OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 25.02.2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 25.02.2018 r.

 

 

  1. Przeżywamy dzisiaj dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami.
  2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych:
  • Droga Krzyżowa piątek:
    15 – prowadzą Kręgi Domowego Kościoła
    20.00 – prowadzi WSD i SSNE
  • Gorzkie żale w niedzielę o godz. 17:15
  1. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania:

        Poniedziałek i czwartek – katechezy Drogi neokatechumenalnej o 18.45

        Wtorek – spotkanie wspólnoty „Matulanki” godz. 10.

Wtorek – modlitwa Słowem Bożym godz. 18.45

        Środa – spotkanie Klubu Seniora godz. 15.30. M.in. wypełnianie PITów

        Środa – katecheza dla dorosłych o godz. 19.00.

  1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek po Mszy Św. o godz. 18.00 wspólnota „Margaretka” zaprasza na modlitwę w intencji powołań i kapłanów. W piątek nabożeństwo do NSPJ po Mszy św. o godz. 7.00. Od godz. 16.30 spowiedź święta. W sobotę nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi po Mszy św. o godz. 7.00. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną od godz. 9.30.
  2. W przyszła niedzielę 4 marca o godz. 10.30 będziemy celebrować Mszę świętą dziękczynną za 35 lat istnienia naszej parafii, a po każdej Mszy świętej zostanie przedstawiona krótka historia minionych 35 lat. Dokładna data erygowania naszej parafii to 1 marca 1983 roku.
  3. Serdecznie zapraszamy wszystkie młode i chętne osoby do współtworzenia chóru na Triduum Paschalne 2018. Prosimy o kontakt z Anetą i Marią z zespołu Matula. Dane kontaktowe dostępne w zakrystii.
  4. W ramach duchowego przygotowania parafii do Misji Ewangelizacyjnych, które odbędą się w kwietniu, zapraszamy do włączenia się w modlitwę, przez ofiarowanie w jednym dniu Wielkiego Postu uczestnictwa we Mszy świętej i przyjęcia Komunii świętej w tej intencji. Chętnych prosimy o zapisanie się w zakrystii, tak aby ten dar duchowy rozłożyć na wszystkie dni wielkopostne.
  5. W naszej parafii powstaje nowy krąg Domowego Kościoła. Zapraszamy małżeństwa, które w duchu wiary pragną umacniać swoją więź małżeńską oraz pragną pogłębiać relacje z Panem Bogiem. Spotkania Kręgów Domowego Kościoła odbywają się raz miesiącu. Chętnych, którzy chcieliby dołączyć do wspólnoty zapraszamy na pierwsze spotkanie w niedzielę, 4.03. po Mszy św. o godz. 12.00 do salek parafialnych.
  6. W dniach 16 – 18 marca br. zapraszamy do udziału w rekolekcjach ewangelizacyjnych tzw. Kursie Filipa. Szczegóły na ulotkach.

Urodziny naszej matki

 

Cele jubileuszu

W życiu przeżywamy różne jubileusze: życia, małżeństwa, kapłaństwa, itp. W tym roku nasza parafia przeżywa jubileusz 35. rocznicy erygowania, czyli powołania do istnienia. 35 lat istnienia parafii to niewiele, jeżeli porówna się z parafiami istniejącymi kilka wieków. Każdy, nawet najmniejszy jubileusz ma swój sens i cele. Jubileusz przeżywa się najpierw po to, żeby wyrazić naszą radość, wdzięczność względem Boga i ludzi, aby wspominać historię, która pokazuje nasze świadectwo i antyświadectwo, która uczy wyciągać wnioski, która uświadamia otrzymane dary i zmarnowane szanse.

Prehistoria parafii

Misjonarze Saletyni posiadający dom w centrum Krakowa, wobec napływu kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego poszukiwali miejsca, które umożliwi formację przyszłych kapłanów i zakonników. W przestrzeni zainteresowań saletynów znalazły się Łagiewniki, osiedle oddalone od centrum Krakowa, ale połączone dobrą komunikacją tramwajową z innymi dzielnicami rozbudowującego się miasta.

Już w 1967 roku, z inicjatywy ówczesnego ekonoma prowincjalnego, Ks. Tadeusza Bąka, saletyni zakupili dom parterowy w stanie surowym przy ul. Koszalińskiej 12. Podstawowym zadaniem Ks. T. Bąka, który zamieszkał tu w 1970 roku, było wykończenie wnętrza domu i przystosowanie go do zamieszkania. W dwa lata później Rada Prowincjalna zezwoliła na adaptowanie tego budynku na dom zakonny według opracowanych planów. Ponieważ w tamtym okresie powstawanie wszelkich obiektów kultu religijnego było poważnie utrudnione, budowę domu zakonnego prowadzono etapowo, poprzez dobudowę piętra i urządzenie kaplicy domowej w pomieszczeniu pierwotnie przewidzianym na garaż. Po wykonaniu tych prac, Kuria Metropolitalna wyraziła zgodę na otwarcie domu zakonnego przy ulicy Koszalińskiej 12. W dniu 12 lutego 1980 roku, a w sierpniu tego roku na kanoniczne erygowanie kaplicy pw. Matki Bożej Saletyńskiej i otwarcie przy niej punktu katechetycznego dla dzieci i młodzieży.

Od początku roku szkolnego rozpoczęły się katechezy dla dzieci i młodzieży, 7 września odprawiono pierwszą Mszę świętą dla wiernych z Osiedla Cegielniana, a 29 listopada Ks. Kard. Franciszek Macharski dokonał poświęcenia tej kaplicy. Przyjmuje się, że od tej chwili Misjonarze saletyni rozpoczęli samodzielną pracę duszpasterską na Osiedlu Cegielniana.

Pełne nadziei początki

Dalsze kroki w kierunku budowy kościoła i powołania nowej parafii podjął ówczesny prowincjał Zgromadzenia ks. Józef Mituś. Zapoznał on Ks. Kard. Franciszka Macharskiego z wynikami pracy duszpasterskiej saletynów na osiedlu, z faktem wzrastającej liczby mieszkańców i potrzebą zbudowania nowego kościoła. Mając poparcie Kurii Metropolitalnej oraz samego księdza Kardynała, ksiądz Prowincjał w dniu 18 lutego 1982 roku skierował pismo do Prezydenta Miasta Krakowa, zgłaszając do planu budownictwa sakralnego na bieżące 5-lecie zamiar budowy kościoła na osiedlu Cegielniana. W ślad za tym pismem wystąpiono do Biura Planowania Przestrzennego z wnioskiem o przydział lokalizacji kościoła na osiedlu Cegielniana na parceli nr 130 i 131/2, obręb 32. Już 23 marca otrzymano pozytywną odpowiedź, w której Biuro Planowania Przestrzennego wskazywało plac o powierzchni ok. 110 arów położony u zbiegu ulic Cegielniana, Do Wilgi i Odrzańska.

Erygowanie parafii

W takiej sytuacji Ks. Kard. Franciszek Macharski w dniu 1 marca 1983 roku erygował na osiedlu Cegielniana parafię pw. Matki Bożej Saletyńskiej, powierzając ją w opiekę duszpasterską Zgromadzeniu Księzy Misjonarzy Saletynów. Pierwszym proboszczem nowej parafii został Ks. Roman Sikora MS, a wikariuszem Ks. Zdzisław Boguszewski MS. Tak formalnie zakończyła się droga do otrzymania kościelnej osobowości prawnej przez nową parafię, co dawało jej tytuł m.in. do wszczęcia starań o budowę kościoła. Granice nowej parafii wytyczały: od północy – ul. Jana Brożka, od wschodu ul. Zakopiańska i tory kolejowe, od południa Wilga i od zachodu ul. Kusocińskiego.

Osiedle Cegielniana, w tamtym okresie rozwijające się bardzo szybko, składało się głównie z domków jednorodzinnych, 11 bloków jedenastokondygnacyjnych, zbudowanych przy ulicach: J. Brożka, Borsuczej i Odrzańskiej oraz budujących się dalszych 6 punktowców, również jedenastokondygnacyjnych przy ulicy Cegielnianej.

Tak rozpoczęła się historia naszej parafii, która trwa 35 lat. Składa się ona jak różaniec, z wydarzeń radosnych, bolesnych i chwalebnych, które zapewne w tym roku będziemy wspominać.

Opracował: Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz