OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18.02.2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18.02.2018 r.

 

 

  1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych:
  • Droga Krzyżowa piątek:
    15 – prowadzą Róże Różańcowe i Rodzina Radia Maryja
    20.00 – prowadzi WSD i SSNE
  • Gorzkie żale w niedzielę o godz. 15

 

  1. W poniedziałek z racji 19. dnia miesiąca, Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej zaprasza na adorację wynagradzającą i nabożeństwo saletyńskie, po Mszy św. o godz. 18.00.

 

  1. W tym tygodniu zapraszamy:

        Poniedziałek i czwartek – katechezy Drogi neokatechumenalnej o 18.45

        Wtorek – spotkanie wspólnoty „Matulanki” godz. 10. Więcej szczegółów     na afiszu

Wtorek – modlitwa Słowem Bożym godz. 18.45

        Środa – spotkanie Klubu Seniora godz. 15.30

        Środa – katecheza dla dorosłych o godz. 19.00. Rozpoczniemy katechezy liturgiczne w oparciu o II część KKK.

 

  1. W związku z przygotowaniami do przeżywania 35 rocznicy utworzenia naszej parafii, zwracamy się z prośbą do Parafian o udostępnienie fotografii i napisanie osobistych wspomnień dotyczących początków parafii, albo najważniejszych wydarzeń z minionych 35 lat. Fotografie i wspomnienia pozwolą nam lepiej wspominać naszą historię. Prosimy je przekazywać pocztą elektroniczną na adres parafii zamieszczony na stronie internetowej lub osobiście w zakrystii.

 

  1. Serdecznie zapraszamy wszystkie młode i chętne osoby do współtworzenia chóru na Triduum Paschalne 2018. Prosimy o kontakt z Anetą i Marią z zespołu Matula. Dane kontaktowe dostępne w zakrystii.

 

  1. Parafialny Caritas zbiera dziś ofiary dla Parafian potrzebujących pomocy.

 

Uczynić post Wielkim

 

Po co Wielki Post?

„Okres Wielkiego Postu służy przygotowaniu do obchodu Paschy. Liturgia wielkopostna przygotowuje katechumenów do obchodu Paschalnego Misterium przez różne stopnie wtajemniczenia chrześcijańskiego, a wiernych przez wspomnienie przyjętego chrztu i pełnienie pokuty. Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie” (Kalendarz Rzymski nr 27 -28).

Wielkopostne uwagi liturgiczne

We wszystkich Mszach świętych przypadających w Wielkim Poście opuszcza się „Alleluja”. W Mszach wielkopostnych opuszcza się także „Chwała na wysokości”.

W tym czasie ołtarzy nie ozdabia się kwiatami, z wyjątkiem 4. niedzieli Wielkiego Postu.

„Czas ten służy przygotowaniu do obchodów Świąt Wielkanocnych, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana. Dominują w nim trzy tematy: pokuta, chrzest i męka Pańska, przy czym w liturgii temat pasyjny przeważa dopiero w Wielkim Tygodniu, a w polskiej tradycji – od poniedziałku piątego tygodnia. W doborze śpiewów należy uwzględnić to zróżnicowanie. Śpiew pieśni pasyjnych należy stosować zawsze w sprawowaniu nabożeństw Gorzkich żalów i Drogi krzyżowej” (Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej z 14 października 2017, nr 23d).

W Wielkim Poście należy odprawiać nabożeństwa pokutne, połączone z rachunkiem sumienia, według wzorów podanych w obrzędach pokuty. Czasem najbardziej stosownym dla ich celebracji.

Czas odnowy, a nie smutku

Już samo określenie „Wielki Post” mówi o pokutnym charakterze tego okresu. Określenie to nie powinno jednak wzbudzać refleksji smutnych czy zniechęcających. Czas Wielkiego Postu jest wprawdzie dla nas okresem największego wysiłku duchowego, jednak jest zarazem czasem głębokiej radości. Dlaczego? Dlatego, że w chrześcijaństwie wysiłki pokutne opromienione są słońcem, któremu na imię miłość. Przez pokutę i umartwienie powracamy do Boga, który jest Miłością. Pracowity czas wielkopostnej pokuty można porównać do ciężkiej, mozolnej pracy rolnika, który najpierw w pocie czoła uprawia ziemię, lecz potem, w czasie żniw, cieszy się bogatymi plonami. Radość płynąca z pokuty jest radością paschalną, czyli taką, do której zmierza się drogą krzyża.

Wielkopostne możliwości

Nasza parafia pragnie pomagać nam w tym wielkopostnym wysiłku duchowym proponując zaangażowanie w różne formy modlitwy, apostolstwa i przeżywanie wspólnoty. Oprócz tradycyjnych, dobrze nam znanych, zachęcamy do udziału w „nowych”.

Modlitwa Liturgią Godzin

Od poniedziałku do piątku w sali św. Faustyny w Domu Parafialnym o godz. 5.30 odbywać się będzie poranna modlitwa Jutrzni (modlitwa psalmami).

Matulanki

Wspólnota młodych mam z dziećmi, żyjąca wartościami chrześcijańskim przez dzielenie doświadczeń, modlitwę pragnie twórczo wykorzystywać czas wychowywania dzieci. Pierwsze spotkanie we wtorek 20 lutego o godz. 10.00 w Domu Parafialnym.

Klub Seniora

To propozycja dla osób przeżywających czas zmniejszonej aktywności, pragnących przeżywać wspólnotę z innymi, dzieląc się swoją osobą, doświadczeniem oraz ubogacać się doświadczeniem innych. Spotkania odbywają się w środy o godz. 15.30.

Opracował: ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz