przeżywane w konkretnych dniach roku liturgicznego. Mówiąc „Triduum”, mamy na myśli „Misterium Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego”. Sprawujemy Paschę Pana, kryjącą w sobie trzy etapy.

Świętowanie wymaga przygotowania

Aby radośnie świętować, potrzeba wcześniej włożyć trochę wysiłku i przygotować ucztowanie. Święta Paschalne mają być prawdziwą ucztą duchową. Dlatego domagają się najpierw duchowego przygotowania. Doskonałą okazję stwarzają nabożeństwa wielkopostne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Inicjatywa papieża Franciszka „24h dla Pana” będzie kolejną okazją do osobistej refleksji życiowej i modlitwy adoracyjnej oraz skorzystania z sakramentu pojednania. Ze słuchania Słowa Bożego możemy korzystać uczestnicząc w Kursie Filipa lub cotygodniowej modlitwie lectio divina. W tegorocznym Wielkim Poście nie będzie rekolekcji parafialnych ze względu na bliskość Misji Ewangelizacyjnych w kwietniu br.

Aby przygotować nasze serca na przeżywanie Paschy, zachęcam do korzystania ze spowiedzi wcześniej, tak aby czas świętowania był tylko temu poświęcony. W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę będziemy spowiadać rano i wieczorem, a w Wielki Czwartek tylko rano. Nie będzie spowiedzi w Wielki Czwartek po Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Gorąco zapraszam także do zaangażowania w przygotowanie liturgii oraz miejsc, gdzie będzie ona sprawowana.

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz