OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 1.10.2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVI NIEDZIELA   ZWYKŁA – 1.10.2017 r.

 

 1. Jeszcze raz wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim, którzy przez pracę, ofiary, i zaangażowanie liturgiczne pomogli nam owocnie przeżyć odpust parafialny. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie Tygodnia Wychowania i Pikniku Parafialnego.

 

 1. W miesiącu październiku zapraszamy na Nabożeństwa Różańcowe, które będą odprawiane codziennie o godz. 17.30, a w środę podczas nowenny po Mszy św. wieczornej. Zachęcamy także do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach.

 

 1. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania duszpasterskie:
 • poniedziałek – spotkanie Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji z modlitwą uwielbienia o godz. 19.30
 • wtorek – modlitwa Słowem Bożym lectio divina o 18.45
 • wtorek – kandydaci do bierzmowania z III klas gimnazjalnych o godz. 19.00 w kaplicy
 • środa – katecheza dla dorosłych o godz. 19.00
 • środa – kandydaci na ministrantów o godz. 19.00
 • piątek- młodzież Ruchu Światło-Życie godz. 18.45

 

 1. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzi wspólnota „Margaretka” w intencji kapłanów pracujących w naszej parafii oraz o nowe powołania. W piątek nabożeństwo wynagradzające po Mszy św. o 7.00, natomiast spowiedź św. od godz. 16.30. W sobotę odwiedziny chorych w domach od godz. 9.30. Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi wyjątkowo o godz. 14.00. O tej godzinie w naszej świątyni będziemy łączyć się modlitewnie z wszystkimi otaczającymi Polskę różańcem wzdłuż jej granic. Serdecznie zapraszamy do duchowej łączności.
 2. Wyjazd grupy na modlitwę w ramach inicjatywy „Różaniec do granic”, w sobotę 7 października o godz. 7.00. Prosimy zabrać ze sobą: dowód tożsamości, odpowiednią odzież i buty i zatroszczyć się o posiłek i napoje. Można zabrać krzesełko, gdyż będą odmawiane cztery części różańca. Powrót planowany jest ok. godz. 19.00. 
 1. Dzisiaj przed kościołem odbywa się kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza.

 

 1. Wspomnienia liturgiczne tygodnia:
 • poniedziałek – wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów
 • środa – wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, zakonnika
 • czwartek – wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy
 • piątek- wspomnienie św. Brunona, prezbitera
 • sobota – wspomnienie NMP Różańcowej

 

Odmawiajcie różaniec…

Jak paciorki różańca, przesuwają się chwile, nasze smutki, radości i blaski.

A Ty zanieś je Bogu, połączone w różaniec Święta Panno Maryjo, pełna łaski.

Historia w pigułce

Na początku swojego listu apostolskiego ROSARIUM VIRGINIS MARIAE (2002) św. Jan Paweł II stwierdza, że różaniec jest modlitwą, do której Urząd Nauczycielski Kościoła często zachęca i znaczenie tej modlitwy podkreślali liczni papieże. Istotnie, już od Sykstusa IV (bulla Pastoris Aeterni 1478) nie było biskupa Rzymu, który nie zabierałby głosu w sprawie różańca. W konsekwencji powstała biblioteka, która obejmuje bardzo wiele pozycji: encykliki, konstytucje, adhortacje, listy apostolskie, bulle, breve, motu proprie i przemówienia. Samo wyliczenie tytułów zajęło by całą przestrzeń Dies Domini.

Różaniec NMP(…)pod tchnieniem Ducha Bożego rozwinął się stopniowo… , poucza św. Jan Paweł II. Natomiast Paweł VI wskazywał w 1974 r., że różaniec święty ma swoje głębokie korzenie w liturgii: praktykę różańca należy uważać jakby za latorośl, która wyrosła z czcigodnego pnia świętej liturgii i nazwano go Psałterzem Dziewicy z tego powodu, iż dzięki niemu prości wierni mogli przyłączyć się do pieśni pochwalnej i wstawiennictwa Kościoła powszechnego. Papież dodaje natychmiast: stało się to u schyłku średniowiecza, w tym mianowicie czasie, w którym wobec słabnącego ducha liturgii, chrześcijanie odeszli od kultu liturgicznego, sprzyjając pewnej zewnętrznej, uczuciowej pobożności w stosunku do człowieczeństwa Chrystusa i NMP. Adhortacja Pawła VI nie powtórzyła już tradycyjnej tezy, że św. Dominik jest ojcem różańca świętego, która panowała w wypowiedziach papieskich od najdawniejszych lat. Dzisiaj dowiedziono, że św. Dominik nie może być nazywany ojcem modlitwy różańcowej, ponieważ niektóre jej elementy były w użyciu jeszcze na długo prze nim, wiele innych wypracowano dopiero po jego śmierci. Należy jednak docenić rolę św. Dominka w upowszechnieniu zarówno nabożeństwa do NMP w ogóle, jak i różańca tamtych czasów, jakim było psalterium czy pięćdziesiąt Ave. Różaniec znalazł swój ostateczny kształt w wyniku kilkuwiekowej ewolucji oraz jako owoc zbieżności dwóch zasadniczych nurtów pobożności. Jeden z nich opierał się na ciągłej modlitwie, której pragnął Jezus i której nauczali apostołowie (np. Łk 18,1; 1Tes 5, 17; Ef 6,18), na medytacji tajemnic wiary, a zwłaszcza na rozważaniu życia i czynów Pana. Drugi to modlitwa numeryczna, polegająca na powtarzaniu pewnej liczby formuł, układanych niejednokrotnie na wzór liturgii godzin. Podsumowując genezę różańca należy stwierdzić, że zapuszcza ona korzenie w głębokiej pobożności cystersów, kartuzów i dominikanów. Ich gorliwość wywoływała entuzjazm w przyjmowaniu nowego sposobu chwalenia NMP.

Papież różańca

Różaniec w życiu św. Jana Pawła II stanowił nie tylko element nauczania i posługiwania, ale nade wszystko wyraz osobistego życia duchowego. Wszystkim, którzy spotykali się z nim na audiencjach prywatnych ofiarował koronkę różańcową. Jest to znak, którym Ojciec święty pragnął zachęcać do modlitwy różańcowej. Sam wyznał: Jest to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa, przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem. Powtarzamy w niej wielokrotnie te słowa, które Maryja usłyszała z ust Archanioła i z ust swej krewnej Elżbiety. Do tych słów dołącza się cały Kościół. Jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem poprzez, można by powiedzieć, serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy są nam najbliżsi, tych o których najbardziej się troszczymy. W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim.

Nasza modlitwa

Przed nami miesiąc wielu możliwości modlitwy różańcowej, modlitwy w czasie której możemy „podglądnąć” jak Jezus i Maryja rozwiązywali sprawy codziennego życia przedstawione w 20 tajemnicach ich życia. Weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia. Oby ten mój apel nie popadł w zapomnienie nie wysłuchany! (św. Jan Paweł II, RVM, nr 43).

Opr. Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz