OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE Święto Świętej Rodziny z Nazaretu – 31.12. 2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Święto Świętej Rodziny z Nazaretu – 31.12. 2017 r.

 

  1. Dzisiaj kończymy rok kalendarzowy 2017. Nabożeństwo dziękczynno – przebłagalne o godz. 17.30, a następnie Msza święta. Nie będzie Mszy św. o godz. 20.00.

 

  1. Jutro 1 stycznia Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to jednocześnie 51 Światowy Dzień Pokoju. Można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie lub śpiew w kościele hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”, w celu uproszenia Bożej mocy na cały rok. Porządek Mszy świętych niedzielny. Nie będzie jedynie Mszy św. o godz. 7.00

 

  1. We wtorek 2 stycznia rozpoczynamy w naszej parafii Odwiedziny Duszpasterskie. Pragniemy Was odwiedzić w waszych domach i przynieść Boże Błogosławieństwo. Informacje o planowanej wizycie kapłana będą roznosić ministranci. Kolędę będziemy rozpoczynać o godz. 17.00 od poniedziałku do piątku, a w sobotę od godz. 11.00. Prosimy o wyrozumiałe oczekiwanie, gdyż trudno jest określić dokładny czas odwiedzin. Plan kolędy znajduje się na stronie internetowej parafii.

 

Program odwiedzin na najbliższy tydzień:

Wtorek (2 stycznia):  ul. Borsucza (domki), ul. Do Wilgi (domki), ul. Zakopiańska 2A

Środa (3 stycznia):        ul. Odrzańska 10

Czwartek (4 stycznia) : ul. Odrzańska 11 i 13           

Piątek (5 stycznia):        ul. Odrzańska 8


  1. Kancelaria Parafialna w czasie kolędy czynna będzie we wtorek i czwartek godzinę wcześniej tj. od 15.30 do 16.30, a w sobotę od 8.00 do 9.00.
  2. W sobotę 6 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywana Uroczystością Trzech Króli. Porządek Mszy Świętych niedzielny. Na każdej Mszy Świętej będzie poświęcenie kadzidła i kredy. Kredą naznaczamy drzwi swojego mieszkania na świadectwo tego, że my także odnaleźliśmy drogę do Jezusa, a jest to DROGA WIARY. Składka w tym dniu przeznaczona jest na misje.

 

  1. W przyszłą niedzielę święto Chrztu Pańskiego. Kończy ono liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

 

Szansa na przełom

Sposób przeprowadzania bilansu

Pożegnanie kończącego się roku kalendarzowego można przeżywać na wiele sposobów. Od tygodni wielu przygotowuje się, aby ten czas spędzić w atmosferze szampańskiej, pełnej fajerwerków, mocnej muzyki i  tańca. Uczniowie Chrystusa, choć nie są przeciwni godziwej zabawie, spędzają ten czas inaczej, do czego zachęca św. Paweł: „Nie bierzcie wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się w sposobie myślenia”. Koniec roku dla nich oznacza moment, w którym swoją przeszłość powierzają Miłosierdziu Bożemu, gdyż nie mają na nią już wpływu, natomiast niepewną przyszłość, niezależną od nich, polecają Opatrzności Bożej. Gromadzą się na modlitwie, aby w ciszy dziękować Bogu za miniony czas, przepraszać za zmarnowane dary, niewykorzystane okazje do rozwoju siebie i świata. Proszą o światło, mądrość i siłę do podjęcia w swoim życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym nowych wyzwań związanych z nadchodzącym czasem.

Wspomnienie

Na przełomie roku, w telewizji można zobaczyć program „Przeżyjmy to, jeszcze raz”. Pokazywane są w nim zwycięstwa, sukcesy, porażki, niepowodzenia polskich sportowców w mijającym roku. Odżywają wówczas uczucia radości, smutku, żalu, nadziei. Zapraszam wszystkich Drogich Parafian i każdego osobiście, do takich wspomnień, nie po to, aby wzbudzać emocje, choć tych w pewnych wypadkach nie unikniemy, ale w celu przywołania naszej osobistej odpowiedzialności, za część życia jaką stanowiło ostatnie 365 dni. Przedmiotem mojego zaproszenia do wspomnień i refleksji niech będzie przede wszystkim życie chrześcijańskie we wspólnocie parafialnej.

Rachunek sumienia w świetle darów

Słowo Boże, pokazuje nam, w jaki sposób Bóg uświadomił królowi Dawidowi jego grzechy. Posłał do niego proroka Natana, który najpierw przypomniał królowi wszystkie dary, jakie otrzymał od Boga. Nie musiał się już prorok wysilać, aby pokazać słabości Dawida, gdyż sam je dostrzegł w świetle darów.

Msza święta, niedzielna i w dni powszednie była odprawiana w tym roku około 980 razy. Kościół nazywa ją szkołą miłości. Jak skorzystałem z możliwości uczenia się prawdziwej miłości, służebnej i ofiarnej? Wiele razy była okazja patrzenia na Pana Jezusa eucharystycznego i dania okazji, aby on na nas popatrzył w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu. Pierwsze czwartki, piątki, soboty miesiąca to stała okazja, były i nadzwyczajne okazje: 24 h dla Pana, piątkowa Koronka do Bożego Miłosierdzia, nabożeństwa różańcowe, do Serca Pana Jezusa, majowe i wrześniowe ku czci NMP i inne.

Sakrament Miłosierdzia, spowiedź, sakrament uzdrowienia wewnętrznego rozdzielany był podczas każdej Mszy świętej (z nielicznymi wyjątkami). Przebaczający Chrystus w osobie spowiednika czekał w okresach świątecznych. Pogłębione spotkanie z przebaczającym Chrystusem podczas nabożeństwa pokutnego odbywało się trzykrotnie. Jeżeli wewnętrznie choruję, to dlaczego nie przychodzę do Lekarza mojej duszy?

Słowo Boże będące światłem na ścieżkach naszego życia, było proklamowane i wyjaśniane w formie homilii w 2/3 odprawianych Mszach świętych. Aby skuteczniej usłyszeć niedzielną Ewangelię, można się było do tego przygotować, uczestnicząc we wtorkowej modlitwie Słowem Bożym lectio divina. Specjalnym czasem głoszenia Słowa Bożego były adwentowe i wielkopostne rekolekcje. Czy odczuwam w życiu codziennym głód Słowa Bożego?

Katecheza dla dorosłych to możliwość poznania związku wyznawanej wiary z codziennymi sytuacjami życiowymi, aby nie było rozdarcia między wiarą a życiem. Cotygodniowa katecheza stwarza możliwość systematycznej formacji, w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego.