OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.10. 2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVIII NIEDZIELA   ZWYKŁA – 15.10. 2017r.

 

  1. Zapraszamy na Nabożeństwa Różańcowe, które są odprawiane codziennie o godz. 17.30. Prosimy o prowadzenie modlitwy różańcowej grupy i wspólnoty parafialne:
  • poniedziałek – Domowy Kościół
  • wtorek – SSNE
  • środa – Dzieci
  • czwartek – Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej
  • piątek- Dzieci
  • sobota – Kawalerowie Świętego Grobu Bożego
  • niedziela – Koło Przyjaciół Radia Maryja i Caritas

 

Zachęcamy także do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach.

 

  1. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania duszpasterskie:
  • poniedziałek – spotkanie Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji z modlitwą uwielbienia o godz. 19.30
  • wtorek – modlitwa Słowem Bożym lectio divina o 18.45
  • środa – katecheza dla dorosłych o godz. 19.00
  • środa – kandydaci na ministrantów o godz. 19.00
  • piątek- młodzież Ruchu Światło-Życie godz. 18.45

 

  1. W czwartek przypada 19 dzień miesiąca, czas szczególnej pamięci o objawieniu Matki Bożej w La Salette. Zapraszamy w tym dniu na czuwanie modlitewne. Rozpoczęcie modlitwą różańcową o godz. 17.30, następnie Msza św., Adoracja wynagradzająca, modlitwa o trzeźwość. Zakończenie Apelem Maryjnym z procesją z lampionami. Oczekujemy szczególnie na członków Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej oraz wszystkich grup i wspólnot parafialnych.
  2. W sobotę 21 października o godz. 17.15 zapraszamy na przyjęcie peregrynujących relikwii i ikony bł. Bartolo Longo, Kawalera Wielkiego Krzyża Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, założyciela słynnego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, gorliwego apostoła modlitwy różańcowej.

 

  1. Wspomnienia liturgiczne tygodnia:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej
  • wtorek – wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego
  • czwartek – święto św. Łukasza Ewangelisty
  • piątek- wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
  • sobota – wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa

 

 

  1. Przy wyjściu z kościoła są wyłożone kartki wypominkowe. Czytelnie wypełnione imionami naszych bliskich zmarłych kartki, można składać w zakrystii bądź w kancelarii parafialnej. Będziemy ich polecać Bożemu Miłosierdziu na nabożeństwach wypominkowych w listopadzie oraz w całym roku w niedzielę.

 

8. Dzisiaj Zespół Caritas zbiera ofiary dla najbardziej potrzebujących Parafian.

 

Nowa grupa społeczna – dominicantes i communicantes

W dzisiejszą niedzielę w kościołach i publicznych kaplicach w Polsce, ministranci albo inne wyznaczone osoby liczą tzw. dominicantes –  osoby uczestniczące w niedzielnej Mszy świętej oraz communicantes – przystępujących do Komunii świętej. Po co to „czipowanie” wiernych, jak mówią niektórzy? Wiary nie mierzy się liczbami, czy statystykami, ale one wyrażają pewne tendencje, postawy życia chrześcijańskiego, stawiają w realiach, obalają utrwalone mity, że w Polsce w stosunku do innych krajów europejskich tak wielu ludzi chodzi do kościoła, że w papieskim Krakowie, tak bardzo bogatym w kościoły, frekwencja na niedzielnej Mszy świętej w niektórych parafiach jest podobna do „zepsutej” Europy. Przede wszystkim statystyki są mobilizujące zarówno duszpasterzy jak i wiernych świeckich do poszukiwania przyczyn aktualnego stanu i sposobów służących ożywieniu eucharystycznemu. Doskonałą okazją do refleksji na ten temat jest tekst dzisiejszej Ewangelii o zlekceważonym zaproszeniu na ucztę weselną.

Jak było dawniej?

Ograniczenie tekstu nie pozwala na przedstawienie tej bogatej i ciekawej problematyki w całej rozciągłości historycznej. Z Orędzia Matki Bożej z La Salette możemy dowiedzieć się, że w 1846r. w La Salette na Mszę świętą chodziło „zaledwie kilka starszych kobiet, inni w lecie pracowali w niedzielę, a w zimie szli na Mszę święta jedynie po to, by sobie drwić z religii”. Wioska La Salette liczyła w tym czasie około 750 osób. Jej mieszkańcy w niedzielę omijali kościół idąc w pole pracować, gdyż wobec doświadczanych niedostatków taka logika wydawała się jedynie słuszna. Matka Boża mówiąc do dzieci z La Salette o zgniłych ziemniakach, winogronach, zepsutych orzechach i ziemniakach zwraca uwagę na potrzebę odczytywania „znaków czasu”. Już kilkanaście wieków wcześniej prorok Aggeusz zwracał na to uwagę: „Siejecie wiele, lecz mało zbieracie, jecie, lecz nie do syta, pijecie, lecz nie gasicie pragnienia, ubieracie się, lecz nikt nie czuje ciepła; a kto pracuje by zarobić, pracuje dla dziurawego worka” (1,6).

Jak jest dzisiaj?

Z badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego za rok 2015 wynika, że odsetek osób uczestniczących w niedzielnej Eucharystii, czyli dominicantes wynosił 39,8 proc. a  odsetek osób przystępujących do Komunii Świętej, czyli communicantes – 17 proc. Tak jak w poprzednich latach, największy odsetek uczestnictwa w Mszach św. odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,5%), rzeszowskiej (64,3%) i przemyskiej (58,5%). Najniższym odsetkiem osób przychodzących do kościoła charakteryzują się diecezje: łódzka (26,6%), koszalińsko-kołobrzeska (26,2%) i szczecińsko-kamieńska (26%). (za KAI).

Nasza parafia liczy ponad 6 tys. mieszkańców. W ostatnich latach liczba dominicantes mieściła się w granicach 1400 – 1600 osób, czyli ok. 25 proc.

Jak będzie w przyszłości?

Pod wynikami badań ISKK na temat frekwencji na niedzielnej Mszy świętej, na forum internetowym przeczytałem między innymi komentarz: „no to czarni mają problem”. Myślę, że liczba dominicantes jest problemem nas wszystkich, bo jeżeli Eucharystia jest szkołą prawdziwej miłości, jak naucza św. Jan Paweł II, to frekwencja w tej szkole na odniesienie do nas wszystkich. Miłości służebnej (zdolnej umywać nogi), ofiarnej (poświęcającej swoje życie za innych) nie przybędzie na naszych ulicach, uczelniach, stadionach, w parlamencie, w rodzinach od mówienia, śpiewania o niej. Trzeba się jej uczyć od Tego, który jest Miłością.

Naszym zadaniem jest odkodowanie myśli wyrażonej przez św. Maksymiliana Kolbego: „Gdyby chrześcijanie rozumieli czym jest Msza święta, nigdy by jej w życiu nie opuścili”.

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz