OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE II NIEDZIELA ADWENTU- 10.12.2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

II    NIEDZIELA   ADWENTU-  10.12.2017 r.

 

 

 1. 1. Przeżywamy dzisiaj XVIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W naszej parafii możemy wesprzeć Kościół na Ukrainie składając ofiary do puszki, przy wyjściu z kościoła.

 

 1. Gorąco zapraszamy do udziału w Mszach św. roratnich odprawianych w naszym kościele codziennie o godz. 6.30, a dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.00.

 

 1. 3. Spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas II gimnazjalnych we wtorek 12 grudnia o godz. 19.00.

 

 1. 4. Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat na zajęcia w Świetlicy parafialnej, we wtorki i czwartki w godzinach od 15.00 do 18.00. W miesiącu grudniu w programie (m.in.) warsztaty świąteczne – robienie kartek świątecznych.

 

 1. 5. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy rekolekcje adwentowe. Będzie je głosił Br. Piotr Kwiatek OFM Cap.

 

 1. Arcybractwo Miłosierdzia włącza się w organizowaną po raz kolejny przez Jana Kościuszko Wigilię dla bezdomnych i potrzebujących, która odbędzie się niedzielę 17 grudnia na Rynku Głównym w Krakowie.

 

 1. Zwracamy się z prośbą do Parafian o składanie do Caritasu albo do zakrystii produktów żywnościowych i chemicznych, które będą przeznaczone dla najbardziej potrzebujących w formie paczek świątecznych.

 

 1. W zakrystii oraz przy wyjściu z kościoła można nabyć opłatki i świecę, którą zapalimy na Wieczerzy Wigilijnej.

 

 1. Wspomnienia liturgiczne tygodnia:
 • środa – wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy
 • czwartek – wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

Jak prostować drogę?

 

Duchowe nawrócenie

Prorok adwentowy św. Jan Chrzciciel pokazuje jak się buduje prawdziwy autorytet. Wymagający, ascetyczny styl życia, pustynia będąca dystansem od codziennego zabiegania, pokora pozwalająca prawdziwie oceniać swoje możliwości i miejsce w życiu – oto filary wewnętrznego autorytetu.

Gdzie szukać możliwości do ich kształtowania? W nawróceniu będącym przede wszystkim zmianą myślenia o 180 stopni.

Co mamy robić?

Tłumy ciągnące do św. Jana nad Jordan pytały go: co mamy czynić? A on dawał branżowe odpowiedzi, które konkretyzowały sposoby prostowania ścieżek życia. Prawdziwe przeżywanie adwentu, czyli wiara oczekująca powtórnego przyjścia Pana, aby zdać odpowiedzialność ze swego życia, domaga się postawienia konkretnych, wielkich i prozaicznych pytań oraz poszukiwania na nie odpowiedzi.

A my, parafianie MBS co mamy czynić?

Św. Paweł radzi: „wykorzystujcie chwilę sposobną”. Chrześcijanin utożsamia się ze swoim Panem Jezusem Chrystusem, nie przez nadzwyczajne działania, jednorazowe wydarzenia, ale formuje się w codzienności życia, mądrze, zgodnie z wolą Bożą ustawiając życiowe priorytety.

Pierwsze jest Słuchaj…

Dla Jezusa, któremu uczony w Prawie zadaje pytanie o pierwsze przykazanie, nie ma wątpliwości, że pierwszym i najważniejszym jest słuchanie Boga. Rekolekcje adwentowe bezlitośnie zweryfikują nasze pierwszeństwa, bo trudno nie widzieć przeszkód zawodowych, szkolnych, rodzinnych, czasowych, nadmiaru propozycji unikatowych. Ewangelia daje wybór: jeśli chcesz…

W naszej parafii możemy korzystać z modlitewnego przygotowania do słuchania niedzielnej ewangelii. W każdy wtorek po Mszy świętej wieczornej w duchu wielowiekowej tradycji lectio divina czytamy, komentujemy i modlimy się Słowem Bożym, które usłyszymy podczas niedzielnej Eucharystii. Natomiast w środy, podczas Katechezy dla dorosłych wyjaśniamy prawdy wiary, aby nimi żyć w codzienności. Jest to systematyczna formacja, bez której jak zauważyły niedawne Synody Kościoła, nie można sobie wyobrazić prawdziwego życia chrześcijańskiego w skomplikowanym świecie współczesnym.

Roraty

To Msza święta ku czci NMP ustanowiona w średniowieczu, aby podkreślić szczególne umiłowanie Tej, która przyniosła światu Zbawiciela. O naszej pobożności maryjnej nie decydują słowa, sentymenty, ale fakty. Zawsze w mojej świadomości „zgrzytają” słowa: „Jak szczęśliwa Polska cała, w niej Maryi kwitnie chwała, od Bałtyku po gór szczyty…, gdy zestawiam je z frekwencją wiernych na nabożeństwach maryjnych, roratach. Zastanawia mnie także selektywne podejście do tradycji, której niejednokrotnie bronimy, nawet wbrew obiektywnym racjom, a z drugiej strony lekko rezygnujemy z jej kultywowania. Nie ma co dywagować, po prostu: bierzcie udział w roratach! Nie bójcie się wymagać od dzieci! Prorok Izajasz i św. Jan Chrzciciel używali słów mocniejszych.

Przychodźcie punktualnie na Mszę świętą i nabożeństwa

Może dziwić, że proboszcz „czepia się „ takich drobiazgów, w tak ważnym i podniosłym czasie. Nawrócenie to postawa codzienna i dotycząca wszystkich spraw życia, także tych najdrobniejszych. Kiedyś, św. Franciszek Salezy słynący z udzielania recept duchowych, kobiecie, która zbyt energicznie weszła do pokoju z pytaniem, co ma robić, żeby zostać świętą, spokojnie odpowiedział: proszę ciszej zamykać drzwi! Punktualność to cnota dobrego tonu, ale także chrześcijańskiej miłości, która ma na względzie nie tylko swoje własne sprawy, ale także dobro innych. W niektórych listach kierowanych do mnie, parafianie zwracają uwagę na utrudnienia w przeżywaniu Mszy świętej przez spóźnianie się (szukanie miejsca w ławkach, rozkładanie krzeseł, itp.). Punktualności domaga się przede wszystkim owocne uczestnictwo w Eucharystii, w której każdy znak, od samego początku ma swoją wymowę i znaczenie. Bierzmy przykład ze sportowców, którzy wiele minut a nawet godzin przybywają wcześniej, aby wziąć udział w ważnym dla nich wydarzeniu.

 

Ks. Zbigniew Pałys MS

Proboszcz