OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXII Niedziela Zwykła – 3. 09. 2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXII Niedziela Zwykła – 3. 09. 2017 r.

  1. Dzisiaj po Mszy świętej o 10.30 zmiana tajemnic różańcowych.
  2. W poniedziałek 4 września rozpoczyna się nowy rok szkolny. Chcemy ten czas powierzyć Bogu. Zapraszamy w tym dniu młodzież gimnazjalną oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej, a także nauczycieli, wychowawców, katechetów oraz rodziców na Mszę Św. o godz. 18.00. Życzymy wszystkim błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej w nowym roku. Bardzo prosimy rodziców o całoroczną troskę o formację duchową swoich dzieci.
  3. Po wakacyjnej przerwie, we wtorek 5 września o godz. 18.45, wznawiamy modlitwę Słowem Bożym metodą lectio divina, przedmiotem której jest tekst ewangelii z przyszłej niedzieli.
  4. W środę 6 września o godz. 19.00, rozpoczynamy systematyczne Katechezy dla dorosłych w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego. Są one otwarte dla wszystkich. W pierwszej katechezie będziemy szukać odpowiedzi na pytanie: ile procent ludzi w Polsce jest wierzących? Serdecznie zapraszamy.
  5. W pierwszy czwartek miesiąca 7 września po Mszy św. o godz. 18.00 wspólnota Margaretka zaprasza do modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. O godz. 19.15 zapraszamy na modlitwę nieszporami połączoną ze świadectwami osób, które podczas wakacji doświadczyły ewangelizacji w różnych rejonach Polski i poza jej granicami.
  6. W piątek 8 września – święto Narodzenia NMP zwane Matki Bożej Siewnej.
  7. Dzisiaj ostatni dzień zapisów na trzydniową pielgrzymkę autokarową w dniach 15 – 17 września br. z udziałem w uroczystościach odpustowych w Dębowcu. Zapisy w zakrystii.
  8. Za tydzień będziemy głosować na członków Rady Parafialnej. Aby to uczynić, trzeba dzisiaj pobrać kartę do głosowania, na której znajdują się nazwiska z kandydatami. W przyszłą niedzielę wrzucimy kartę do urny. Głos ważny oddany będzie wówczas, gdy będzie postawiony znak tylko przy jednej osobie. Dodatkowo na karcie do głosowania wpisujemy nazwisko i imię osoby z sąsiedztwa, (w bloku z klatki), którą widzimy jako lidera (animatora) grupy sąsiedzkiej. Nie może to być kandydat do Rady.
  9. Gorąco polecamy nowy numer czasopisma La Salette – posłaniec MBS zawierający nasz parafialny Informator Głos Płaczącej. Zachęcamy do zapoznania się z wizerunkiem kandydatów do Rady Parafialnej oraz z kartką z Kroniki parafialnej mówiącej o wielkości pierwszego projektu naszego kościoła.

 

 

 

Co Ci mówi La Salette?

W wielu dziedzinach sportu bardzo liczy się dobry start. Czy to samo dotyczy życia duchowego? Choć św. Paweł przestrzega, aby nie brać wzoru z tego świata, to jednak dla wyrażenia rzeczywistości duchowych posługuje się obrazami z życia sportowców. Rozpoczynając nowy rok szkolny, katechetyczny, formacyjny – kształtujący w nas podobieństwo do Chrystusa (formy), zaczynamy mocno, bo od oddawania czci Tej, która nosiła Jezusa w swoim łonie, która była najbardziej upodobniona do Niego, naszej patronki, Matki Bożej czczonej w naszej parafii w tajemnicy jej objawienia w La Salette. Nabożeństwa saletyńskie, odpust ku czci Matki Bożej Płaczącej stają się wielką okazją do głębszego wniknięcia w orędzie z La Salette, a przede wszystkim w jego aktualność w naszej codzienności. Podczas pikniku parafialnego w uroczystość odpustową chcemy rozstrzygnąć konkurs na temat znajomości objawienia w La Salette. Zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych do włączenia się w pożyteczną zabawę nagrodzoną atrakcyjnymi nagrodami. Już dziś zachęcamy do poznawania LA SALETTE.

La Salette orędziem nadziei

Głos Maryi, który zabrzmiał 19 września 1846 r. w La Salette, w diecezji Grenoble, przyniósł wypełnienie nadziei i usilnych starań tamtejszego bpa Philiberta de Bruillarda. Tydzień przed objawieniem Maryi skończył 81 lat i miał wrażenie, że wszystkie jego wysiłki i ofiary, zmierzające do ożywienia życia chrześcijańskiego w diecezji, nie przyniosły żadnych owoców; saletyńskie objawienie wszystko odmieniło. To zestawienie pasterskiej bezradności i brzemiennej nadzieją przemiany symbolicznie może opisywać znaczenie faktu La Salette. W łasce La Salette, obecność i działanie Matki Pana niesie w sobie wielkie przesłanie, zawsze aktualnego, kościelnego „sakramentu Zbawienia”. Ojciec święty Jan Paweł II napisał z okazji 150-lecia objawienia, że „Jej Orędzie nie przestaje pro­mieniować” i że „La Salette jest orędziem nadziei”. Do dzisiaj, sanktuaria Maryi z La Salette są jak Ona sama: „sakramentem katolickiej powszechności, ale także nieustannie odnawianym – poprzez cuda i uzdrowienia ciała i duszy – znakiem Jej gotowości szafowania łaskawością Niebios”. To promieniowanie nadzieją obejmuje od blisko 30 lat także naszą parafię.

Komu potrzebne są objawienia prywatne?

Wydarzeniem, przez które Bóg przemówił do ludzi dziewiętnastowiecznej Francji, Europy i przez które przemawia ciągle do nas jest objawienie na górze La Salette. Należy ono do objawień prywatnych tzn. niczego nowego nie mówi o Bogu. Przypomina jedynie niektóre ważne prawdy zawarte w objawieniu publicznym będącym podstawą naszej wiary. Wszyscy zobowiązani są do wiary w objawienie publiczne przekazane w Biblii i Tradycji, nie wszyscy jednak mają obowiązek wierzyć w objawienia prywatne, do których należy to z 19 września 1846 roku. Dlaczego więc Bóg przemawia przez objawienia prywatne tak jak w La Salette? Studentom przygotowującym się do egzaminów znana jest metoda trzech ołówków. Najpierw jednym kolorem podkreślają z materiału zawartego w książce czy skrypcie rzeczy ważne, później innym kolorem z tego wybranego materiału zaznaczają rzeczy ważniejsze.  I na końcu jeszcze innym kolorem zaznaczają już prawdziwie rzeczy najważniejsze. Przez analogię ten obraz można odnieść do objawień prywatnych, w tym także w La Salette.

Odbiorcy Orędzia saletyńskiego

Do kogo Bóg przemawia w La Salette? Kogo reprezentuje Maksymin i Melania? Jaka jest sytuacja człowieka do którego przemawia w prorockim objawieniu Maryi? Bóg zawsze przemawia do człowieka w jego konkretnej sytuacji życiowej. Nie przeszkadza Mu ani sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna, kulturowa. Zawsze ma dobrą nowinę dla człowieka.

Odpowiedź Boga zapraszająca do przemiany myślenia

Maryja spotyka swój lud na pustyni, przychodzi do swego ludu w trudnych czasach. 19 września 1846 r. przyszła do świata, w którym ludzie pozwolili, aby karty rozdawał Ojciec kłamstwa: uwierzyli jego nowinkom, dali się nabrać jego zapewnieniom i drwili sobie z Boga, uznając własną samowystarczalność. Skutki Rewolucji Francuskiej dawały się odczuć w całej Europie. Porewolucyjna Francja żyje bowiem pogardą Boga i Jego Kościoła. Kościoły pustoszeją. A jeśli ludzie chodzą do kościoła, ich serce pozostaje głuche, skupione na sprawach doczesnych. Uważają, że Bóg, nawet jeśli jest, nie interesuje się ich losem, nie opiekuje się nimi, opuścił ich; muszą zatem zabrać się do pracy…  W La Salette dokonuje się odnowa, bo Maryja skłania swój lud do zatrzymania się, słuchania i refleksji. Odsłania niezwykłą tajemnicę bliskości Pana: On jest wierny, ciągle obecny w najdrobniejszych nawet sprawach życia. Dlatego wie o woźnicach i przekleństwach, o ziemniakach i kromce chleba podanej Maksyminowi…  Jakże jest to aktualne w naszej epoce, zdominowanej przez człowieka. Stawia się on w sercu świata i pragnie być ostatecznym punktem odniesienia. Widać to w filozofii i sztuce, w medycynie i sporcie, w technice i bioetyce. Lecz im bardziej człowiek staje się centrum wszystkiego, tym bardziej przeklina swój los, jest niespokojny i pełen cierpienia. Społeczeństwa nie mogą znaleźć jedności, a narody pojednania.

Dobra nowina z La Salette

La Salette to zatem postulat życia wiarą, która kształtuje w nas nową wrażliwość. La Salette to duchowość odnowionego sumienia, które w modlitwie szuka drogowskazu i klucza, który otwiera sens rozlicznych ludzkich doświadczeń, Bożego Słowa w historii.

Słowa Maryi z La Salette, przez swoją prostotę i ostrość, zachowują rzeczywistą aktualność w świecie, który ciągle cierpi plagi wojny i głodu oraz wielu nieszczęść, będących znakami a często także konsekwencją ludzkiego grzechu. I także dzisiaj Ta, którą „błogosławią wszystkie pokolenia”  chce prowadzić „cały swój lud”, przechodzący poprzez doświadczenia tego czasu do radości, która rodzi się z cichego spełniania misji danej człowiekowi przez Boga, z nawrócenia.

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz