OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE Święto Przemienienia Pańskiego – 6. 08. 2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Święto Przemienienia Pańskiego – 6. 08. 2017 r.

 

  1. Dzisiaj wyruszyła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka Krakowska. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Pielgrzymach.
  2. Trwa miesiąc modlitw o trzeźwość narodu polskiego. Kościół zachęca także do dobrowolnej abstynencji od napojów alkoholowych.

 

  1. Wspomnienia liturgiczne tygodnia:
  • wtorek – wspomnienie św. Dominika, prezbitera
  • środa – święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), patronki Europy
  • czwartek – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
  • piątek – wspomnienie św. Klary, dziewicy

 

Uwaga! Zmiana organizacji!

 

Niekiedy na drogach spotykamy znak informujący o zmianie organizacji w ruchu.  Ma on na celu ostrzec przed zmianą, tych którzy poruszają się według utartych schematów, przyzwyczajeń.  W naszym tygodniowym, parafialnym Infromatorze Dies Domini również następuje drobna zmiana.

Dlaczego zmiana?

Rok temu przejmując posługę proboszcza zauważyłem na pierwszej stronie Dies Domini mały rysunek. Spontanicznie pomyślałem, że to „strata” miejsca, a w konsekwencji środków. Działając ad hoc zamieściłem rozważania (własne i innych) odnoszące się do Słowa Bożego na daną niedzielę. Po roku takiej formuły dostrzegam potrzebę zmiany zamieszczanego rozważania biblijnego na słowo duszpasterzy, a zwłaszcza proboszcza. Obiektywnie taka zmiana jest nieuzasadniona, gdyż większa jest wartość biblijnej refleksji nad rozważaniami duszpasterzy. Jednak nazwa Informator parafialny wyznacza inne cele niż te realizowane przez rozważania homiletyczne. Istnieje wiele sposobów, aby zrealizować te drugie.

Potrzeba rozmowy

Po roku przewodzenia wspólnocie parafialnej dostrzegam potrzebę dialogu o naszych wspólnych wielkich i małych sprawach.  Wydaje się, że istniejące możliwości są niewystarczające. Stąd pomysł, aby rozmawiać co tydzień za pomocą określonej ilości słów mieszczących się na jednej stronie naszego Informatora.

O czym rozmawiać?

Tematów dostarcza samo życie. Wydarzenia, spotkania, braki, sukcesy, porażki, zawody i rozgoryczenia, wątpliwości i dylematy, spostrzeżenia, podejrzenia dyktują tysiące tematów, o których warto rozmawiać.  Ktoś może powiedzieć,  jaka to rozmowa, skoro ktoś pisze, a inni czytają ? Poruszane sprawy będą albo spostrzeżeniami, albo wynikiem zadawanych pytań, albo pragnieniem uzgodnień dotyczących naszych postaw, zachowań. Tematy będą różne, dla niektórych może zbyt banalne, dla innych ważne, dla jednych oczywiste, dla drugich odkrywcze. Celem poruszanych spraw dotyczących naszej wspólnoty jest informowanie, wyjaśnianie, inspirowanie i pobudzanie do  szerszego myślenia, zachęcanie do zaangażowania, ujednolicanie postaw (tam gdzie jest to konieczne). Wszystko to ma służyć formacji duchowej i kościelnej.

Proponowane zagadnienia

Najważnieszymi tematami, o których chcemy pisać jest najpierw parafia, życie wiarą jej członków, głoszenie Słowa Bożego, przeżywanie sakramentów, troska o materialne potrzeby, wreszcie tworzenie wspólnoty osób. Moje rozmowy prowadzone z Parafianami przez ten rok pokazują potrzebę odpowiedzi także na pytania bardziej szczegółowe jak na przykład: w jakim celu identyfikować się formalnie z parafią w kancelarii parafialnej, skoro uczestniczymy w niedzielnej Mszy świętej? Jaką trzeba przyjąć postawę wobec dzieci „hałasujących” podczas nabożeństw? Dlaczego brakuje ministrantów przy ołtarzu? Czy odmawiać modlitwę do św. Michała Archanioła podczas Eucharystii? Dlaczego nie było spowiedzi w Wielki Czwartek po liturgii? Czy w czasie procesji z darami należy wstać czy siedzieć? Jaki jest najlepszy czas spowowiedzi?

Szczegółowych zagadnień jest wiele. Niesie je ze sobą życie codzienne. Przedstawione powyżej to tylko przykłady. Wiele z nich wypłynie podczas naszych spotkań i rozmów. Można je też proponować osobiście lub mailowo: zbyszekpalys@gmail.com

Podejmijmy taką próbę.

Ks. Zbigniew Pałys MS

proboszcz